ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Торговельне партнерство: чого нам ще чекати від Росії?

товариУ бесіді з професійним російським інвестором, почув від нього категоричне на даний момент ув’язнення: «Для розумних інвесторів входити в гривню зараз немає сенсу,тому що незрозуміло, чим закінчиться ситуація. Невідомо, до якої позначки ваша валюта ще може впасти. І, звичайно, пригадується історія 17-го року XX століття в Росії. Допускаю, в лютому того року подібна ситуація була в Росії. І чи варто було тоді купувати російський рубль? Думаю, вже до кінця 17-го року таких питань вже ні у кого не було. І у вас можна вважати ситуацію не ринковою, і краще думати про інші речі».

А подивившись у повторі недавнє ток-шоу Савіка Шустера, мій знайомий подзвонив мені і схвильовано запитав: «Слухай, а якщо дефолт відбудеться у вівторок, а шо в середу робити?! Адже це не дефолт маленької «лавки». Як думаєш, країна з 45 мільйонним населенням стане об’єктом допомоги?»

Зрозуміло, що сьогодні все більше експертів обговорюють таку актуальну і вибухову тему: якою мірою благополуччя України залежить від того, наскільки тісно вона співпрацює з Росією. У першу чергу, звичайно, відзначається, що Росія поки що залишається нашим одним з основних торговельних партнерів, головним покупцем української металургійної продукції. При цьому і ринок праці дуже важливий, тому за розрахунками російських експертів кожні 3-4 процентних пункти економічного зростання Росії додають один процентний пункт економічного зростання України. Однак односторонні останні дії Росії змушують замислитися: які у нас перспективи? І чого попереду нам ще чекати від Росії?

В останні дні просто вже викликають роздратування безглузді мантри про добрих російських інвесторів з їх прямими інвестиціями. Не знаю, навіщо і кому заговорюють зуби. Адже зрозуміло, ніхто просто так грошей не дасть. Іноземний інвестор може дати гроші тільки в тому випадку, якщо він чітко розуміє: на що і як! У цьому випадку, якщо ми не створюємо умови для отримання нормального прибутку і успішної підприємницької діяльності, залишається тільки два джерела інвестицій – це внутрішній попит, який треба стимулювати, і – це держава. Особисто я поки не бачу інших джерел в Україні.

Мені також видається, що останні дії російської влади щодо українських товарів (особливо молочної продукції та кондитерських виробів) дали істотний поштовх до консолідації наших нових властей і опозиції. Можливо, Росія саме так вирішує свої проблеми, що у них немає, в тому числі, і громадського контролю, парламентського контролю, нормального обговорення в ЗМІ? Тому і ми, і переважна більшість росіян, мабуть, до цих пір так і не знаємо: навіщо це робиться? За які гроші це робиться? Чим реально заплатять за це обидві країни?

По-моєму, вже всім очевидно, що і наші політики, і політики Росії категорично відмовляються навіть обговорювати нинішню фінансово-економічну кризу і торгові відносини двох країн. І це не просто так. Навіть сказав би, що це природна ситуація для політиків, тому що якщо вони почнуть переходити до серйозного і конструктивного обговорення кризи, то їм доведеться сказати вголос: «Ми помилялися, і тепер ви будете жити гірше». Проте сучасний наш політик так сказати не може до тих пір, поки у нього немає причин, на які можна списати всі прорахунки і невдачі. Правда, він може ще сказати так, що ми все робили правильно, майже вийшли з кризи, проте різні наші опоненти і навіть вороги … ну, далі вже неважливо і так все всім зрозуміло.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами