ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Скільки мільярдів Янукович вивіз з України?

януковичМільярди доларів, вкрадені у народу України людьми з оточення Віктора Януковича, осіли на різних рахунках у зарубіжних банках та офшорних зонах. Багато з них вже заморожені, але щоб повернути гроші Україні, потрібно ще багато попрацювати.

Віктор Янукович разом з синами стали б цінними свідками в самому гучному корупційному процесі в історії України.

Активи та гроші, що належать їм, а також двом десяткам колишніх однодумців – предмет полювання фінансової поліції половини європейських країн, до якої на цьому тижні приєдналися представники ФБР і Міністерства фінансів США. Всі сторони декларують, що хочуть повернути гроші в Україну.

За даними нової української влади, попередниками могло бути викрадено золота на суму більше $ 20 млрд і близько $ 37 млрд у вигляді коштів позик. За останні три роки з української фінансової системи на офшорні рахунки було виведено понад $ 70 млрд.

Хто ввів санкції?

Введення санкцій Заходом було, мабуть, єдиним, дієвим важелем впливу на режим Віктора Януковича. Хоча успіх здавався примарним. Європейці, крім ідеалів демократії, вірні також ідеалам капіталізму – гроші рахувати вони вміють.

“Звичайно, вірили. Без віри, що буде результат, ми б не “побивалися в дошку”, і не ризикували так, працюючи над проектом yanukovich.info “, – говорить виконавчий директор Центру протидії корупції Дар’я Каленюк. Її Центр в останні місяці написав десятки запитів владі в країнах ЄС з вимогою розслідувати фінансові махінації українських чиновників і наближених до них бізнесменів.

20 лютого міністри закордонних справ країн ЄС ухвалили рішення про введення як візових, так і фінансових санкцій. У європейців було на кого рівнятися – за кілька днів до цього аналогічну позицію зайняла влада головного нашого союзника на світовій арені – Канади, де сильна українська діаспора.

Незабаром підключилися і інші. Австрія, Швейцарія, Нідерланди, Великобританія – і це далеко не повний перелік – одна за одною заявляли про замороження активів та проведення фінансового розслідування зловживань колишньої української влади, а також винних у злочинах проти свого народу. У списках осіб, які підпадають під санкції, – від 18 до 29 осіб. Кожна країна розширює їх на свій розсуд. Найбільш повний зробила Швейцарія, додавши ще дев’ять осіб. У їх числі – колишній в.о. прем’єр-міністра Сергій Арбузов, екс-губернатор Харкова Михайло Добкін, Борис Колесніков та Олександр Єфремов.

Про які активи і суми може йти мова?

Жоден офіційний представник країн ЄС або США не назвав поки точної суми, яку вже “заморозили” на рахунках. Певне уявлення про розміри дала влада Нідерландів, що заарештували, дослівно, “кілька сотень мільйонів євро”. Про це завив міністр фінансів Нідерландів Йерун Дейсселблум в одній з місцевих телепередач. Він пояснив, що це стосується грошей, які пов’язані з підприємствами, контрольованими колишнімb представникамb української влади з 18 чоловік. За його словами, ці люди вивели “мільярди євро” з українського бюджету.

З активами ситуація поки також неоднозначна. Рік тому в Гаазі, була зареєстрована нова головна керуюча структура офіційного бізнесу старшого сина екс-президента Олександра Януковича – MAKO Holding BV. Але на неї не встигли “завести” український бізнес, який залишається оформленим на самого Януковича, а також друзів і колишніх співробітників. У їх числі – банки, будівельні проекти та інше.

Майже всі значущі бізнес-одиниці Сергія та Андрія Клюєвих належать австрійським компаніям. В інтерв’ю австрійському ORF Сергій Клюєв встиг поскаржитися, що його рахунок заарештований. В Австрії знаходяться і фірми родини Миколи Азарова – разом з сином Олексієм Азаровим він також потрапив у список.

До вас їде ФБР

За словами голови правління Центру протидії корупції Віталія Шабуніна, заморозка активів тільки перший крок. Щоб повернути кошти та активи Україну, ще належить довести, що вони були нажиті нечесним шляхом. І тут багато що залежить від Генпрокуратури, яка повинна відкрити кримінальні справи країни. І пов’язані вони повинні бути не з масовим розстрілом людей на Майдані незалежності, перевищенням службових повноважень, а саме з фінансовими зловживаннями.

З кінця лютого доказову базу ні на один термін для Віктора Януковича та його найближчого оточення збирали журналісти та громадські активісти на території Межигір’я, які виявили на території резиденції сотні папок з документами – їх просто не встигли знищити. в числі перших кандидатів на кримінальні справи з фінансових зловживань сім’ї Клюєвих і Азарових.

Допоможуть нашим слідчим у ФБР і Міністерстві фінансів США. Представники відомств вже прибули до Києва, щоб допомогти тимчасовому уряду України розкрити фінансові злочини, вчинені президентом Януковичем та його оточенням і спробувати повернути вивезені з країни мільярди доларів. «Ми дуже зацікавлені в наданні уряду сприяння в проведенні розслідувань цих фінансових злочинів, – заявив посол США Джеффрі Пайетт. -В Україні вже працюють експерти ФБР, Мін’юсту і міністерства фінансів, які допомагають своїм українським колегам у розслідуванні “.

Окрім співробітництва з офіційними представниками ГПУ, слідчі з США приваблюють українських журналістів та активістів, що займалися викриттям корупції в Україні. “В основному про відновлення документів Курченко. Ще багато в цілому про Януковича. Ряд конкретних тендерних і не тільки кейсів розбирали. Які саме – говорити не буду “, – написав після зустрічі з агентами автор програми “Наші гроші “на каналі” ЗІК “Денис Бігус.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами