ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Україна буде продавати свої товари в Європу

ЄвропаУкраїнський прем’єр Арсеній Яценюк сповнений оптимізму – безмитний експорт українських товарів до країн ЄС почався з 15 травня.

– Європейці дійсно пішли нам назустріч і відкрили ринок в односторонньому порядку, – роз’яснила «Комсомольській правді» в Україні» начальник аналітичного відділу консалтингового агентства ААА Марія Колесник. – Тимчасове скасування митних зборів буде діяти до 1 листопада. А з 1 листопада 2014 запрацює режим зони вільної торгівлі, якщо, звичайно, буде підписана економічна частина Угоди про асоціацію з ЄС.

Прем’єр налаштований на краще і тут, запевняючи, що економічну частину підпишуть відразу після президентських виборів. Експерти уточнюють: так, після виборів, але не відразу.

– Однієї лише готовності української сторони для цього недостатньо, – зазначив «КП» в Україні»директор Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Олег Устенко. – Тому, на мій погляд, набагато ймовірніше, що економічна частина угоди буде підписана після формування нового Кабміну, тобто не раніше кінця червня – початку липня.

При цьому, попереджає експерт, відкриття ринку не означає, що для українських товарів скасують санітарні норми. Захист прав споживача в Європі дуже серйозна, тому українським компаніям в будь-якому випадку доведеться пройти певні процедури реєстрації. Можливо, вони будуть полегшені, але на багато що розраховувати не варто.

П’ятирічний досвід

На сьогоднішній день євростандартам офіційно відповідає продукція лише двох вітчизняних виробників – «Миронівського хлібопродукту» і «Агромарса». І, як розповів «Комсомолці» голова ради директорів Асоціації «Союз птахівників України» Олександр Бакуменко, для того, щоб це відбулося, птахівникам спільно з Державною ветеринарною службою України довелося виконати величезну п’ятирічну роботу. Процедура сертифікації – серйозна і недешева, і іншим виробникам, націленим на Європу, цей шлях ще тільки попереду.

Втім, спочатку розраховувати на те, що товари найближчим часом безперешкодно пройдуть на європейські прилавки, можуть далеко не всі. За словами Марії Колесник, безмитне ввезення в першу чергу торкнеться продукції птахівників, кондитерів і, можливо, виробників овочів.

До речі, експерти пояснюють, що обнулення мит зовсім не означає, що тепер магазини в Європі будуть завалені «Нашою Рябою» і «Гаврилівськими курчатами». Справа в тому, що європейський ринок, розрахований на кінцевого споживача, дуже сильно захищений, і «стороннім» потрапити на нього непросто. Так що в угоді буде передбачена певна квота, і нульова ставка мита буде діяти виключно в її рамках.

Куди ми продавали товари в 2013-му:

  • Росія 24%
  • Інші країни СНД 11%
  • Європа 27%
  • Азія 27%
  • Інші країни 11%

Заборонено ввезення російських сирів і цукерок

«Торгова війна навпаки» – саме так охрестили українські інтернет-користувачі перевірку російських товарів Державною інспекцією України з питань захисту прав споживачів. А її главу – Сергія Орєхова – вже ласкаво іменують «нашим Онищенко».

Нагадаємо, що цього тижня українська Держінспекція забракувала російські цукерки, плавлені сирки та рибні консерви (докладніше див «КП» від 3 квітня і сайт kp.ua). У немилість потрапили одразу сім виробників, причому чотири з них – шоколадно-кондитерські. Так що тепер нам доведеться обходитися без «Ведмедика клишоногого» і Бабаївського шоколаду.

Втім, більшість покупців цього і не помітять, адже ціна на російські цукерки зашкалювала. Погодьтеся: 100-120 грн. за кілограм навряд чи можна назвати ціною, прийнятною для середньостатистичного українського покупця.

Так що, враховуючи, що рошенівські цукерки все ще залишаються в немилості у росіян, на кондитерському ринку встановилася повна гармонія: тепер будемо їсти кожен своє.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами