ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Як Кабмін відстрочив погашення своїх боргів

боргиУряд домовився про реструктуризацію боргів перед НБУ. Кабінет міністрів схвалив реструктуризацію облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП), викуплених Національним банком. Сплату боргу уряду на 229 млрд грн перенесуть з 2017-2030 рр на 2025-2047 рр. Це знизить навантаження на бюджет в найближчі роки і, за задумом Кабміну, вивільнить гроші для інвестиційних проектів.

НБУ – найбільший кредитор уряду на ринку, в його портфелі знаходяться ОВДП на загальну суму 378 млрд грн. Ще в січні 2017 го Мінфін і Нацбанк почали переговори про реструктуризацію цього боргу. Тоді мова йшла про заміну всіх облігацій, викуплених НБУ. Але в затвердженій Кабміном в середу постанові йдеться про реструктуризацію лише частини заборгованості.

Згідно з досягнутими домовленостями, ОВДП на 229 млрд грн (цінних паперів на 222 млрд плюс несплачений за ними дохід) з погашенням в 2017-2013 рр і усередненою ставкою 12,85% замінять новими облігаціями з погашенням в 2025-2047 рр і ставкою, прив’язаною до зростання цін (індекс інфляції за останні 12 місяців + 1,5 п.п.). У разі дефляції уряд буде платити за паперами тільки 1,5%. Купон за новими ОВДП – щорічний.

“Це рішення дозволить зменшити пікове навантаження на держбюджет в частині погашення і обслуговування держборгу і рівномірно розподілити погашення ОВДП, що перебувають в портфелі НБУ, рівними частками терміном до 30 років”, – пояснили в Мінфіні суть операції. За даними прес-служби відомства, в 2017-2020 роках Мінфін повинен був забезпечити погашення більше 50% ОВДП, що перебувають у власності НБУ.

Реструктуризація торкнеться тільки ⅔ ОВДП в портфелі НБУ, а параметри інших облігацій будуть незмінні. “Третина портфеля з меншою сумою до погашення залишиться з фіксованим рівнем дохідності (близько 12,3% в середньому – ред.). Такий підхід дозволить розподілити погашення ОВДП рівномірно – приблизно на 13 млрд грн щорічно до 2047 року”, – повідомили в Нацбанку.

Реструктуризація ОВДП знизить витрати Мінфіну на погашення та обслуговування боргу на 43 млрд грн в 2017 році. “Мінфін не буде погашати 25,7 млрд грн облігацій в цьому році, капіталізує близько 7 млрд грн відсотків по ним, а також не виплачуватиме по ним купони до кінця року ще на суму близько 10 млрд грн”, – підрахував старший фінансовий аналітик групи ICU Тарас Котович.

Куди підуть заощаджені гроші? У квітні прем’єр Володимир Гройсман планував 15 млрд грн з цієї суми направити на ремонт і реконструкцію доріг. Але у реструктуризації є і зворотна сторона – Нацбанк буде отримувати менше доходу за ОВДП, що знизить перерахування його прибутку в бюджет в майбутньому.

Доброю ідеєю експерти вважають прив’язку нових облігацій до зростання цін. “Прив’язка до інфляції логічна: якщо середньорічне зростання цін, за планами НБУ, знизиться до 4%, це дозволить уряду в майбутньому заощадити на обслуговуванні боргу”, – говорить фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса.

На даний момент НБУ зберігає прогноз по інфляції в 2017 році на рівні 9,1%. Навіть при такій динаміці Мінфін зекономить на майбутні платежі по облігаціях, так як заплатить менше 11% (інфляція + 1,5 п.п) замість 12,85%. У 2018 року НБУ очікує вийти на середньорічну інфляцію в 6-8%, а в 2019-му – 5-6%. В цьому випадку вартість обслуговування боргу знизиться вдвічі.

“Прив’язка до інфляції повинна стимулювати уряд більш якісно управляти бюджетом і проводити більш урівноважену фіскальну політику”, – додає Тарас Котович. За його словами, ОВДП з прибутковістю гарантовано вище інфляції також може стати хорошим об’єктом для інвестицій недержавних пенсійних фондів, особливо в контексті очікуваної пенсійної реформи

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами