ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Втрачений острів. Перші наслідки відділення для Криму

АР-КримПеребої з поставками продуктів харчування і бензину, відхід банків і страхових компаній, експропріація майна – лише перші наслідки відділення Криму.

Після появи російських військ у Криму у генерального директора невеликої кримської мережі продуктових магазинів Андрія Іванова (ім’я змінено на його прохання) стало однією проблемою менше. Вперше за останні три роки в його компанії немає відбою від охочих найнятися в продавці та вантажники, відділ кадрів ломиться від безробітних. В основному це ті, хто розраховував заробити на відпочиваючих – сезонні працівники, підприємці-приватники і навіть власники нерухомості: більшість з них розуміють, що «високий сезон» 2014-го, швидше за все, виявиться низьким.

Але надлишок кадрів, мабуть, єдина хороша новина для Іванова. З перших чисел березня виручка в його магазинах впала на 20%, поставки продуктів з материка під загрозою. «Одні постачальники відмовляються відправляти товар в Крим в принципі, інші – привозять тільки з 100-відсотковою передоплатою, – журиться підприємець. – Але ж у нас немає стратегічних запасів на складах, розподільний центр працює з коліс ».

Те, що відбувається в кримському бізнесі можна охарактеризувати одним словом – паніка. Продажі скорочуються, перевізники відмовляються доставляти вантажі, посівна на півострові під загрозою зриву. «Аграрії – подвійні заручники ситуації, – говорить фінансовий директор великої східно-українського агрокомпанії. – У Криму ми ризикуємо в будь-якому випадку. Посіяв – можеш втратити урожай, тому що невідомо, кому і як продавати. Чи не посіяв – втратив рік роботи ».

Чим відділення Криму загрожує для українського бізнесу і які плани у компаній, що володіють філіями на півострові, з’ясувалося відразу по закінченні недільного референдуму.

Примарна стабільність

«Ціни на продукти харчування піднялися лише на відсоток девальвації, магазини ломляться від товарів. Черг на заправках немає, бензин А-95 продається по 12,5-12,9 грн за літр », – розповідає директор євпаторійського агентства нерухомості«Фаворит» Олена Белоущенко.

Про те, що в Криму немає жодних проблем з продуктами харчування або паливом, говорять і в Сімферополі, і в Феодосії, і в Ялті. Якщо робити покупки у великих супермаркетах, то в порівнянні з «дороссійским періодом» картинка дійсно практично не змінилася. «Наші магазини в Криму працюють в звичайному режимі, – повідомили в мережі супермаркетів« АТБ», що володіє 59 магазинами на півострові. – Поставки продуктів харчування проводяться в повному обсязі». Великі перевізники просто не стали відмовлятися від «жирних» клієнтів, хоча і підняли тарифи на доставку товару до Криму – деякі відразу на 50%.

Причина не в паливі. Серйозних проблем з бензином, за словами заступника директора НТЦ «Психея» Геннадія Рябцева, в Криму поки немає – взимку, не в сезон, паливо споживається в значно менших обсягах, ніж влітку. Правда, бензин в Криму все-таки піднявся в ціні і коштує тепер на 7-10% дорожче, ніж у середньому по Україні. Але причина зростання скоріше в «преміях за ризик» – протягом останнього місяця ніхто з перевізників не знав, якими втратами може завершитися рейс на півострів і завершиться він взагалі.

З точки зору багатьох ризик був виправданий. Наприклад, в мережі електроніки Comfy розповіли, що серйозного падіння продажів в Криму компанія поки не спостерігає. Але це правило працює не для всіх. У конкурента Comfy – інтернет-магазину Rozetka.ua – зовсім інша статистика. «По-перше, ми не можемо нічого доставити до Криму, – говорить засновник компанії Владислав Чечоткін. – По-друге, мало віримо, що отримаємо гроші від проданих замовлень». Підсумок: кримських продажів у Rozetka з початку березня нуль. Розмова з Чечоткіним відбулася в понеділок, 17 березня. Але вже у вівторок, 18-го, на сайті магазину з’явилося оголошення, що доставка до Криму відновлена. Правда, із застереженням: «на пропускних пунктах при в’їзді в АР Крим посилена охорона і можлива перевірка вмісту відправлень». Швидше за все, менеджери Rozetka.ua змінили частину підрядників-перевізників, вигравши в ціні, але залишивши за собою право на форс-мажор.

Серйозніші проблеми у невеликих компаній, що забезпечували курортну інфраструктуру. За словами Ольги Зімарковой, директора компанії «Лія Соап» (виробництво та продаж засобів для догляду за шкірою), кримські санаторії і SPA-центри зараз масово відмовляються закуповувати продукцію. «Люди повертають путівки, немає заїзду постояльців», – говорить Зімаркова. Продаж косметичних засобів на півострові вона припинила ще 5 березня.

Зате ріелтори Криму констатують початок несподіваного буму в сфері нерухомості. Приміром, за словами Олени Белоущенко з АН «Фаворит», різко зріс попит на будинки і квартири в Євпаторії: і українці, і росіяни очікують, що після вступу Криму в РФ місцева нерухомість подорожчає. Аналогічна ситуація і в інших містах на узбережжі.

Що далі?

Велика частина бізнесменів не на диктофон кажуть, що могло бути і гірше. «Якби Крим відмовився ввійти до складу Росії, півострів міг перетворитися на друге Придністров’я: без правового статусу, загальновизнаних законів, а значить, без туристів і інвестицій», – вважає один з менеджерів великої ФПГ з активами в Криму. Цього не сталося – 18 березня Володимир Путін і самопроголошений прем’єр-міністр Сергій Аксьонов підписали договір про приєднання Криму до РФ. Правда, поки ясності бізнесменам це не додало. Надій на високий сезон немає, малі та середні підприємства не впевнені, що зможуть пережити рік, а великі – розглядають доцільність роботи в Криму з урахуванням витрат на перереєстрацію. Крім того, на все це накладаються галузеві особливості.

Основна складність українських фінзакладів в Криму – необхідність реєструвати новий бізнес. За російським законодавством, іноземні банки та страхові компанії не мають права працювати в Росії. Українські банкіри в основному поки мовчать, вважаючи за краще не розкривати свої плани щодо кримських філій. Але навіть повна втрата бізнесу в Криму для них буде некритичною: за даними Простобанк Консалтингу, кредити і депозити кримчан і жителів Севастополя займають близько 4% у банківській системі України. Більшість банків не купували приміщень під відділення – кинути тамтешній бізнес вони можуть без істотних втрат. Тим більше що проблемою повернення депозитів в такому випадку доведеться займатися вже російській або кримській владі.

«Локальних страхових компаній в Криму тільки дві, і обидві невеликі, – говорить радник президента СК «Будполіс»В’ячеслав Черняховський. – Левова частка продажів припадає на філії великих страховиків з центральними офісами в Києві та інших містах України ». Чи будуть вони намагатися зберегти свій бізнес в Криму? Черняховський думає, що навряд чи. Це підтверджує і генеральний директор страхового товариства «Домінанта» Олексій Румянцев. «Ми будемо працювати в Криму, поки там є наші клієнти і діють закони України», – повідомив він.

Нафтопродукти. Дефіцит палива Геннадій Рябцев обіцяє Криму вже на початку ділового сезону, тобто з травня-червня. «Практика останніх років свідчить: влітку в Росії відчувається гострий дефіцит світлих нафтопродуктів, – говорить Рябцев. – Сумніваюся, що при зменшенні поставок бензину з України в Крим росіяни зможуть перекрити дефіцит».

У Криму працює кілька локальних мереж. Плюс на півострів неминуче прийдуть російські мережі. Тому, навіть якщо київські або західноукраїнські мережі АЗС відмовляться постачати бензин в російський Крим, закритих заправок на півострові не буде.

До речі, юристи рекомендують переоформити права власності на АЗС (а також будь-які інші торговельні та промислові об’єкти) відразу ж, як тільки проясниться відповідна процедура. «Як проходитиме перереєстрація бізнесу, поки не зрозуміло, – розмірковує юрист ЮК AstapovLawyers Олег Мальський. – Ясно лише одне: якщо цього не зробити, кримська влада, напевно, спробує експропріювати об’єкти власності». До речі, партнер ЮФ «Астерс» Роман Костенко не виключає можливості реприватизації приватних компаній слідом за націоналізацією держоб’єктів.

Агросектор. Керівник аналітичного департаменту консалтингового агентства «ААА» Марія Колесник вважає, що на роботі великих українських агрокомпаній втрата кримських земель майже не відіб’ється. Тим більше що земля не належить компаніям, а орендується у місцевого населення, тому втрачати на півострові практично нічого. «За підсумками минулого року в Криму із загального українського обсягу кукурудзи вирощено 0,3%, ячменю – 2,9%, пшениці – 1,6%. Це мізерні обсяги», – говорить вона, додаючи, що втрати Криму очевидніші: неясно, хто тепер буде купувати кримську продукцію, оскільки Росія сама себе забезпечує зерновими. Гендиректор «Українського клубу аграрного бізнесу» Володимир Лапа додає ще один штрих у невеселі перспективи сільського господарства півострова. За його словами, невизнання міжнародними партнерами статусу Криму означає, що жоден з них не купить вироблену в Криму агропродукцію.

Рітейл. Що робитимуть рітейлери з кримським бізнесом? «Це залежить від купівельної спроможності населення Криму, – відповідають в Comfy. – Якщо вона знизиться, сенсу в розвитку мереж електроніки на півострові не буде. Поки ми при будь-яких розкладах плануємо збільшити число магазинів в Київській області та у Львові».

До речі, не всі великі компанії сприйняли новину про від’єднання Криму з песимізмом. Начальник відділу по роботі з інвесторами «Миронівського хлібопродукту» (ТМ «Наша ряба») Анастасія Соботюк каже, що МХП готова до роботи в російському законодавчому полі: якраз нещодавно компанія придбала

40 га землі і кілька елеваторів у Воронезькій області. «Порівняно з Україною в Росії вищий дохід на душу населення, тому ми розраховуємо на збільшення нашої виручки в результаті виходу на російський ринок», – говорить Соботюк.

Сповнений оптимізму і співвласник севастопольського винного заводу «Інкерман» Валерій Шамотій. Він стверджує, що компанія адаптується до будь-якого бізнес-середовища. «Головне – зберегти виробництво», – говорить він. Чи вдасться це повною мірою? Відповіді зараз немає ні в кого. Ні в України, ні в Криму, ні в Росії.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами