ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Пасивний дохід: як отримувати дивіденди з акцій

пасивний-дохідВи ніколи не приміряли на себе життя якого-небудь західного рантьє, що живе з втіхи від відсотків по депозитах або доходів від цінних паперів?

Пасивний дохід – це мрія будь-якої нормальної людини. Це фінансова незалежність. Тільки уявіть: ваш дохід не прив’язаний до кількості годин, які ви повинні неодмінно провести на роботі. Вам не потрібно рано вставати, штовхатися в метро або годинами вистоювати в пробках. Замість цього ви можете цілими днями дивитися телевізор або ж вести активне насичене життя – таке, про яке іноді мрієте, відірвавшись від розрахунків на екрані монітора. І найголовніше – при наявності пасивного доходу в старості вам не доведеться ні в чому собі відмовляти.

На відміну від роботи або навіть свого бізнесу, пасивний дохід не вимагає щоденних зусиль. Однак, для створення пасивного доходу, хоча б порівнянного за розміром з рівнем середньої заробітної плати, потрібно докласти певних зусиль. Основне завдання полягає в тому, що потрібно обзавестися активом, який буде приносити цей дохід.

Отже, як створюється пасивний дохід? Існує кілька видів і джерел пасивного доходу. Так, ви можете написати книгу і отримувати доходи від авторських відрахувань, або створити і розкрутити якісний сайт, який приносить доходи від реклами, партнерських програм або ж мережевого бізнесу. До більш легких способів відносяться депозит у банку, покладений під хороші відсотки, і здача в оренду нерухомості. Кожен із способів має свої плюси і мінуси, однак сьогодні ми поговоримо про акції та про те, як отримувати з них дивіденди.

Найчастіше поняття «акція» пов’язують з біржами, котируваннями, стратегіями торгів та ін. Як правило, більшу частину прибутку акціонерам приносить зміна котирувань цінних паперів. Проте не потрібно забувати, що акції можуть приносити ще й додатковий дохід (хоча й далеко не завжди) – дивіденди. Дивіденди – це прибуток, який з певною періодичністю отримують акціонери по своїх акціях від компанії, яка випустила дані акції. Або, якщо більш науково, «дивідендом називають частку прибутку акціонерного товариства або іншого господарюючого суб’єкта, яку розподіляють між акціонерами або учасниками товариства, залежно від виду часток або акцій, якими вони володіють».

Щоб отримувати дивіденди, необхідно володіти українськими або закордонними акціями, за якими очікується хороша виплата цього виду доходу. Протягом року акціонерне товариство (компанія) отримує прибуток від своєї діяльності. Після цього рада директорів вирішує, на які цілі і в яких пропорціях буде спрямований річний прибуток (у тому числі, скільки грошей виплачувати своїм акціонерам). Рекомендації, підготовлені радою директорів, виносяться на схвалення річних загальних зборів акціонерів.

Залишений після сплати податків та інших відрахувань прибуток компанії направляється по двох напрямках: на розвиток компанії і на виплату дивідендів. Розмір останніх залежить від підсумків роботи акціонерного товариства, тобто від розміру отриманого ним прибутку і проведеної ним дивідендної політики. У середньому зазвичай половина чистого прибутку компанії йде на виплату дивідендів, інша – на її власні потреби.

Як правило, політика виплати дивідендів залежить від галузі, в якій працює компанія і від тривалості її існування. Нещодавно створені компанії, що працюють в області нових технологій найчастіше весь прибуток спрямовують на розвиток або погашення заборгованості. Високі дивіденди можна очікувати від компаній зі стажем, які не мають великих боргів і не планують суттєво розширювати свою діяльність.

Зазвичай дивіденди виплачуються за підсумками року. Проте в деяких випадках компанії виплачують проміжні дивіденди, наприклад за квартал або півріччя. Причиною виплати проміжних дивідендів може стати отримання компанією рекордно високого прибутку в звітному періоді.

Щоб претендувати на отримання частини прибутку компанії, необхідно бути акціонером в день закриття реєстру, так званий день «відсічення» (реєстр акціонерів містить в собі записи про всіх власників акцій підприємства). У цей день фіксується, хто і скільки отримає (у пропорції кількості належних акцій) відсотків від зароблених доходів компанії. Так що теоретично можна купити акції напередодні дня закриття реєстру і продати їх відразу ж після нарахування дивідендів. Однак не варто забувати один нюанс: відразу ж після закриття реєстру ціна акцій значно падає – не менше, ніж на розмір дивідендів.

При покупці акцій слід звертати увагу на дивідендну прибутковість (відношення дивіденду на акцію до ринкової вартості акцій), відображену у відсотках. Природно, чим вища вона буде, тим краще. Розкид цього показника серед українських акцій вельми великий.

Потрібно також відзначити, що розмір дивідендів вище у привілейованих акцій, ніж у звичайних акцій. Крім того, за акціями цього типу виплачуються гарантовані дивіденди (незалежно від того, наскільки добре будуть йти справи у акціонерного товариства – витягне воно мільярдний прибуток або зазнає величезних збитків, виплати за привілейованими акціями будуть однаковими).

Крім цього, привілейовані акції, на відміну від звичайних, дають право на строго певну частку майна акціонерного товариства у разі його ліквідації. З іншого боку, на зборах акціонерів власники таких акцій не мають права голосу. Так що їм доводиться задовольнятися рішеннями, прийнятими власниками звичайних акцій.

Складання власного портфеля акцій вимагає спеціальних знань в економіці, а також готовності тримати руку на пульсі, тобто потрібно відстежувати дані по компаніях. В іншому випадку краще звернутися за допомогою до фінансового консультанта. Купити акції можна через біржового брокера (людина або компанія, що має спеціальний дозвіл на операції з паперами), яким за вашим дорученням буде керувати вашими акціями. До речі, брокер сам виплатить і всі необхідні податки (дивідендний дохід оподатковується в 9%), оскільки є одночасно і податковим агентом. Одержувані дивіденди компанія перераховує за вказаними вами банківськими реквізитами або ж на ваш брокерський рахунок.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами