ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Що буде з економікою після від’єднання Криму

кримПісля активних дій лояльних до них військових формувань кримська влада різко змінили риторику. Замість широкої автономії у складі України вони приєдналися до Росії.

Перепідпорядкування Криму Москві загрожує серйозними наслідками для українського бізнесу в Криму і не тільки. Які ризики для економіки та бізнесу принесе кримський сепаратизм.

1.Загроза націоналізації стратегічних підприємств півострова

“Всі державні підприємства України будуть націоналізовані і перейдуть у власність Кримської автономії”, – заявив у четвер перший віце-прем’єр невизнаного уряду Криму Рустам Теміргалієв. Що може прибрати до рук кримський уряд? Найбільш очевидними мішенями для поглинання виглядають кримські порти, компанія «Чорноморнафтогаз» і винні господарства – “Массандра” і “Магарач”.

У Криму п’ять морських торговельних портів і два рибних. Їх сумарний вантажообіг за 2013 рік – 13,8 млн тонн. Для порівняння, вантажообіг всіх українських портів – 151,6 млн тонн. Тобто через Крим йде менше 10% всіх вантажів. Чи можна перенаправити їх у інші українські порти, наприклад, в Одесу? «Без проблем, – відповідає головний редактор журналу«Порти України»Костянтин Ільницький. – Але ви впевнені, що Одеса залишиться без десанту?»

«Чорноморнафтогаз» вже фактично конфіскований. 4 березня в головний офіс компанії приїхав Андрій Ільїн, який відрекомендувався новим керівником компанії за рішенням керівництва Криму. За підсумками 2013 «Чорноморнафтогаз» видобула 1,65 млрд кубометрів природного газу. На території Криму у компанії є своє підземне газосховище.

2.Переоформлення прав власності на землю, нерухомість і бізнес

За словами Теміргаліева, після відділення Криму від України вся приватна власність, включаючи землю, нерухомість, підприємства, буде переоформлена відповідно до російського законодавства. Загальне переоформлення загрожує обернутися хаосом. Звичайним жителям і бізнесменам доведеться міняти права на квартири, машини, землю та акції.

У каламутній воді легше ловити велику рибу. Дозвільні документи на землю завжди були об’єктом махінацій з боку нечистих на руку чиновників. Своїх соток, гектарів або квадратних метрів можуть не дорахуватися тисячі бізнесменів і приватних осіб.

У зоні ризику опиняється і великий бізнес, якому треба буде переоформляти реєстри акціонерів. Серед українських важкоатлетів Криму варто виділити Ріната Ахметова і Дмитра Фірташа. Першому належать кримське відділення «Укртелекому», найбільший на півострові морський перевалочний комплекс «Авліта» і пакет акцій «Крименерго». Другому – Кримський содовий завод і “Кримський титан» – підприємство, що випускає двоокис титану та комплексні мінеральні добрива. Правда, завод Фірташа повністю зав’язаний на сировині Іршанського ГЗК, а тому не здатний повноцінно працювати у відриві від українських підприємств титанового циклу.

Поки що в портовому господарстві Ахметова проблем немає. «Підприємства холдингу «Портінвест»працюють у штатному режимі. Перешкод в ритмічності роботи підприємств немає», – повідомляє його прес-служба.

3. Загроза енергетичної безпеки країни

Україна проголосила курс на самозабезпечення природним газом. Зараз Україна споживає приблизно 50 млрд кубометрів блакитного палива, близько 30 млрд – імпортується з Росії. «Чорноморнафтогаз» видобуває 1,65 млрд кубометрів газу на рік. Після облаштування Одеського і Безіменного родовищ до 2015 року видобуток зросте до 3 млрд кубометрів, – розповідає директор компанії «Трансенергоконсалтинг» Світлана Голікова. У перспективі компанія може вийти на видобуток 5-7 млрд кубометрів, – відзначає незалежний експерт Валентин Землянський. Скорочення недорогого чорноморського газу в енергобалансі погано відіб’ється на його загальній вартості всередині України. За словами Голікової, зараз усереднена ціна газу, що видобувається держкомпаніями – $ 55 за тис. кубів.

Націоналізація підприємства, яке на 100% належить НАК «Нафтогаз України», тягне за собою й інші складності. «Виведення ЧНГ зі складу НАК може створити проблеми по зовнішній кредиторки НАКу, – говорить Землянський. – Інвестори завжди ставили умову відсутності реорганізації компанії».

Є ще один ризик. Приєднання Криму до Росії фактично означає скасування газової угоди між Україною і Росією. Адже ціна газу прив’язана до оренди Чорноморського флоту РФ. Так що у юристів обох країн з’явиться маса роботи. Серед іншого об’єктом спору можуть стати права на морський шельф, прилеглий до території Криму.

Зате у України зникне ключова перешкода для вступу в Північно-Атлантичний Альянс (НАТО): перебування військових баз іншої держави на її території.

4. Можливе блокування українських кораблів, що пливуть через Керченську протоку

Залежно від відносин між Україною і Росією після завершення активної фази конфлікту може виникнути ще одна морська проблема. Кораблі, які виходять з азовських портів, можуть вийти в Чорне море тільки одним способом – через Керченську протоку. Якщо Крим опиниться під контролем Росії, сусідня країна отримає можливість одноосібно вирішувати – варто чи не варто пропускати те чи інше судно. А саме Азовське море для українців за великим рахунком перетвориться на озеро. Постраждає від цих дій все той же великий капітал. Але, крім Ахметова, на якого практично повністю орієнтований Маріупольський порт, альтернативу доведеться шукати і «Донецьксталі» Віктора Нусенкіса. При розділі портів, який планувався цього року, їй передбачалося віддати «морські ворота» Бердянська – одне з джерел у транспортній галузі. Всього через Маріупольський порт йде на експорт близько чверті українського металопрокату.

5. Посилення кризи в економіці в цілому

З точки зору держфінансів, утримувати Крим – завдання не з простих. За п’ять місяців 2013 автономія перерахувала до держбюджету (тобто в Київ) 1,94 млрд гривень. Але отримала допомоги з нього – на 5,72 млрд гривень. Усі кримські міста, включаючи Севастополь, – одержувачі дотацій з держбюджету і практично нічого в нього не віддають.

З точки зору ваги автономії в економіці України її роль також порівняно невелика. За даними Держкомстату, валовий регіональний продукт (ВРП) Криму становить лише 3% в економіці України (дані на 2011 рік), хоча населення – 4,3% у загальній його кількості.

Досвід інших країн, які переживали одночасно глибокий перехідний період (влади), проблеми на фінансових ринках і в деяких випадках-конфлікти на зовнішньополітичному рівні, говорять, що в результаті такої комбінації економіка держави падає в середньому на 15%, – йдеться у звіті цього банку , опублікованому днями. Правда, зазвичай таке падіння «розтягується» щонайменше на два роки.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами