ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Чи знаєте ви як працює детектор брехні?

детектор-брехніІсторія

Детектор брехні або поліграф був винайдений на початку 20-го століття. Першість у цій області належить американському психологу-юристу Вільяму Марстону, який в 1913 році почав планомірні дослідження детекції брехні за допомогою приладів. Перший прототип сучасного детектора брехні, розроблений Марстоном працював на основі вимірювання артеріального тиску. У 1921 році був розроблений (під керівництвом Дж. Ларстона) перший варіант поліграфа, фіксуючого одночасно кров’яний тиск, пульс і дихання.

За допомогою цього апарата було проведено велику кількість перевірок осіб, які підозрювалися в кримінальних злочинах, і була зафіксована висока точність результатів випробувань. Власне, в цей час і з’явилася назва “поліграф”, тобто прилад, що видає інформацію про зміну параметрів організму за допомогою графіків.

Пріоритет впровадження та поширення поліграфа належить Леонарду Кілеру. Він сконструював прилад, спеціально призначений для виявлення у людини приховуваної інформації (1933), розробив першу методику перевірки за допомогою поліграфа (1935 р),  і почав серійний випуск детекторів брехні і обучение на детекторе лжи фахівців в даній області.

Принципи роботи

У середні століття в Китаї існував спосіб перевірки підозрюваного на брехню. Обвинуваченого в злочині примушували їсти сухий рис. При сильному хвилюванні кількість виділеної слини зменшується, і проковтнути сухі зерна стає неможливо. Так і сучасні поліграфи реагують на зміну параметрів організму в момент, коли людина говорить неправду.

На випробуваного, що сидить перед експертом, навішують датчики, підключені до комп’ютера і фіксують:

  • Частоту пульсу
  • Кров’яний тиск
  • Ритм дихання
  • Електропровідність тіла (потовиділення)
  • Напруга мікромязів тіла
  • Миготіння
  • Активність головного мозку
  • Та ще  безліч інших параметрів

Методика тестування

Етап перший, підготовчий. Поліграфолог розповідає випробуваному про дію приладу. Проводиться налаштування апарату на серії контрольних питань, на які людина має відповідати тільки “так” або “ні”. Більшість питань являють собою такі, відповідь на які відома: “Вас звати Сергій?”, “Ви проживаєте в місті Київ?” … Іноді поліграфолог проводить тест, в якому випробовуваний повинен навмисно збрехати. Наприклад, задумати цифру від одного до 10 і коли поліграфолог буде послідовно перераховувати цифри, на кожне питання відповідати негативно. Мета цього етапу – по-перше, зробити налаштування приладу на специфічні реакції, а по-друге – вселити людині впевненість у тому, що апарат працює точно, і обдурити його неможливо.

Етап другий. Питання-відповіді. Поліграфолог зачитує список питань. Зазвичай це вельми довгий список, в якому суттєві питання значно розбавлені несуттєвими. Реакція організму фіксується приладом. Питання тесту повторюються кілька разів у тій же послідовності, щоб виключити випадкову одномоментну реакцію.

Етап третій. Інтерпретація тесту. Поліграфолог переглядає карту питань, і обговорює ті питання, на які прилад зафіксував сильну емоційну реакцію. Іноді, реакція може бути не наслідком брехні, а наслідком того, що з даним питанням у людини пов’язана яка-небудь серйозна стресова ситуація. Висновок про те, чи правдиві відповіді на ключові питання, видає все-таки не прилад, а експерт, який аналізує діаграми на підставі свого досвіду і знань принципів роботи.

Надійність або як обдурити поліграф?

Технологія роботи детектора брехні розвивається вже майже сотню років, проте до цих пір цей прилад не можна назвати досконалим. Час від часу спливають історії, коли на підставі показань приладу були звинувачені у злочині люди, які його не виконували. Також можливий навмисний обман апарату, з метою уникнення відповідальності.

По-перше, обдурити прилад може патологічний брехун, який сам вірить у те, про що говорить. По-друге – професійні актори, які вміють вживатися в образ. По-третє, люди, які отримали спеціальну підготовку, повністю контролюють свої емоції. Викрити шпигуна за допомогою поліграфа майже нереально.

Способи обману поліграфа засновані на декількох ідеях. Необхідно викликати реакцію на несуттєві питання і знизити реакцію на істотні. По-перше, треба подолати благоговіння перед детектором брехні і страх викриття. Пам’ятайте, що прилад не читає думки, а всього-лише фіксує реакцію організму на запитання. Знизити реакцію організму можна, шляхом повного гальмування нервової системи. Для цього може знадобитися випите напередодні спиртне, або хімпрепарати з розряду заспокійливих. Є ще один цікавий спосіб протидії. Необхідно випити велику кількість води незадовго перед тестом. Тоді, якщо під час процедури допиту буде сильно хотітися в туалет, то самі питання-відповіді будуть викликати набагато менший відгук організму.

Другий напрямок – це зайняти голову чим-небудь, наприклад читати про себе вірші, складати п’ятизначні числа, відповідаючи на питання “між справою”.

Третє – штучне викликання протилежного емоційного відгуку. Подумки паралельно самостійно ставити і відповідати на зовсім інші питання, штучно переживати за них, прокручувати образи перед очима. Це, безсумнівно, вимагає попередньої підготовки.

Ну і, звичайно, слід стежити за диханням, прискорене чи уповільнене дихання яке може свідчити про брехню,  потрібно розслабитися і не соватися. Для контролю кров’яного тиску деякі радять напружувати приховані м’язи – притиснути язик до піднебіння, напружити м’язи сфінктера. Однак, треба пам’ятати, що будь-яка незрозуміла поведінка може бути витлумачена проти вас.

Описані прийоми, безсумнівно, можна застосовувати не тільки при допиті на детекторі, якого, більшості з нас на щастя не доведеться випробувати, а, наприклад, в момент співбесіди при прийомі на роботу. Досвідчений психолог вельми уважно спостерігає за опитуваним, відзначаючи реакцію на питання не гірше самого хитромудрого апарату.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами