ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Переробка сміття як бізнес

сміттяПереробка твердих побутових відходів в останні роки стає все більш перспективним бізнесом. Ще два-три роки тому цей бізнес був менш рентабельним, ніж вивіз сміття на полігони або переробка вторсировини, але з тих пір багато що змінилося.

Збір сміття: проблеми та ідеї

Що міститься в середньостатистичному сміттєвому відрі? Половина його вмісту – це полімери: полівінілхлорид, поліетилен, поліпропілен. Ще чверть – харчові відходи. До 10% – папір та картон. Решта 15 – 20% – це гума, метал, текстиль та ін. Як бачите, мінімум 60% побутового сміття може бути відправлено на переробку. Але це в теорії. На практиці роздільний збір ТПВ, загальноприйнятий у багатьох європейських країнах, для нас справа віддаленої перспективи. А з нерозділеного сміття за допомогою сучасних ліній з переробки можна витягти тільки 25% вторсировини. Хоча в деяких містах встановлюються контейнери для сортування сміття, все ж подібні ініціативи поки реальної користі не приносять. Тому бізнесменам, які займаються утилізацією ТПВ, доводиться забезпечувати себе сировиною самостійно, шляхом сортування на спеціальних установках.

Де найкраще місце для такого бізнесу? Звичайно, поблизу від джерела сміття, тобто звалища. Також це може бути промзона біля міста. Можна купити спеціальні мобільні установки для переробки, і переміщати виробництво з одного місця в інше. Це актуально, наприклад, для утилізації будівельних відходів.

Установки для сортування можуть бути як ручними, так і автоматизованими. Їх вартість коливається від сотень тисяч до мільйонів доларів.

Бізнес-план з переробки сміття

Проілюструємо ідею орієнтовним бізнес-планом. Добре, якщо є можливість залучити інвестицій на суму 20 млн. дол. У стільки оцінюється завод з переробки ТПВ повного циклу. Але якщо такої можливості немає, то займіться переробкою одного з видів відходів.

Обладнання: Що саме вам потрібно, залежить від виду сировини, який ви виберете для переробки. Але ви майже напевно не обійдетеся без: сортувальної лінії, дробарки, магніту, накопичувача і преса. Незайвою буде і плавильна піч. Припустимо, що вартість устаткування складе 60000 $.

Приміщення: потрібно 100 м кв. на склади і не менш, ніж 600 м кв. для виробництва. Щоб приміщення відповідало санітарним і пожежним вимогам готуйтеся вкласти в нього ще 2 – 3 тис. $.

Персонал: Переробка сміття – трудомісткий процес. На вашому виробництві може бути задіяно до 40 працівників. Оплата праці – 300 $ в місяць.

Практика показує, що комунальні витрати в подібному виробництві складуть 20%.

Отримуючи за тонну переробленої сировини від 400 до 1400 дол, за вирахуванням всіх витрат можливо мати чистого прибутку 10тис. дол. У такому випадку ваш бізнес покаже 50% рентабельність і окупиться вже через півроку.

Дозвільні документи

Основний документ, необхідний для відкриття сміттєсортувального бізнесу – це ліцензія, яка видається Міністерством природних ресурсів. Для цього ваша лінія повинна пройти екологічну експертизу. Вона проводиться місцевим (міським або обласним) департаментом природокористування. За підсумками експертизи видається висновок (позитивний, або негативний). Висновок видається один раз на весь термін роботи підприємства.

Для отримання ліцензії вам буде потрібно заздалегідь отримати дозволи пожежної інспекції та СЕС, комунального та водного господарства, надати проект з детальним описом техпроцесу. Підготовка пакету документів може зайняти до півроку. Дозвільні документи та юридичні консультації щодо поводження з відходами ви можете отримати на сайті urprime.com.ua у компанії “Прайм Бізнес-Клас”.

Щорічно в міністерстві потрібно отримувати дозвіл на зберігання ТПВ на території.

З дозволом на відкриття бізнесу від місцевої влади зазвичай проблем немає. Подібні підприємства вітаються.

Переробка автомобільних покришок

Утилізація шин може проводитися одним з трьох способів:

 • подрібнення в крихту. Це найпоширеніший і нескладний метод. Подрібнена гума використовується як наповнювач для м’яких вуличних покриттів, наприклад, для дитячих і спортивних майданчиків. Також шини подрібнюють для зручного транспортування для подальшого піролізу.
 • спалювання. Метод неприйнятний з точки зору екологічної чистоти і не підходящий для малого бізнесу, але все ще використовується, наприклад на теплоцентралях.
 • піроліз. Це найперспективніший метод і відмінна тема для середнього або малого підприємства. Піроліз (деполімеризація) – це спосіб розкладання гуми на:

–        технічний вуглець;

–        газ, аналогічний природному

–        металокорд, сировина для металургії

–        синтетичну нафту.

Всі продукти піролізу є затребуваним сировиною, і при правильній організації збуту, бізнес з переробки шин може показати дуже високу рентабельність.

Переробка будівельного сміття

Будівельне сміття для початку підлягає сортуванню. Воно може містити бетон, цеглу, деревину, метал. Завдання переробки бетону зводиться до його дроблення з паралельним витягом з нього металевих частинок. Процес проходить у кілька етапів:

 • Подрібнення великих частин, наприклад за допомогою гідромолота.
 • Дроблення
 • Витяг металу
 • Сортування частинок за розміром на гуркоті.

Результатом такої утилізації буде вторинний щебінь.

Утилізація будівельного сміття також має велике значення з точки зору екології. Темпи будівництва в нашій країні постійно зростають, старі будинки зносяться. А вивозити утворене будівельне сміття на звалища стає неприпустимо дорого та й просто нікуди. Але його можна повторно використовувати прямо на місці! Для цього використовуються дробильно-сортувальні комплекси. Вторинний щебінь стане в нагоді, наприклад, для засипання старого котловану. Він цілком може використовуватися і просто для будівництва. Собівартість бетону при цьому знижується на 25%.

У світовій практиці давно практикується не знесення, а демонтаж будівель з одночасним сортуванням будівельного сміття. Можна використовувати до 80% будівельних відходів.

Утилізація скла і переробка склобою

Нестандартні та розбиті пляшки, які повинні опинитися на звалищі, а також недостатня кількість скляних виробництв дає можливість переробляти з непоганим прибутком для себе і організувати бізнес з переробки скла.

Брати склобій можна на підприємствах які виробляють скло (де завжди є бій і брак), у власному спеціально організованому пункті прийому або отримувати його з власної лінії із сортування сміття, про яку йшлося вище. Виробники з полюванням купують перероблений скляний бій так як його переплавлення вимагає меншої температури, ніж виготовлення скла. При цьому економиться значна кількість енергії і печі працюють в щадному режимі. Як підготувати скляний бій для вторинної переробки? Його потрібно очистити, подрібнити за допомогою спеціальної установки. Сучасні установки для переробки скла розплавляють і фільтрують подрібнену масу. Ціна обладнання з переробки скла починається від 100 тис. дол.

Отриману сировину використовують не тільки при виробництві виробів зі скла, а й на багатьох виробництвах: абразивів, керамічних виробів, ізоляції, плитки та цегли.

Бізнес з переробки паперу

Зараз у світі в переробку йде 50% використаного паперу і картону. З папером справа йде трохи інакше. Вона може витримати не більше 3 – 5 циклів переробки. Після цього незворотні деформації волокон призводять до того, що зв’язки між ними руйнуються. Але, незважаючи на це, кількість виробництв з переробки макулатури постійно зростає, і цей ринок бізнесу з переробки макулатури ще далекий від заповнення.

Вважається за доцільне сортування паперу на 12 марок за показниками білизни, щільності, порід дерева і іншим. Склад вторсировини визначає те, як воно буде надалі використовуватися.

Проста (так звана мокра) технологія переробки макулатури складається з:

 • розпуску паперу у воді. Використовується гідророзбивачі.
 • видалення з неї всіх сторонніх предметів. Використовується циклонний очищувач
 • у разі переробки картону – термомеханічна обробка
 • тонке очищення суміші. Фільтрація через сито.

Перероблений папір в 75% випадків йде на виробництво пакувального картону та туалетного паперу. Інша частина використовується при виробництві покривельних матеріалів.

Переробка пластику як бізнес

Хоча в побутові відходи потрапляє безліч видів пластмас, найперспективнішою в сенсі організації переробки вважається ПЕТ тара, тобто, пластикові пляшки. Вони є сировиною для виробництва так званого флекса. Цей продукт переробки згодом перетворюється не тільки в усі ті ж пластикові пляшки, а й в тротуарну плитку, плівку синтетичну щетину і багато іншого.

Коротка технологія переробки пластику:

Попередній етап: сортування за кольором, видалення наклейок, забруднень і сторонніх предметів, пресування сировини.

На лінії: подрібнення, оброблення в паровому котлі, де видаляються залишки забруднень, полоскання і полірування.

Де брати сировину? Його з надлишком вистачає на звалищах. Таким чином, кращим постачальником сировини для флекса вам послужить лінія для сортування сміття. Можна придбати мобільну установку і організовувати переробку прямо на полігонах, де у вас під рукою будуть сотні тонн сировини.

Яка ціна у обладнання з переробки пластику?

Виробнича лінія продуктивністю 1,5 тонни флекса на годину коштуватиме 160 тис дол і окупить себе максимум через півтора року.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами