ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon З новим стажем. Що Кабмін змінить в пенсійній системі?

нова пенсійна реформа в Україні 2017Уряд готує кардинальні нововведення при призначенні і розрахунку пенсій

Кабмін презентував проект пенсійної реформи. Як заявив прем’єр Володимир Гройсман, ініціативи уряду дозволять осучаснити пенсії для пенсіонерів та скоротити дефіцит Пенсійного фонду в майбутньому.

Чи збільшать пенсійний вік?

Формально пенсійний вік збільшуватися не буде (зараз – 60 років для чоловіків і 58 для жінок). Разом з тим Кабмін планує збільшити вимоги до страхового стажу для отримання пенсії. Якщо сьогодні він становить 15 років, то в 2018 році збільшиться до 25, а потім буде протягом 10 років до 2028 року підвищений до 35 років (кожні 12 місяців буде додаватися по році). Відповідно, без наявності мінімального страхового стажу громадянин не зможе розраховувати на пенсію навіть при досягненні 60-річного віку.

Що робити, якщо страхового стажу виявиться недостатньо?

Кабмін вводить гнучкий коридор пенсійного віку. Починаючи з 2018 року, громадяни зі страховим стажем від 15 до 25 років зможуть вийти на пенсію в 63 роки. Якщо у віці 65 років у таких громадян не набереться навіть 15 років стажу, держава їм призначить соціальну допомогу. До 2028 року вимоги посиляться: 35 років стажу для пенсії в 60 років, 25-35 років стажу для пенсії в 63 роки і соціальна пенсія в 65 років при стажі менше 25 років.

За задумом Кабміну, громадяни також зможуть докупити до 5 років трудової діяльності. Купівля страхового стажу буде відбуватися з регресивним коефіцієнтом до внесків, які сплачувались. Наприклад, при купівлі 1 року стажу коефіцієнт складе 2, а при покупці 5 років – 1,2. За поточними розрахунками Кабміну, один рік стажу буде коштувати близько 17 тис грн.

А що буде з пенсійним віком бюджетників?

Кабмін планує скасувати призначення пенсій за вислугу років у бюджетній сфері. Винятком будуть лише військовослужбовці. Наприклад, вчителі та медики з 1 січня 2018 року право на дострокову пенсію за вислугу років втратять. Вони зможуть отримувати пенсію в 60-65 років на рівних підставах з іншими громадянами.

Чи будуть збільшені пенсії?

Пенсії збільшаться, але не для всіх. Сьогодні в силу недосконалості нормативної бази склалася ситуація, коли громадяни, які вийшли на пенсію в умовному 2012-му році отримують менше, ніж ті, хто вийшов в 2016-му. В результаті коефіцієнт заміщення (відношення пенсії до середньої зарплати) для перших може становити 20%, а для других – 60%. Іншими словами, розрив у пенсіях для людей з однаковим страховим стажем може відрізнятися в 3 рази.

Кабмін пропонує розрахунок пенсій за новою формулою, яка передбачає єдиний підхід для всіх пенсіонерів. У формулі буде використаний показник середньої зарплати за 2014-2016 рр. на рівні 3764 гривень (а не діапазон 1,2-3,7 тис грн, як раніше). За даними Кабміну, осучаснення пенсій торкнеться понад 5 млн українців (сьогодні в Україні 11,9 млн пенсіонерів, 8 млн з яких отримують мінімальну пенсію).

Перерахунок пенсій за новою формулою відбудеться вже 1 жовтня 2017 року. Мінімальна пенсія складе тисяча триста сімдесят три грн. За даними Кабміну, в результаті осучаснення пенсій 1,3 млн пенсіонерів отримають надбавки в розмірі до 200 гривень, 1,2 млн пенсіонерів – від 200 до 500 грн, 2 млн людей – від 500 до 1000 грн. Надбавки ще понад мільйон пенсіонерів перевищать 1000 грн.

Кабмін також планує впровадити автоматичну щорічну індексацію пенсій для захисту від інфляції. Пенсії повинні будуть рости не менше ніж на 50% зростання середньомісячних зарплат за три роки і не менше ніж на 50% від індексу споживчих цін (загального зростання цін).

А якщо продовжити працювати після 60-ти років?

Кабмін хоче стимулювати пенсіонерів до більш тривалої трудової діяльності і більш пізнього виходу на пенсію. За кожен відпрацьований рік після досягнення 60-ти років пенсіонер отримає надбавку в розмірі 0,5% за кожен додатковий місяць стажу. А при виході на пенсію з відстрочкою на п’ять років бонус нараховується в розмірі 0,75%. Кабмін також планує скасувати обмеження розміру пенсій працюючим пенсіонерам (85% від розміру пенсії).

Чи буде впроваджена накопичувальна система пенсійного страхування з індивідуальними рахунками?

Виходячи з презентації Кабміну, повноцінного другого рівня пенсійної системи поки не передбачається. З 1 січня 2019 року запрацює Накопичувальний пенсійний фонд професійних пенсійних програм, але лише для окремих категорій осіб у віці молодше 35 років. Мова, зокрема, може йти про громадян, зайнятих на шкідливому виробництві (так звані списки професій 1 і 2). Їх роботодавці будуть платити підвищену ставку ЄСВ в розмірі 29-37%.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами