ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Відкриття власного бізнесу з обробки зерна

щуп_для_зернаВ даний час на агропромисловому ринку, особливо в сегменті зернових культур склалася дуже невигідна для виробників ситуація. Справа в тому, що до 3/4 всіх безповоротних втрат зерна пов’язана з низькою якістю його обробки після збирання, а найчастіше – повною її відсутністю. Устаткування для первинної переробки зерна є далеко не у всіх навіть великих організаціях, які його вирощують, а серед індивідуальних фермерів таких машин буквально одиниці.

Це відноситься, зокрема, до таких процесів, як сушка зерна і його очищення. Виробники в більшості випадків просто не можуть собі дозволити досить дороге обладнання, а буває і так, що просто не хочуть ускладнювати процес виробництва і додавати в нього зайві етапи.

Тим часом, якщо зерно вчасно і якісно не просушити, воно кваліфікується не як продовольче, а як фуражне, і при цьому його вартість на ринку зернових значно падає. Це призводить до суттєвих збитків у виробників, тому багато підприємств і фермерів втрачають інтерес до вирощування, наприклад, пшениці і йдуть з ринку, що в свою чергу призводить до подальшого подорожчання зернової продукції та її похідних, в тому числі хліба.

Тому організація підприємства зі збору та первинної обробки зерна стане не тільки вигідним, але і корисним з точки зору рівня життя і добробуту громадян бізнесом.

Організація пункту збору обробки зерна

Насправді, володіючи відносно невеликими капіталовкладеннями і грамотно їх інвестувавши в обробку зерна, можна отримати досить високий дохід практично нічого не виробляючи (крім, власне, послуги з сушіння зерна та його очищення).

У багатьох містах нашої країни до цих пір простоюють і стали непотрібними елеватори і т.п. підприємства, орендувати, а то і викупити які – справа, яка потребує не таких уже й великих грошей. Зрозуміло, подібне придбання зажадає додаткових вкладень в ремонт, проте не варто забувати, що зерновий, а практично хлібний бізнес є одним з найбільш рентабельних в харчовій сфері, а якщо врахувати, що мова йде не про виробництво, а лише про переробку сировини, то прибутковість такого підприємства навіть вища, ніж у будь-якого хлібозаводу і навіть вища, ніж у сфері торгівлі зерном.

Отже, будемо вважати, що відповідне приміщення, відповідним чином відремонтоване і підготовлене до роботи вже є. Яке ж обладнання слід придбати?

Обладнання для первинної обробки зерна

Основною операцією по первинній обробці зерна є його просушування. Воно проводиться на стаціонарній секційній сушарці. Таке обладнання зазвичай є універсальним, тобто підходить не тільки для зернових і зернобобових культур, а й для  трав. Вартість універсальної сушарки – від 350 до 500 тис. грн., а в плані виду застосовуваного палива вона також є універсальною – підійде як газ, так і рідке паливо, електрика, тверде паливо (дрова, торф, і т.д.).

Продуктивність сушарки (при початковій вологості до 26% – вона вважається нормальною) – 40 тонн зерна на добу. Відкриваючи власне підприємство, слід подбати не тільки про те, щоб прорахувати, скільки таких сушарок потрібно згідно з очікуваними обсягами надходжень, а й передбачити місце для установки додаткових сушарок, які володіють досить корисною властивістю: кількість ліній в комплексі – не обмежена, тому проблем з підключенням і стикуванням не виникне – головне, щоб було достатньо місця.

Подальше обладнання для обробки зерна складається з очисного комплексу, представленого двома агрегатами: машиною попереднього очищення зерна і машиною вторинного очищення зерна. Сухе зерно, пройшовши через очисні машини, очищається від сторонніх домішок і як варіант – калібрується, що дозволяє отримати не тільки сортове зерно, а й якісний насіннєвий матеріал – як відомо, на насіння залишають найбільші зерна.

Але навіть не каліброване, але очищене від домішок зерно вважається вище класом і оцінюється набагато дорожче неочищеного. Продуктивність машин для очищення зерна – від 30 до 60 т на годину, ціна, як і слід, очікувати, безпосередньо залежить від потужності: якщо машина очищення зерна першого типу коштують близько 200-300 тис. грн., то машини другого – вже 350- 400 тис. грн.

Виходить, однієї машини попереднього очищення з легкістю вистачить як мінімум на півтора-два десятка сушарок. Машини ж вторинного очищення зерна вартують трохи дорожче вищеописаних, причому дещо поступаються їм в продуктивності: наприклад, машина потужністю 8-10 тонн на годину обійдеться не менше, ніж в 270 тис. грн., а машина потужністю 16-20 тонн на годину – в 400-450 тис.грн., причому в режимі фракціонування, тобто, по суті, калібрування зерен продуктивність впаде приблизно на 20%. Тому слід ретельно прораховувати кількість використовуваних машин вторинного очищення зерна, щоб уникнути перебоїв і «кульгавої», тобто несинхронної роботи лінії в цілому.

Якщо, наприклад, у вас багато замовлень на фракціонування для одержання насіннєвого матеріалу – раціональніше буде виділити для цієї мети окрему машину, в той час як інші будуть працювати в звичайному режимі.

Крім перерахованих машин, включених в лінію, слід відразу або поступово, з розвитком бізнесу, придбати додаткове обладнання: пневматичний сепаратор для очищення насіння основних культур від трудновідділяємих домішок, що відрізняються за аеродинамічними властивостями (від 60 до 180-220 тис.грн., в залежності від продуктивності – 2-15 тонн на годину), щуп для зерна, плющилку для зерна (приблизно 100-150 тис.грн., в залежності від продуктивності – 3-7 тонн на годину) і клеверовертку – машину для витирання насіння з пижіни конюшини і інших бобових і злакових трав (порядка 45-50 тис.грн.). Ці агрегати затребувані в сільському господарстві, тому вони послужать вам джерелом додаткового, але аж ніяк не малого доходу.

Крім іншого, для того, щоб не доводилося завантажувати інформацію, що надійшла на обробку продукції вручну, як сполучна ланка між сушаркою і цехом очищення слід встановити приймальний пристрій з вентилятором і системою видалення пилу. Розвантаження сушильних машин буде проводитися безпосередньо в нього, подача ж на очистку здійснюється в автоматичному режимі. Коштує таке пристосування близько 180- тис. грн.

Перспективи розвитку бізнесу з обробки зерна

Найбільш яскравою і привабливою перспективою є підтримка вашого підприємства на державному рівні. Як відомо, зараз уряд України як на центральному, так і на місцевому рівнях реалізує безліч програм підтримки агробізнесу. Можливо, ваше підприємство стане одержувачем гранту, наприклад, на розширення матеріально-технічної бази або пільгові умови по лізингу обладнання.

Крім того, існує серйозна перспектива розпочати широкомасштабну торгівлю насіннєвим матеріалом: скоріше за все, послуги, що надаються вашим підприємством виробникам будуть не дуже вигідно оплачувати відразу: адже зерно ще треба продати. Тому можна вилучати у них частину зерна, або насіннєвого матеріалу, за погодженням.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами