ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Яку нерухомість візьмуть у заставу?

кредитЗа великим рахунком, практично будь-яка: квартири (стовідсотково готові), котеджі, таунхауси, земельні ділянки – головне, щоб було оформлено право власності. В принципі вимоги до нерухомості за кредитами під її заставу такі ж як і по стандартній іпотеці на придбання об’єктів нерухомості (як ми вже писали вище, закон, що регулює такі правовідносини). Інша справа, що котеджі і таунхауси (якщо ви оформляєте позику під заставу заміської нерухомості), як правило, беруть у заставу тільки разом із земельними ділянками, на яких вони розташовані. Так що майте це на увазі: якщо земля буде знаходитися в оренді (хай і довгостроковій), в заставу такий об’єкт нерухомості можуть і не взяти.

Що стосується комерційної нерухомості (офісні, торгові, складські приміщення), то в «чистому вигляді» у банків не рекламується можливість отримання кредитів фізичними особами під заставу такої нерухомості. Причин цьому дві: по-перше, дуже рідко комерційна нерухомість оформляється у власність на фізичних осіб, як правило, на юридичних.

По-друге, якщо у громадянина у власності є комерційна нерухомість – тут з величезною часткою ймовірності можна стверджувати, що такий громадянин займається підприємницькою діяльністю – а значить, позику під заставу майна потрібно на бізнес-цілі. У цьому випадку банк, відповідно до вимог про оцінку кредитних ризиків змушений розглядати таку заявку не як кредит фізичній особі на побутові потреби, а як кредит юридичній особі на здійснення бізнес діяльності. А це вже й інший договір застави, та й, в принципі, весь пакет документів і вимоги до майбутніх позичальників інші. Хоча в індивідуальному порядку, напевно, такі питання з банком можна вирішити – але це буде швидше виняток з правила, ніж норма.

Дуже важливе питання – оцінка вартості об’єкта нерухомості, який буде здаватися в заставу за кредитом. У всіх умовах кредитування пишуть стандартну фразу про те, що максимальна суму кредиту не може перевищувати Х% від оціночної вартості об’єкта нерухомості. І ось тут виникає «цікаве» питання: а хто і як буде оцінювати ринкову вартість?

Варіантів кілька: це може бути оцінка самим банком (фахівцями підрозділу застав). Як правило, в цьому випадку банк зацікавлений знизити реальну оціночну вартість, щоб зменшити собі ризики реалізації об’єкта застави у разі «чого». Але є й хороший плюс у такому підході – швидше за все, вам не доведеться платити ні за саму оцінку, ні за комісію за оформлення кредиту (останнім часом банки люблять рекламувати свої кредити без комісій).

Можливий, щоправда, й інший варіант – коли оцінку робитиме акредитована банком оціночна компанія. При цьому банк відразу попереджає, що витрати на оцінювачів буде нести майбутній позичальник по кредиту під заставу нерухомості – тобто ви. З одного боку, при такому підході до оцінки нерухомості для вас виникають додаткові (найчастіше зайві) витрати.

Але, з іншого боку, оціночні компанії більш об’єктивні при визначенні ринкової вартості об’єктів нерухомості, до того ж, з ними іноді можна «домовитися», і вони кілька завищать оціночну вартість, щоб ви «вписалися» в потрібну вам вартість по кредиту. У середньому, послуги оціночних компаній коштують тисячі три, якщо їм тільки не доводиться їхати за місто або куди подалі – в цьому випадку доведеться заплатити за переміщення їх фахівців.

Деякі банки пред’являють вже сталу архаїчну вимогу про те, щоб в об’єкті, який здається в заставу за кредитом нерухомості до моменту оформлення угоди та реєстрації застави ніхто не був прописаний – таким чином вони страхуються від можливих проблем при реалізації об’єкта застави у випадку, якщо ви будете неналежним чином платити по кредиту.

Однак ці вимоги дійсно зайві, тому що відповідно до закону про заставу та іпотеку виписати і виселити всіх проживаючих, а також реалізувати об’єкт застави заставотримач (тобто банк) може абсолютно спокійно на цілком законних підставах.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами