ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Як відновлювати Донбас?

ДонбасЩе йдуть важкі бої за повне звільнення східних регіонів України, але вже сьогодні потрібно думати про всі аспекти відновлення мирного життя на Донбасі.

На порядку денному:

  1. Переформування та чистка гілок влади, починаючи від сіл, селищ і закінчуючи районними та обласними центрами.
  2. Відновлення зруйнованої інфраструктури життєзабезпечення Донецької та Луганської областей.
  3. Розробка програми допомоги у відновленні зруйнованого житла.
  4. Розробка програми відновлення забезпечення медичною допомогою, відновлення роботи освітніх установ у районах, постраждалих в ході АТО.
  5. Створення умов для відновлення економіки Донбасу та забезпечення працевлаштування населення.

І приступати до вирішення цих задач необхідно вже сьогодні.
Для вирішення першого завдання необхідно термінове прийняття Закону України про люстрацію. Визначення чітких критеріїв люстрації є вимогою народу всієї країни, але особливо важливим воно є для Донбасу. У всіх гілках влади Луганської та Донецької областей не повинно залишитися ні зрадників, ні корупціонерів.

Як показує історичний досвід нашої незалежності, без жорсткого контролю громадськості на місцях за процесом призначення обласних і районних керівників, в тому числі силових, правоохоронних, судових, фіскальних органів, ця задача повністю вирішена не буде. І контроль цей повинен бути постійним і дієвим, тому що важливо не лише прибрати тих, хто, користуючись службовим становищем, набивав власну кишеню і «псував життя» народу, який його годував, але й не допустити, щоб будь-хто це робив сьогодні або завтра.

Без вирішення першого завдання не буде успішним виконання програми відновлення інфраструктури та зруйнованого житла, відновлення шкіл, коледжів, університетів, а також лікувальних установ в районах Донбасу, постраждалих під час бойових дій. Як зазначає директор компанії СПР-Групп Руслан Харів, необхідно виділити кошти для відбудови об’єктів для очищення води. Кошти, виділені з державного бюджету, міжнародна допомога можуть бути розкрадені.

Скоро настане час опалювального сезону. Пошкоджені бойовиками котельні, зруйновані теплові, водні та електричні комунікації, розбиті будинки без дахів і вікон – це те, що являють собою зараз багато міст і селищ Донбасу. Ресурси для екстреного відновлення руйнувань повинні створюватися державою вже сьогодні.

І, звичайно ж, необхідна державна програма з відновлення економіки Донецької та Луганської областей. Можливо, що найсміливіші й ризиковані проекти економістів, що дозволяють швидкими темпами залучити в регіон інвестиції, повинні бути зібрані в «пілотний» проект.

Зараз необхідно зрозуміти, що є можливість здійснити самі амбітні напрацювання, спрямовані не просто на відновлення зруйнованих, але далеко не найпередовіших технологій і виробництв, а на створення високотехнологічних підприємств.

Багато в чому, можна було б використовувати досвід Китаю, коли в цій країні після «культурної революції» долали технологічний розрив в тридцять-п’ятдесят років від передових на той момент наукомістких виробництв.

Тим приватним іноземним та вітчизняним інвесторам, які будуть готові за свій рахунок побудувати заводи і фабрики, які б випускали продукцію самого вищого технологічного інноваційного рівня і забезпечували б навчання персоналу, дотримання гідної заробітної плати та соціальних гарантій своїм працівникам, на кілька років (в середньому від трьох до п’яти) давати повне звільнення від податків.
Після закінчення пільгового терміну роботи контрольний пакет акцій підприємства (не менше п’ятдесяти одного відсотка) передавати у власність держави.

Чи потрапить новобудоване підприємство в список тих, які звільняються від податків, вирішує експертна комісія з учених і фахівців в даній галузі прикладних наук і технологій.

Роль держав – максимально сприяти залученню і утриманню саме приватних інвестицій шляхом «м’якої» податкової політики та розумної програми державної «дерегуляції», щоб інвестор був упевнений, що йому не буде потрібно платити необгрунтовані штрафи, витрачати кошти і час на подолання бюрократичних «рогаток», нескінченних дозволів або заборон, задоволення чиновників.

Плюси для подібного роду інвестицій на сході нашої країни ще й у тому, що тут традиційно зберігається високий відсоток технічної освіти, існує «технічна культура», склалися свої інженерні школи. Повною мірою потенціал випускників технічних університетів і коледжів останні роки не використовується. Багатьом фахівцям з інженерними спеціальностями чи не знаходиться місця в сокращающемся секторі високотехнологічного машинобудування. «Пілотний» проект по створенню таких виробництв за рахунок залучення приватних інвестицій дозволив би вивести на новий рівень і багато вищих і середніх професійних навчальних закладів.

Випуск сучасної продукції, яка відповідає європейським стандартам, дозволив би поступово міняти спектр експортної продукції на користь високотехнологічних виробів, конкурентоспроможних на світових ринках.

До теперішнього часу експортна продукція машинобудування Донбасу більшою мірою була орієнтована на Росію. Використання різного роду заборон, обмежень і квот на ввезену в країну продукцію є одним з методів тиску керівництвом Російської Федерації на політику країн-експортерів. Розширення експортного потенціалу України – це теж вклад у забезпечення незалежності та політичної самостійності країни.

Якщо не буде вироблений чіткий, збалансований і креативний план з відновлення Донбасу, то завдання, що стоять перед Україною після завершення антитерористичної операції, можуть лягти непосильним тягарем на економіку країни, викликати певну соціальну напруженість у різних регіонах України. Сподіваюся, що наш уряд замислюється про це.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами