ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Економіка анексії Криму

КримДва роки тому, 18 березня 2014 року, був підписаний і набув чинності так званий договір про приєднання Криму до Російської Федерації. «Незалежна Республіка Крим» після псевдореферендума 16 березня проіснувала близько доби, а потім півострів в порушення всіх міжнародних норм був анексований Росією. При цьому в України та зареєстрованих в Україні компаній на Крим залишилося майна на сотні мільярдів гривень: грошові кошти, заводи і земельні ділянки, готелі і пансіонати, обладнання та інфраструктура. Все це виявилося в підвішеному стані: як працювати в умовах окупації – ніхто не розумів. Частково питання вирішили самі окупанти, «націоналізувавши» підприємства. Деякі бізнесмени взяли нав’язані правила гри, перереєструвавши компанії на Росію. Частина вирішила взагалі піти з Криму.

За минулі два роки Україна практично повністю розірвала економічні зв’язки з півостровом: перервано авіа, з / д і вантажне автомобільне сполучення, перекритий Північно-Кримський канал, заборонені поставки продуктів і заходження суден в морські порти, припиняється енергопостачання, українські компанії не мають права працювати на Крим. В результаті анексії своє майно втратили 4 000 підприємств, розташованих на півострові. За словами міністра юстиції Павла Петренка, анексія завдала шкоди Україні на суму в 1 трлн 80 млрд гривень, і це без урахування вартості корисних копалин та упущеної вигоди. Частина підприємств, в тому числі Укрзалізниця, Нафтагаз і група Приват, вже або звернулись до міжнародних судів з позовом про відшкодування шкоди, або готують такі позови.

Що відбувається в ключових галузях економіки півострова і яка доля спіткала основні активи українських компаній, що залишилися на анексованою території?

Біля кожної теми ми будемо розставляти рахунок, ніби забитий гол в ворота галузі для наочності, що втратив Крим, а що «придбав»:

Туризм 0: 1

Крим переживає нелегкі часи. Через два роки після анексії туристичний потік на Крим нижчий, ніж до березня 2014 року. Раніше півострів щорічно відвідувало понад 6 млн туристів, з яких близько 80% – українці. За даними окупаційного міністерства курортів і туризму Криму, в минулому році з метою відпочинку Крим відвідало 4,6 млн при плані в 5 млн туристів. На відпочинок приїжджають в основному росіяни, оскільки залізничне і авіасполучення з Україною призупинене. Більшість мандрівників добиралися літаком – 44%, 39% – поромом і 17% – іншим видом транспорту.

Цього року результати роботи туристичної галузі будуть ще гіршими. У січні півострів відвідало 75 600 чоловік, тоді як за аналогічний період минулого року – 149 700. Частково на це вплинули перебої з поставками електроенергії, а також високі ціни. Середня вартість відпочинку на кримських курортах в минулому році склала 2200 руб. (800 грн), тоді як в Сочі – 2400 руб. (880 грн) з людини в добу.

Виробництво алкоголю 0: 2

Гордість Криму – виноградарство і виробництво алкогольних напоїв – стагнує. Обсяги виробництва на півострові значно впали після анексії. Кримська горілчана компанія Нілу Сміта зареєструвала на материковій частині України нову юрособу і вивела з Криму виробництво. При цьому завод – Сімферопольський ЛГЗ – продовжує працювати. Аналогічна ситуація з Бахчисарайським вино-коньячним заводом, що входить в алкогольну компанію Олімп. Виробництво звідти перенесено на потужності Одесавинпром і херсонської Таврії. Однак колишнього СЕО Юлію Самойлову власник бізнесу Павло Климець відправив на Крим, щоб з активом нічого не сталося. Перестав розливатися на Крим Інкерман, який все своє виробництво переніс на коньячний завод Таврія в Херсонській області.

Сумна і доля держпідприємств алкогольної галузі. Відразу після анексії Магарач, Новий світ і Массандру конфіскували, а за всесвітньо відомі бренди «Массандра» та «Новий Світ» Україна судиться з окупантами в міжнародних судах. При цьому шампанське «Новий Світ» розливається одночасно і на Крим, і на Харківському заводі шампанських вин.

Невеликі локальні винороби, зав’язані на кримські виноградники (наприклад, Золота долина), вважали за краще не конфліктувати з самозваними владою півострова і перейшли на російські правила гри.

Агросектор 0: 3

За два роки після анексії Криму встиг відчути дефіцит: одних тільки заборон на поставки продовольства з України було близько десятка. Сьогодні півострів переважно забезпечується російськими продуктами, проте чверть продовольства все ще вдається виробляти локальним компаніям.

Частково кримчани забезпечують себе молоком, м’ясом, хлібом, товарами плодоовочевої групи. Однак російські постачальники поступово видавлюють з ринку місцевих виробників. Нещодавно на півострові перестав працювати найбільший виробник молочної продукції – Криммолоко. Гендиректор компанії Тимофій Ананьїв пояснив закриття підприємства його збитковістю.

До анексії на території півострова розташовувалися активи Миронівського хлібопродукту Юрія Косюка, Авангарду Олега Бахматюка, KSG Agro Сергія Касьянова, HarvEast Ріната Ахметова, хлібозаводи Олександра Лещинського.

В робочому стані поки тільки фабрика колабораціоніста Юрія Косюка. Відразу після анексії топ-менеджмент компанії заявив про намір переоформити підприємство відповідно до вимог окупантів. Як сказала керівник відділу компанії зі зв’язків з інвесторами Анастасія Соботюк, зараз перереєстрація підприємства завершена і всі фабрики працюють в звичайному режимі, згідно з нормами окупаційного законодавства.

Активи Бахматюка і Касьянова намагалися націоналізувати, на що власники агробізнесів відповіли зверненням до суду. Відносно хлібних заводів Олександра Лещинського схему реалізували – всі кримські заводи націоналізувала окупаційна влада. А ось HarvEast відразу прийняв рішення про продаж своїх активів. Однак здійснити свій намір компанії поки не вдалося.

Тваринництво як бізнес на півострові в занепаді. Воно повністю залежить від кормів, а вирощувати корми в Криму без зрошення неможливо. «Відсутність дніпровської води в Північно-Кримському каналі за 2-3 роки зведе тваринництво на півострові до рівня 1950-х років, тобто до того періоду, коли Крим був у складі РРФСР», – каже радник міністра аграрної політики Олександр Лієв. Сумна перспектива, на його думку, і у м’ясопереробних підприємств Криму. А вирощування сої і рису в кримських степах припинено повністю вже другий аграрний сезон.

Рітейл 0: 4

Українські продовольчі мережі не пішли з Криму: свої магазини закрили Фора, Єва і Велика Кишеня. Решта вважали за краще перереєструвати торгові точки на півострові за вимогами законодавства окупантів. Таким чином поступили Сільпо, Novus, Фуршет. Простіше було міжнародним операторам: Ашан і Metro передали свої кримські магазини російським підрозділам, а на місці АТБ-маркетів відкрилися торгові точки Продукти біля будинку. За два роки на Крим з’явився фактично один невеликий ритейлер – мережа Асорті-продукт, яка входить до складу компаній Міленіум російського підприємця Івана Саввіді. Розвивається і кримська мережа Яблуко.

Українські рітейлери припускали, що після анексії на півострів прийдуть великі російські компанії і викуплять їх бізнес. Але цього не сталося. Акції великих російських мереж X5 Retail Group (Пятерочка, Перехрестя і ін.) І Магніт торгуються на міжнародних біржах, тому мережі не зважилися виходити в окупований регіон, побоюючись санкцій. Для інших компаній півострів не такий і цікавий ринок, що пов’язано зі складнощами поставок. Націнки в кримських магазинах можна порівняти з іншими регіонами Росії і складають в середньому 30-40%. Українські рітейлери звикли заробляти в середньому 20-25%.

Зате в Криму залишилися основні гравці ринку побутової техніки та електроніки, в тому числі Фокстрот, а також мережа будівельних супермаркетів Епіцентр. Одежні рітейлери виявилися принциповими. Ще в квітні 2014 го з Криму пішов MTI Володимира Цоя (бренди Інтертоп і Plato), тоді ж півострів покинув найбільший світовий виробник і продавець одягу Inditex. Місце міжнародних одежних брендів зайняли російські Incity, O’Stin, Спортмастер і польські Reserved, Mohito, Cropp Town. Також на Крим закрилися три магазини, що входили в датську мережу товарів для дому JYSK.

Будівництво і нерухомість 0: 5

Кримський ринок нерухомості завжди був підконтрольний місцевим компаніям: забудовники з континентальної України реалізували на півострові лише одиничні об’єкти. Наприклад, компанія ТММ управляла пансіонатом в Ялті. У 2014 році кримська влада зажадали від всіх девелоперів перереєструвати право власності на свої об’єкти за російським законодавством і внести дані в єдиний реєстр. ТММ поки не робить для цього жодних кроків.

Найбільш нетерпимою так звана влада Криму виявилися до екс-губернатора Донецької області Сергію Таруті. Належні йому санаторій, будинки відпочинку, готель були конфісковані. Також постраждав бізнес оточення Ігоря Коломойського 3 лютого 2016- го санаторій Форос був проданий Федерації профспілок Республіки Татарстан за 1,429 млрд руб. Виручена сума піде на погашення боргів кримським вкладникам, які не змогли забрати свої депозити в Приватбанку. За два роки обсяги будівництва суттєво збільшила компанія Консоль, підконтрольна голові Верховної Ради Криму, який зрадив Україну, колабораціоністові Володимиру Константинову. Зараз компанія, у якої є кілька недобудов і мільярдні борги на материковій частині України, реалізує близько десяти проектів в різних частинах півострова.

До кінця літа 2015 року росіяни практично перестали купувати нерухомість на окупованому Криму. У 2014-му громадяни РФ купили більш 10 000 квартир та інших об’єктів нерухомості. З середини минулого року через девальвацію і традиційно високі ціни на нерухомість на півострові активність почала різко знижуватися і рахунок угод йде на десятки, а не на тисячі, як на хвилі шовіністичного чаду після окупації Криму.

Девелоперські компанії вирішили не втрачати кримських активів. Сімферопольський Меганом (UDP, власник Василь Хмельницький), ТРЦ Південна галерея і Муссон (належать Arricano Group Хіллара Тедера) перереєстровані в окупаційній юрисдикції.

Телеком 0: 6

Українські оператори зв’язку протрималися на Крим, скільки могли. Масовий вихід стався в другій половині 2014 го. До кінця року з окупованого регіону пішли всі оператори GSM-зв’язку – Київстар, МТС Україна (тоді він був найбільшим в регіоні) і Астеліт (зараз lifecell). Вони повідомляли про захоплення офісів і виведенні з ладу магістральних кабелів. У на початку 2015 року на Крим припинив свою роботу і Укртелеком. Він був найбільшим оператором фіксованого зв’язку на півострові. Активи підприємства були конфісковані окупаційною владою.

В якості альтернативи українським компаніям в серпні 2014 року на Крим з’явився місцевий GSM-оператор К-телеком – Win Mobile. Він був запущений на частотах МТС Україна. Крім того, в Криму доступна CDMA-мережа Інтертелекому. Це башкирська компанія, якій кримський сегмент українського Інтертелекому дістався минулого літа за $ 1,5 млн. На початку цього року на залишках обладнання Київстар на Крим запустився ще один мобільний оператор – Кримтелеком. Як повідомляла російська газета Ведомости, Кримтелеком належить окупаційному т.зв. «Міністерству внутрішньої політики, інформації та зв’язку» Криму. Близько 30% обладнання раніше належало Київстару, решта техніки – нова.

До сих пір дуже проблемно додзвонитися з Криму в Україну. Нова нумерація, яку привласнила кримським компаніям Росія, в нашій країні не визнається. Зв’язатися з такими абонентами неможливо. Єдиний варіант – використовувати сім-карти операторів Росії (наприклад, краснодарські) в кримських мобільних мережах в роумінгу. З таких номерів в Україні дзвінки дозволені.

У 2014-му покинули Крим і інтернет-провайдери. Першим – 15 травня-звернув активність PEOPLEnet, за ним пішов найбільший оператор півострова Воля, продавши устаткування російському ТОВ Телекомунікаційні системи. За умовами передачі, росіяни виплачують Волі роялті. З боєм видавлювали з Криму складу телекомунікаційної групи Vega, що належить Ринату Ахметову. В кінці лютого минулого року офіси компанії були захоплені російськими терористами, а контроль над обладнанням втрачений. Без силового втручання, але теж під тиском змушена була йти з півострова Датагруп Олександра Кардакова. Як заявив тодішній генеральний директор Датагруп Максим Смілянець, свою оптоволоконну мережу на Крим компанія була змушена продати в 2014 році за невелику компенсацію місцевої Міранда-Медіа – доньці Ростелекома.

Транспорт: авіація 0: 7

Скасування залізничного сполучення з Україною, а також труднощі з проїздом на півострів через Керченську протоку і Перекопський перешийок зробили головним транспортним коридором на Крим авіаперельоти.

У 2014 році Державне підприємство обслуговування повітряного транспорту України (Украерорух) недоотримало 65,2 млн млн євро доходу за аеронавігаційне обслуговування через закриття повітряного простору над Кримом. У лютому 2016 року Європейське агентство з авіаційної безпеки (EASA) підтвердило, що повітряний простір над Кримом і територіальними водами залишається закритим для польотів повітряних суден.

Проте російські компанії порушують заборону. На Крим розташовані три аеропорти, з яких працює тільки один – Сімферопольський. Він складається з чотирьох терміналів. Пропускна здатність – близько 30 рейсів на добу, і аеропорт практично повністю завантажений. Правда, тільки російськими рейсами. Вилетіти з Сімферополя в інші країни можна тільки з пересадкою в Москві.

До Сімферополя здійснюють рейси 11 російських авіакомпаній, в тому числі і найбільші: Аерофлот і S7. При цьому перевізники ризикують потрапити під санкції ЄС і США. Одна з російських компаній, яка літала на Крим, вже змушена була закритися через включення до списку санкцій – дочка Аерофлоту лоукост-перевізник Добролет.

За даними моніторингової групи BSNews і «Майдану закордонних справ», в зимовий період в аеропорт Сімферополь щодня прибуває від 24 до 31 пасажирських авіалайнерів. У літній період їх кількість збільшується до 50 літаків на добу.

Сам аеропорт Сімферополь конфіскований, так само, як і аеродром Бельбек. Ігор Коломойський подав позов до Гааги проти РФ щодо «націоналізації» Бельбека ще в 2014 році, коли він займав пост губернатора Дніпропетровської області. За твердженням бізнесмена, на управління аеропортом у нього є права до 2020 року. Також тоді Коломойський заявив, що очікує отримати компенсацію в розмірі близько $ 15 млн.

Транспорт: залізниця 0: 8

У березні 2014 року, після анексії Криму Росією, Кримська дирекція залізничних перевезень Придніпровської залізниці була підпорядкована окупаційній владі півострова і перейменована в Кримську залізницю. У грудні минулого року російський уряд ухвалив Кримську залізницю в «федеральну власність».

В кінці грудня 2014 року Україна припинила з / д сполучення з окупованим Кримом. В результаті на території півострова залишилося близько 3 000 українських вантажних вагонів (половина з яких державні) і сировину. Постраждала не тільки УЗ, але і приватні оператори, які поставляли сировину для українських металургійних підприємств і не встигли вивезти свої вагони з півострова.

До сих пір Мінінфраструктури та Укрзалізниця не можуть вирішити питання про повернення десятків складів з окупованої території.

У січні 2016 року заступник міністра інфраструктури Володимир Омелян заявив, що Укрзалізниця має намір протягом двох місяців подати позов до Росії про відшкодування втрат, понесених в результаті незаконної анексії Криму.

Транспорт: порти 0: 9

Після анексії Росія захопила п’ять морських портів – Керченський, Севастопольський, Феодосійський, Євпаторійський і Ялтинський. Все майно відразу ж було віджате російськими бандитами. Україна офіційно закрила морські порти на Крим, а Міжнародна морська організація визнала приналежність Криму Україні. В середині 2014 року Європейський Союз і США ввели санкції проти двох кримських портів – Севастопольського та Керченського. У липні 2015 року за санкції США потрапили морські порти Євпаторії, Феодосії та Ялти.

За даними Адміністрації морських портів України (АМПУ), вантажообіг кримських портів в 2013 році склав 11,3 млн тонн, або 8% вантажообігу всіх морських портів України (на той момент). Кримські порти переважно працювали з вантажами з України і Росії, які туди надходили по залізниці і далі йшли на експорт. Зараз цей потік практично повністю зупинений, а порти Феодосії, Ялти і Євпаторії майже зупинили роботу.

За підсумками 2014 року, вантажообіг кримських портів впав майже в чотири рази і склав всього 3 млн тонн. У 2015 році ситуація покращилася. За даними Асоціації морських торгових портів РФ, вантажообіг портів Криму в 2015 році виріс до 9,56 млн т. Таке зростання стало можливим за рахунок збільшення поставок вантажів з Росії і відновлення зв’язків з турецьким бізнесом. Однак після того як в Туреччині був збитий російський військовий літак, Крим заявив про розрив усіх зв’язків з Туреччиною. Це означає, що в умовах міжнародної ізоляції портове господарство Криму позбулося фактично останньої можливості здійснення міжнародної торгівлі і сконцентрувалося на вантажообігу з Росією через Керченський порт.

Банківська система 0:10

До окупації на Крим працювало 1042 відділення 53 українських банків. Після анексії вони припинили роботу. Деяким банкам вдалося вивезти майно зі своїх відділень, але більшість відділень, в першу чергу Ощадбанку і Приватбанку, представники окупантів захопили разом з обладнанням, документацією і готівкою.

За оцінками Національного банку України, на Крим українські банки втратили 22 млрд грн. На частку Криму доводилося 3% банківських активів. Під цю заборгованість банкам довелося формувати резерви, що у великій мірі призвело до нинішніх рекордних збитків системи. Торік збиток платоспроможних банків перевищив 66 млдр. грн.

Втім, українські банки не збираються дарувати Росії втрачені активи. У липні 2015 року Ощадбанк подав позов до міжнародного суду проти Росії на суму близько 15 млрд грн. Також позов до Росії подав ПриватБанк.

Після відходу українських банків з Криму освоювати новий ринок кинулися російські банки. Але вже в 2015-му через міжнародних санкцій росіяни почали масово залишати півострів. За даними цетробанку Росії, на сьогоднішній день на Крим працює всього три банки і ще два в Севастополі.

На півострові проблематично здійснювати платежі.Через санкції США в грудні 2014 року міжнародні платіжні системи Visa і MasterСard припинили роботу з російськими банками на Крим. На початку 2016 року Генбанк, що працює на Крим, повідомив про начебто відновлення операцій по картах Visa. Але в офісі платіжної системи цей російський фейк спростували.

Авторинок 0:11

Після окупації Криму більшість українських автоімпортерів і автовиробників згорнули бізнес на півострові, розірвавши контракти з дилерськими центрами або переоформивши документи. У перші місяці після захоплення півострова більшість російських імпортерів також відмовилися від поставок автомобілів на Крим, побоюючись санкцій і ускладнень відносин з материнськими компаніями. Однак святе місце порожнім не буває. Вільну нішу зайняли російські посередники, які поставляли автомобілі на територію півострова з Росії за сірими схемами.

До осені 2014 року, незважаючи на загрозу санкцій, ряд західних і китайських виробників почали офіційні поставки автомобілів на анексованих півострів. Так, на Крим з території Росії поставляються автомобілі Great Wall, Geely, Kia, Nissan, Citroen (реалізуються через офіційні дилерські центри в Сімферополі і Севастополі). На січень 2016 року офіційні дилерські центри в Криму є у таких відомих міжнародних автокорпорацій, як Hyundai, Peugeot, Volkswagen, Аudi, Nissan, Skoda.

промисловість 0:12

На момент анексії на півострові перебували активи, що належать бізнесменам з першої десятки українського Forbes, – Ринату Ахметову, Петру Порошенко, Ігорю Коломойському, Костянтину Жеваго, Дмитру Фірташу. В кінці серпня 2014 го Керченський суднобудівний завод Залив захопила банда терористів «самооборона», а після цього окупанти конфіскували суднобудівну компанію Море в Феодосії, що входила в концерн Укроборонпром. Втратив свої активи Петро Порошенко: Севастопольський суднобудівний завод відібрали колабораціоністи і окупанти, так само, як і ще 27 промислових підприємств, що підпорядковувалися Фонду держмайна.

Ринату Ахметову належить севастопольська стивідорна компанія Авліта – інформації про рейдерство або продажу компанії немає, а на підприємстві відмовляються розповідати про його нинішній статус і національну приналежність.

Дмитро Фірташ вирішив не конфліктувати з агресором. Ще в червні 2014 року олігарх зареєстрував нову компанію з пропискою в Москві – Титанові інвестиції. Саме вона буде контролювати два найбільших хімічних підприємства Криму – Кримський титан і Кримський содовий завод. У січні 2016- го повідомлялося, що виробниче об’єднання Титан на окупованому Криму продовжує отримувати ільменітову сировину з материкової частини України.

Нафтогаз 0:13

На відміну від енергетичного сектора, паливний бізнес в Криму хоч і зазнав змін, але не відчуває серйозних проблем.

Всі компанії, які володіють АЗС чи торгували оптовими партіями нафтопродуктів на Крим, перереєструвалися і освоїли нові маршрути поставок нафтопродуктів. Українські мережі АЗС пішли з Криму, продавши заправки або передавши їх в оренду.

Винятком стала група Приват Ігоря Коломойського, АЗС якої були захоплені силою.

Якщо в 2014 році основним постачальником палива на Крим були структури побіжного українського бізнесмена Сергія Курченко, то починаючи з травня минулого року його витіснили постачальники з Росії та кримські компанії, що почали самостійно завозити паливо з РФ.

Практично всі поставки нафтопродуктів на Крим ідуть з території РФ поромом через Керченську протоку. Великі російські нафтові компанії на півострів так і не прийшли, побоюючись міжнародних санкцій.

Найбільша нафтогазова компанія Криму Чорноморнафтогаз (належить українському Нафтогазу) була захоплена окупантами ще в 2014 році. Зараз компанія істотно знизила обсяги видобутку газу. Якщо раніше вона забезпечувала потреби півострова в природному газі, то зараз видобувного ресурсу стало не вистачати. Це призвело до необхідності будівництва газової труби по дну Керченської протоки з Росії.

Енергетика 0:14

Після анексії енергетика Криму виявилася в складному становищі. Півострів продовжує відчувати дефіцит електроенергії після припинення поставок з материкової України. Місцевій генерації і завезених з Росії генераторів недостатньо для забезпечення споживачів Криму.

Сонячні електростанції, що належать братам Клюєвим, з травня минулого року перебувають під арештом. Проте незначні обсяги електроенергії вони виробляють. У сукупності сонячні станції на Крим здатні генерувати близько 20-25% необхідної електроенергії в періоди найменшого споживання. Для вирішення проблеми з дефіцитом електроенергії Росія запевняє, що запустила дві нитки енергомосту, що дозволяє поставляти електроенергію з Краснодарського краю. В даний час регіону потрібно додатково близько 800 МВт потужності, які окупанти обіцяють забезпечити після збільшення потужності енергомоста в середині 2016 року.

Розподілом електроенергії на Крим займаються дві компанії – Крименерго і Севастопольенерго. Крименерго, яка раніше входила до холдингу ДТЕК Ріната Ахметова, була відібрана окупаційною владою на початку 2015 року. Севастопольенерго, що належить російським бізнесменам Олександра Бабакова і Євгену Гінеру, продовжує працювати на півострові без будь-яких проблем.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами