ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Споживчі кредити: як вибрати банк?

зарплатаПрийти в банківську установу і отримати там споживчий кредит сьогодні може практично кожна людина. Правда, сума такої позики буде прямо залежати від рівня доходу позичальника. Суспільство вже звикло до думки: кредит – НЕ кабала, як вважалося раніше, а цілком адекватна своєчасна фінансова допомога.

Сьогодні банкіри відзначають стабільний попит на такі кредити в Україні. Однак чи залишиться споживче кредитування таким же популярним і безпечним фінансовим інструментом в 2015 році? Це питання сьогодні як ніколи актуальне ще й на фоні військової агресії та економічної загрози в Україні. Про те, чи варто брати кредити, як вибрати надійний банк, і які процентні ставки виявляться актуальними найближчим часом мова піде в даній статті.

Думка владних структур

Майбутнє вітчизняного споживчого кредитування, дійсно, під питанням. І це не дивно з урахуванням того, що восени 2013-го уряд рекомендував Нацбанку стримувати комерційні банки від нарощування споживчого кредитування, посиливши вимоги до позичальників – фізичних осіб.

«Національний банк … (за згодою повинен забезпечити) запобігання підвищенню рівня споживчого кредитування … шляхом жорсткості вимог до надання фінустановами споживчих кредитів», – наголошується в розпорядженні Кабміну №1074-р від 26 жовтня.

При цьому в документі сказано, що «Кабмін доручив Міністерству економічного розвитку і торгівлі, Міністерству фінансів і Нацбанку забезпечити перенаправлення кредитних коштів банків зі сфери споживчого кредитування в сферу виробництва із застосуванням механізму компенсації відсоткових ставок за кредитами, спрямованими на розвиток або організацію виробництва».

Що ж виходить? Влада заздалегідь готується до другої хвилі фінансової кризи, тому намагається мінімізувати ризики від неповернення населенням кредитів в банки. Як це зробити простіше? Само собою, кращий спосіб: скоротити обсяги споживчого кредитування.

А що кажуть експерти?

Експерти-банкіри по-різному коментують ситуацію, яка склалася в сфері споживчого кредитування.

Так, заступник директора Департаменту роздрібних продуктів “ВТБ Банку” Володимир Будановутверждает, що динаміка видачі кредитів останнім часом не змінилася.

«Ринок споживчого кредитування не здає свої позиції, оскільки попит з боку населення України на беззаставні кредити як і раніше залишається високим, незважаючи на незначне зростання відсоткових ставок», – розповів експерт. На його думку, зростання процентних ставок по споживчому кредитуванню пов’язане з прогнозованим зростанням рівня безробіття в Україні та ризиками неповернення, які закладаються в ціну кредиту. Крім того, Буданов стверджує, що вимоги до позичальників залишилися колишніми, умови отримання кредитів не посилилися.

В свою чергу, директор блоку споживчого кредитування «Альфа-Банку» Марина Дутловаотметіла, що ситуація на ринку істотно змінилася: «Обсяги видаваних кредитів скоротилися, що обумовлено зміною вартості банківських ресурсів, яка збільшилася більш ніж в два рази». За її словами, у деяких банків обсяги кредитування скоротилися пропорційно збільшенню вартості ресурсів. Водночас Дутлова зазначила, що рівень видачі споживчих кредитів в Альфа-Банку досяг докризового рівня. Що стосується рівня ставок, то, на думку Дутлової, вони залишилися практично на тому ж рівні, або несуттєво змінилися, тому що більша частина кредитів видається по пільгових програмах (0% переплати – прим. Авт.). Експерт також висловила думку, що вимоги до позичальників практично не змінилися.

Віталій Позняк, директор департаменту управління роздрібними продажами «Ерсте Банку» розповів: згідно з дослідженням галузі, попит на споживче кредитування за останні два місяці був стабільним з незначною тенденцією до збільшення, при цьому процентні ставки не підвищувалися. Він також зазначив, що політика кредитування банківських структур в більшості своїй є досить консервативною в сформованій економічній ситуації. «Банк оцінює платоспроможність потенційних клієнтів, грунтуючись тільки на офіційно підтверджених доходах. За заставними продуктами обов’язковим є власний внесок позичальника, розмір якого залежить від тієї чи іншої програми кредитування та її умов», – каже експерт. Позняк розповів, що сьогодні, зважаючи на економічну нестабільність, «впроваджуються моделі, що дозволяють комплексно оцінити ризики кредитування, аналізуються не тільки позичальник, але і компанія-роботодавець на предмет стійкості на ринку».

Як вибрати банк-кредитор: поради фахівців

На думку начальника відділу кредитування «Банку Південний» Наталії Базарової, при виборі банку-кредитора слід звернути увагу на наступні позиції: порівняти умови, пропоновані банківськими установами; терміни кредитування, відсоткові ставки, комісії та інші статті витрат, які понесе потенційний позичальник, вибираючи найбільш вигідний для себе варіант споживчого кредитування. «Щодо того, в банк з яким капіталом краще звернутися для отримання кредиту, можу відзначити лише той факт, що іноземні інвестори ставляться з більшою прихильністю до банків з іноземним капіталом, що, як правило, впливає на умови, запропоновані банком», – вважає експерт .

Ще один експерт, начальник відділу роздрібних кредитних продуктів “Укргазбанку” Віталій Годун впевнений: при виборі банку-кредитора потрібно бути максимально уважним. «Коли вибираєш банк, треба дивитися не на походження капіталу, а на прозорість умов кредитування, як основних – розмір відсоткових ставок, розмір комісій, наявність прихованих комісій, метод і базу їх нарахування, так і на прозорість супутніх послуг – вартість страховок майна, життя, їх відповідність ринковим цінам. Банк, який чесно інформує позичальників про свої умови кредитування, ще на етапі надання консультацій, знайомить своїх клієнтів з усіма умовами та надає в роздрукованому вигляді розрахунки всіх платежів за кредитом і по супутнім послугам… Саме такий банк потрібно вибирати» , – стверджує банкір. Такі дані, на його думку, дають позичальнику можливість ознайомитися з реальними сумами переплат, з відсотком подорожчання кредиту, а при підписанні та обслуговуванні кредитного договору у нього не виникне неприємних несподіванок у вигляді додаткових витрат.

За словами заступника директора департаменту роздрібного бізнесу «Ощадбанку» Володимира Москаленко, вибираючи кредитна установа, перш за все, слід звертати увагу не на його юридичну належність, а на прозорість умов кредитування і передбачуваність кредитної політики. Додатковою перевагою отримання кредитів в державних банках, за словами експерта, можна також вважати побудову відносин з клієнтом виключно в площині дотримання законодавчих норм. «А це означає, що права позичальника як споживача жодним чином не будуть ущемлені. У кожному разі, в якому банку не був би взятий кредит, його потрібно буде повертати», – каже Москаленко.

Прогнози

Коментуючи можливий розвиток ситуації в кредитній сфері, директор департаменту управління роздрібними продажами «Ерсте Банку» Віталій Познякобратіл увагу: у разі посилювання ситуації на фінансовому ринку споживче кредитування буде останнім видом роздрібного кредитування, яке буде згортатися. «Якщо ж ситуація не буде погіршуватися або, навпаки, буде поліпшуватися -об’єми потребкредітованія зростатимуть», – розповів аналітик. Експерт прогнозує збільшення попиту на споживчі кредити. «Виходячи з збільшення кількості гравців на ринку споживчого кредитування, в перспективі очікується збільшення попиту», – вважає експерт. За словами аналітика, величина процентних ставок будуть залежати від ситуації на ринку ресурсів, дій банківського регулятора і макроекономічних показників в цілому.

І все ж ставки: які вони?

Вивчивши пропозиції банків, ми виділили ряд найуспішніших установ за обсягами кредитування з числа найбільших.

За даними компанії «Простобанк Консалтинг», в липні 2014 року середня реальна ставка за нецільовими споживчими кредитами під заставу нерухомості та терміном на один рік в банках з числа найбільших за розміром активів склала 23,95% річних. При цьому в середині осені вона була на рівні 21,6% реальних річних. Таким чином, в початку зими такі позики подорожчали на 2,35%.

Варто відзначити, споживчі кредити під заставу нерухомості строком на десять років також прискорили темпи подорожчання, але не так стрімко. В кінці жовтня середня реальна ставка по таких позиках виросла на 2,44% – до 22,26% річних. При цьому в середині осені такі кредити подорожчали, в середньому, на 0,76%.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами