ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Дорогі іграшки. В яку суму державі обходяться держбанки

держбанкиПісля націоналізації Приватбанку більше половини банківської системи перейшло під управління держави. Згідно з даними НБУ, в першому кварталі частка чистих активів держбанків становила 55,1%. У державних банках сконцентровано 60,9% депозитів населення. Але що отримує від цього держава?

Основна проблема держбанків – якість кредитного портфеля. У квітні частка проблемних кредитів в них, за даними НБУ, досягла 71,43%. Це набагато більше, ніж у фінустанов з іноземним та українським приватним капіталом. Традиційно головні неплатники держбанків – олігархи і бізнесмени, близькі до влади.

Неоплачувані борги і втрата активів на тимчасово окупованих територіях стали причиною мільярдних збитків держбанків в 2014-2015 роках. Лише зараз деяким з них все ж вдалося повернутися до прибуткової діяльності. У першому кварталі банківська система отримала 5 млрд грн прибутку, 3 млрд з якої доводиться на банки з державним капіталом.

Але такі результати і близько не перекривають вливань держави в держбанки. За дев’ять років Мінфін збільшив їх статутний капітал більш ніж на 200 млрд грн. Згідно з офіційними даними, з 2008 по 2017 Укрексімбанк докапіталізували на 35, 8 млрд грн, Укргазбанк – на 13,1 млрд грн, Ощадбанк – 40,3 млрд грн. Націоналізація Приватбанку може обійтися сумарно більш ніж в 140 млрд грн.

“Держбанки докапіталізували за рахунок передачі на їх баланс облігацій внутрішньої державної позики. Більшість цих паперів і залишається в їхньому володінні. Ці активи – найбільш здорова частина балансу держбанків, постійно приносить їм процентний дохід. Таким чином держава замістила кредити, які вже не обслуговуються”, – пояснює Михайло Демків, фінансовий аналітик групи ICU.

Найбільша докапіталізація була потрібна націоналізованому Приватбанку. У минулому році уряд на його підтримку направив 116,8 млрд грн за рахунок випуску облігацій внутрішньої держпозики. Але зовсім недавно глава Нацбанку Валерія Гонтарєва заявила, що банку знадобляться додаткові вливання від 30 млрд грн. Остаточна сума стане відома після публікації аудованої звіту банку за 2016 рік.

 

Незважаючи на стабільне фінансування і відсутність проблем з ліквідністю, держбанки утримують високі депозитні ставки на ринку. Згідно з українським індексом ставок, середня ставка за гривневими вкладами фізосіб на 12 місяців в кінці травня становила 15,73%. У той же час Ощадбанк і Приватбанк залучають кошти населення під 16% річних.

“Не секрет, що державні банки в різні періоди часу отримували ті чи інші преференції або спеціальні зобов’язання, які насправді шкодять конкуренції, незалежно від того, чи була вигода для цих банків. Домінуюча частка державних банків на ринку може бути загрозою для здорової конкуренції “, – говорить Володимир Лавренчук, голова Райффайзенбанку Аваль. При цьому, на його думку, на приватизацію держбанків може піти кілька років.

Мінфін почав планувати реформу держбанків і їх майбутній продаж ще в 2016 році. Але розроблена спільно з МВФ, Світовим банком, Міжнародною фінансовою корпорацією і ЄБРР стратегія після націоналізації Приватбанку стала неактуальною. Мінфін почав працювати над новим документом, але до сих пір не опублікував його.

“Кінцева мета незмінна – це часткова або повна приватизація державних банків, в тому числі шляхом залучення міжнародних інвесторів. Майбутня стратегія буде спрямована на максимізацію вартості кожного з банків, фокусуватися на сильних сторонах банків і забезпечувати рівні конкурентні умови на ринку”.

Згідно з останнім меморандумом України з МВФ від 2 березня 2017 року, Мінфін ще місяць тому мав презентувати документ. Кабінет міністрів повинен був схвалити його в кінці квітня. Але цього не сталося. Нових термінів презентації документа в Мінфіні поки не називають.

“Оновлена стратегія повинна серед кількох сценаріїв розвитку вибрати оптимальний з точки зору максимізації вартості активів держави і додаткових інвестицій. Уже той факт, що існує кілька альтернативних варіантів стратегії, розроблених різними групами, говорить, що питання не є простим і відповідь на нього не очевидна”, – повідомили в Мінфіні.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами