ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Українська проблема «чистошкірих» терористів

боротьба-з-тероризмом«Чиста шкіра» (Cleanskin) – назва британського фільму про боротьбу з терористами-смертниками. «Чистошкірі» – це раніше судимі і люди, які не притягалися до відповідальності, які не привертають уваги і не значаться в базі даних поліції і спецслужб. Тому вони є ідеальним об’єктом вербування, наприклад, для перевезення наркотиків, або ж на роль смертників, як це відбулося у Великобританії 10 років тому.

В українському контексті ми маємо потенційну проблему. Незважаючи на постійні анонси російської пропаганди, що ІГІЛ проникає в Європу разом з сирійськими біженцями, теракти в Парижі показали, що основну роль у підготовці терактів зіграли місцеві радикали – причому громадяни ЄС.

Причетність дійсно сирійських біженців до подій в Парижі, під час яких відбувся теракт у Франції листопад поки не встановлена. Біженці взагалі малопридатний матеріал – вони не знають ні країни, ні міст, ні людей, і вони обмежені в пересуваннях, особливо між країнами ЄС.

Феномен України полягає в тому, що наша країна практично взагалі не надає статус біженця. Більше 90% подають документи на отримання статусу біженця отримують відмову. Але зате майже без проблем отримують такий статус в Європі. Крім цього, громадянам майже всіх арабських та інших азіатських країн гранично важко отримати українську візу. Тому з 1991 року ми не маємо підстав вважати, що Україна є зручною базою для арабських екстремістів. І будь-які російські інсинуації на цю тему це просто перекидання з хворої голови зі своїм хворим  на голову Північним Кавказом і тероризмом на нашу здорову.

Однак Україна не застрахована від проникнення терористів, які мають громадянство ЄС та інших країн, громадяни які мають право в’їжджати в Україну без візи. Особливість паризьких терактів полягає в тому, що їх планували в основному громадяни ЄС, і планували з сусідньої Бельгії. Якщо в Європі відбудуться нові теракти, то швидше за все виявиться, що їх планували і готували теж якісь не місцеві і тому незнайомі місцевої поліції екстремісти. А поліція і спецслужби за місцем проживання терориста не мають повноважень і ресурсів продовжувати стеження на території іншої держави ЄС.

У цьому зв’язку європейської поліції і антитерористичним органам доведеться шукати формат і налагоджувати обмін інформацією та взаємодію. Оскільки Україна має безвізовий режим для громадян ЄС, то нам теж доведеться приєднатися до загальноєвропейської системи протидії терористичній загрозі. Інакше, якщо у нас не буде інформації про підозрілих осіб, то ми не будемо мати підстав не пустити в країну терористів з паспортами ЄС.

Звичайно, Путін і Кисельов будуть раді, якщо така публіка дійсно приїде і в Києв, щоб мати привід кричати про зв’язки між Україною та ІГІЛ. Правда, враховуючи рівень «Ольгинского» контингенту, слід очікувати, що головним доказом підтримки України ІГІЛ будуть в основному «Селфі» арабів на Майдані, взяті з Фейсбуку.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами