ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Оцінка квартири для іпотеки

оцінка житлаПри оформленні іпотечного кредиту і надання в заставу не тієї нерухомості, на покупку якої і береться позика, а іншого об’єкта, потрібен звіт про оцінку. Це обов’язкова умова, обійти яку неможливо. Даний документ потрібен для того, щоб розуміти, скільки грошей можна дати клієнту.

На підставі звіту оціночної компанії банк здійснює свою аналітику, в результаті чого кінцева вартість може бути значно меншою. Це вже вимоги внутрішніх документів. Банк повинен враховувати не тільки вартість нерухомості на момент оцінки, а й можливі ризики, а також застосовувати понижуючі коефіцієнти з урахуванням потенційної ціни в майбутньому. В середньому, від звіту про оцінку можна сміливо віднімати ще близько 20-40% ціни, які підуть на коригування банком.

Навіщо оцінювати квартиру?

Деякі клієнти задаються питанням, навіщо ж тоді взагалі робити оцінку, якщо банк все одно проводить свій аналіз? Це обов’язкова вимога законодавства. В одному з пунктів зазначено, що оцінку потрібно обов’язково проводити при іпотечному кредитуванні, якщо є суперечки щодо величини вартості об’єкта.

Навіщо це банку

Так як спірні ситуації щодо вартості об’єкта застави можуть виникнути в будь-який момент, навіть після оформлення кредиту, це потенційно може привести до відмови від виплат. Тобто, підвищуються ризики, чого будь-який банк намагається уникати всіма силами. Як наслідок виникає обов’язкова вимога про оцінку. Як вже було сказано вище, це правило поширюється лише на ті квартири, які надаються в заставу додатково, крім (або замість) об’єкта кредитування.

Що хоче дізнатися банк

В теорії банк може взяти на роботу оцінювача з ліцензією (інші працівники не мають права робити оцінку). На практиці послуги такого фахівця обходяться занадто дорого. Тому банк вимагає щоб оцінка квартири була здійснена акредитованими оціночними компаніями і вже на підставі їхнього звіту застосовує коригування. Тобто, банк хоче дізнатися, скільки офіційно буде коштувати квартира, і тільки потім змінювати вартість в меншу сторону (і практично ніколи в більшу) для мінімізації ризиків.

Документи для оцінки квартири

Для укладення договору про оцінку квартири оціночній компанії потрібно надати порівняно невеликий пакет документів. Деякі організації також просять фотографії нерухомості з різних ракурсів, однак за правилами, оцінювач зобов’язаний самостійно виїжджати на місце розташування об’єкта і особисто фотографувати все, що йому може знадобитися. Як наслідок, краще наполягати на особистому виїзді (в деяких випадках, це може привести до підвищення вартості послуг компанії). Потрібно розуміти, що фактично на якості оцінки це мало позначається, тому що алгоритми оцінки та загальні принципи в обох випадках однакові.

Вартість послуг за складання звіту про оцінку квартири для іпотеки може варіюватися в дуже широких межах залежно від типу нерухомості, місця його розташування, обраної оціночної компанії і територіального розташування об’єкта.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами