Уряд домовився про реструктуризацію боргів перед НБУ. Кабінет міністрів схвалив реструктуризацію облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП), викуплених Національним банком. Сплату боргу уряду на 229 млрд грн перенесуть з 2017-2030 рр на 2025-2047 рр. Це знизить навантаження на бюджет в найближчі роки і, за задумом Кабміну, вивільнить гроші для інвестиційних проектів.
НБУ – найбільший кредитор уряду на ринку, в його портфелі знаходяться ОВДП на загальну суму 378 млрд грн. Ще в січні 2017 го Мінфін і Нацбанк почали переговори про реструктуризацію цього боргу. Тоді мова йшла про заміну всіх облігацій, викуплених НБУ. Але в затвердженій Кабміном в середу постанові йдеться про реструктуризацію лише частини заборгованості.
Згідно з досягнутими домовленостями, ОВДП на 229 млрд грн (цінних паперів на 222 млрд плюс несплачений за ними дохід) з погашенням в 2017-2013 рр і усередненою ставкою 12,85% замінять новими облігаціями з погашенням в 2025-2047 рр і ставкою, прив’язаною до зростання цін (індекс інфляції за останні 12 місяців + 1,5 п.п.). У разі дефляції уряд буде платити за паперами тільки 1,5%. Купон за новими ОВДП – щорічний.
“Це рішення дозволить зменшити пікове навантаження на держбюджет в частині погашення і обслуговування держборгу і рівномірно розподілити погашення ОВДП, що перебувають в портфелі НБУ, рівними частками терміном до 30 років”, – пояснили в Мінфіні суть операції. За даними прес-служби відомства, в 2017-2020 роках Мінфін повинен був забезпечити погашення більше 50% ОВДП, що перебувають у власності НБУ.
Реструктуризація торкнеться тільки ⅔ ОВДП в портфелі НБУ, а параметри інших облігацій будуть незмінні. “Третина портфеля з меншою сумою до погашення залишиться з фіксованим рівнем дохідності (близько 12,3% в середньому – ред.). Такий підхід дозволить розподілити погашення ОВДП рівномірно – приблизно на 13 млрд грн щорічно до 2047 року”, – повідомили в Нацбанку.
Реструктуризація ОВДП знизить витрати Мінфіну на погашення та обслуговування боргу на 43 млрд грн в 2017 році. “Мінфін не буде погашати 25,7 млрд грн облігацій в цьому році, капіталізує близько 7 млрд грн відсотків по ним, а також не виплачуватиме по ним купони до кінця року ще на суму близько 10 млрд грн”, – підрахував старший фінансовий аналітик групи ICU Тарас Котович.
Куди підуть заощаджені гроші? У квітні прем’єр Володимир Гройсман планував 15 млрд грн з цієї суми направити на ремонт і реконструкцію доріг. Але у реструктуризації є і зворотна сторона – Нацбанк буде отримувати менше доходу за ОВДП, що знизить перерахування його прибутку в бюджет в майбутньому.
Доброю ідеєю експерти вважають прив’язку нових облігацій до зростання цін. “Прив’язка до інфляції логічна: якщо середньорічне зростання цін, за планами НБУ, знизиться до 4%, це дозволить уряду в майбутньому заощадити на обслуговуванні боргу”, – говорить фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса.
На даний момент НБУ зберігає прогноз по інфляції в 2017 році на рівні 9,1%. Навіть при такій динаміці Мінфін зекономить на майбутні платежі по облігаціях, так як заплатить менше 11% (інфляція + 1,5 п.п) замість 12,85%. У 2018 року НБУ очікує вийти на середньорічну інфляцію в 6-8%, а в 2019-му – 5-6%. В цьому випадку вартість обслуговування боргу знизиться вдвічі.
“Прив’язка до інфляції повинна стимулювати уряд більш якісно управляти бюджетом і проводити більш урівноважену фіскальну політику”, – додає Тарас Котович. За його словами, ОВДП з прибутковістю гарантовано вище інфляції також може стати хорошим об’єктом для інвестицій недержавних пенсійних фондів, особливо в контексті очікуваної пенсійної реформи