ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Де шукати доходи до держбюджету? Податок на депозит, податок на розкіш – що далі?

яценюкОстанню декаду березня особливо багато обговорень було навколо озвученої паном Яценюком пропозиції з оподаткування доходів від депозитів населення. Активно обговорюючи плюси і мінуси даної пропозиції, експерти робили акцент на декілька питань: введення податку принесе істотний дохід до бюджету або спричинить відтік депозитів? Як зберегти банківську таємницю при адмініструванні податків? Але ще не вщухли емоції від цих обговорень, як прем’єр-міністр виступив з пропозицією ввести прогресивну шкалу оподаткування доходів громадян.

До слова, уряд відмовився в поточному році вводити оподаткування доходів за банківськими вкладами, враховуючи той факт, що дане нововведення вимагає ретельного опрацювання, а головне роз’яснювальної роботи в частині того, що фактично введення податку на дохід від депозитів в тому варіанті, що пропонував Яценюк, не торкнеться всіх вкладників, більше того – не торкнеться більшості вкладників – близько 90% вкладників банків мають внески менше 50 тис грн. Що стосується прогресивної шкали оподаткування доходів громадян, то з одного боку цілком раціональна пропозиція, яка грунтується на тому, що близько 300 тисяч громадян володіють фінансовим ресурсом, який складає 60% загальних активів України. І фактично можна припустити, що той, хто заробляє більше певної суми, може платити більше податків до бюджету.

Однак, ми пам’ятаємо ситуацію у Франції, коли в кінці 2012 року багаті французи заявили про свою готовність залишити батьківщину через високі податки, які планував ввести уряд. Податок на розкіш викликав серйозне невдоволення французьких підприємців. Зокрема, країну покинули керівники Moët Hennessy, і серед них багатющий француз Бернар Арно, поїхали Жерар Депардьє, Венсан Кассель і Моніка Белуччі. Хвилювання набрали такої сили, що вже в березні 2013 президент Франції Франсуа Олланд, з чиєї ініціативи і пропонувалося ввести в країні 75-відсотковий податок на розкіш, заявив, що до 2014 року податки підвищуватися не будуть.

Враховуючи багатий досвід багатьох українців в частині ухилення від податків, можна припустити, що збори від введення прогресивної шкали оподаткування можуть не виправдати очікувань уряду. Проте, актуальність пошуку шляхів поповнення бюджету є досить високою. І в нинішніх умовах це питання потребує активної і грамотної роботи провідних економістів.

На мій погляд, досить цікавою є пропозиція Всеукраїнської спілки вчених-економістів щодо реформування системи оподаткування. Суть пропозиції зводиться до переходу від парадигми обкладення податками доходів на нову парадигму – стягування податків з витрат. По суті, це шлях до прозорої і простої податкової системі, додатковим ефектом якої є протистояння корупційним схемам і виведення економіки з тіні. У рамках даної концепції вводиться податок на покупку. Чим багатша людина – тим дорожче його придбання, тим більша сума податку, яку він платить. Паралельно створюються ідеальні умови для розвитку підприємницької діяльності у вигляді відсутності податку на підприємницький дохід і інших зборів, прискорення економічних процесів, буму інновацій та інвестицій.

Що ви думаєте про це? Ми стоїмо біля витоків формування нової державності і як ніколи відчуваємо відповідальність за все, що відбувається і за формування того фундаменту, на базі якого буде жити держава, де наші діти будуть ростити наших онуків.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами