ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Український газовидобуток проти «Газпрому»

газовидобутокУкраїна розглядає можливість повної відмови від російського газу. Наскільки власний газовидобуток здатний знизити залежність від імпортного блакитного палива?

У Міністерстві енергетики та вугільної промисловості задумалися про альтернативу роcсійскому газу. У першу чергу, про пошук інших джерел імпортного газу – в Угорщині, Польщі та Словаччині. При цьому в питанні власного газовидобутку Україна почала рік зі згортання курсу на газонезалежність, який, очевидно, належить терміново переглядати новому уряду.

Як стало відомо “ВД”, у січні план за обсягами бурових робіт для найбільшої газодобувної компанії України ПАТ «Укргазвидобування» на 2014 рік знизили на 17% порівняно з 2013-м. Це рішення стало наслідком грудневого зниження ціни на російський газ.

При формуванні бюджету компанія «Укгазвидобування» подала план, що передбачає збереження торішніх обсягів робіт – 240 тис. кубометрів, але цей обсяг був урізаний до 200 тис. куб. м. Відповідно, знизився і план по кількості побудованих свердловин.

Зокрема, за даними джерела “ВД” в ПАТ «Укргазвидобування», в 2013 році компанія планувала завершити будівництво 82 свердловин (фактично завершено 63), а в 2014 році планується побудувати тільки 77 свердловин. Без додаткового фінансування реальний показник за підсумками року може бути ще гірше, ніж минулого року.

Оманливий курс

Незважаючи на неодноразові обіцянки уряду наростити газовидобуток в Україні, він скорочується вже кілька років. Невеликий приріст був досягнутий в 2013 році за рахунок початку розробки Одеського родовища компанією «Чорноморнафтогаз». Але вартість буріння морських свердловин набагато вища, ніж пробурених на суші. Тому і собівартість видобутого у морі газу істотно вища.

Погані показники пов’язані з браком інвестицій, вважає експерт з енергетичних питань, директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич. «Фінансування геологорозвідувальних робіт щороку фактично провалювалося, а для серйозного збільшення видобутку потрібно постійно нарощувати розвідані запаси», – пояснює він.

Днями «Газпром» підтвердив, що грудневе зниження ціни на російський газ для України не буде продовжено, Росія не надасть Україні знижку на наступний квартал. Чи стане це приводом для збільшення державного газовидобутку? Тільки якщо новому уряду в нинішній економічній ситуації вдасться залучити кошти у галузь.

Де взяти гроші?

По-перше, щоб наростити обсяги видобутого держкомпаніями газу, необхідно збільшити витрати на геологорозвідку. У 2012 році на неї в держбюджеті виділено близько 149 млн грн., В 2013-му – приблизно стільки ж. Для порівняння – на дослідження, пов’язані з гуманітарними науками, передбачається майже вдвічі більше.

По-друге, необхідно переглянути ціни на газ для державних видобувних компаній. На 2014 р. НКРЕ встановила для держпідприємств ціни на рівні від 349,2 (для ПАТ «Укргазвидобування») до 562,5 (для ПАТ «Укрнафта») грн. за тис. куб. м. Через це державні компанії не мають коштів для інвестицій.

Приватні газовидобувачі відчувають себе краще – адже вони згідно з Постановою НКРЕ від 30.12.13 р. №1798 мають можливість продавати газ за ціною, яка зараз становить 3113 грн. за тис. куб. м (без ПДВ). Але їх частка в загальному обсязі видобутого в Україні газу – мізерна.

За даними асоціації «Газові трейдери України», за 11 місяців минулого року всі приватні компанії видобули в Україні лише 2 млрд куб. м газу, тоді як три державні (ПАТ «Укргазвидобування», ПАТ «Укрнафта», ДАТ «Чорноморнафтогаз») – 17 млрд кубометрів.

Що стосується компанії «Укрнафта», контрольний пакет якої належить «Нафтогазу України», але реальне управління передано групі «Приват» Ігоря Коломойського, то лише частина видобутого газу вона продає за собівартістю. Компанія має досить великі обсяги комерційного газу. З повністю державними здобувачами ситуація складніша.

«Держкомпанії -«Укргазвидобування»,«Чорноморнафтогаз»- фактично примушують продавати газ майже за собівартістю, що є однією з причин недостатнього фінансування цих компаній. У результаті вони працюють за технологіями 1970-1980-х рр..», – Зазначає Олександр Тодійчук, президент Київського міжнародного енергетичного клубу«Q-club».

Не маючи можливості продавати газ за високою ціною, державні компанії не можуть знайти кошти для оновлення парку устаткування. Парк бурових установок, що знаходяться в розпорядженні газодобувних компаній, скорочується вже багато років. Багато установок зібрані з двох-трьох старих одиниць обладнання. Нові установки купуються, але в обмеженій кількості.

Так, «Укргазвидобування» останнім часом набула лише кілька одиниць обладнання. «Укрнафта” не оновлює свій парк з початку двохтисячних років.

В очікуванні реформ

Для України критично важливо вже зараз збільшити власний газовидобуток. «Україна була, є і ще досить довго буде країною, що імпортує газ. Тому розвиток власного видобутку є одним з пріоритетів для бізнесу – є можливість хорошого заробітку, і держави – з точки зору забезпечення енергетичної безпеки», – переконаний Олександр Харченко, генеральний директор EIR Center.

Розуміючи, що ціна на російський газ, швидше за все, буде переглянута, новий уряд шукає можливості диверсифікувати поставки газу. За рахунок імпортного газу з ЄС в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості розглядають можливість отримати від 16 до 30 млрд куб. м газу на рік.

На думку Дмитра Марунича, на початковому етапі імпортним газом з ЄС можна помітити не більше 15-20% потреби України. На жаль, ситуація на європейському ринку зараз не сприяє планам України щодо відмови від закупівель російського газу і переходу на європейський.

«Через кризу в Україні спотові ціни на газ сильно виросли, – аргументує Валентин Землянський, незалежний експерт з питань енергетики. – Крім того, на ринку немає надлишку газу, як минулого року, коли Україна могла закуповувати «зайвий» газ. Для того щоб Україна могла закуповувати в Європі газ на постійній основі, вона повинна бути включена в європейський газовий баланс, а обсяги газу, які передбачається закуповувати, повинні бути заздалегідь зарезервовані».

За рахунок газу власного видобутку в минулому році Україна забезпечувала себе на 40% – близько 21 з 50 млрд куб. м загального споживання блакитного палива. Чи можна збільшити власний видобуток за підсумками 2014? За реалістичним прогнозами асоціації «Газові трейдери України», цього року загальні обсяги газовидобутку в Україні збережуться на торішньому рівні.

За найоптимістичнішими прогнозами – можливе зростання на рівні 15% (2,5 млрд куб. м). Враховуючи скорочення планів з видобутку газу для ПАТ «Укргазвидобування», надії на скромний приріст пов’язують переважно з діяльністю приватних видобувачів.

На жаль, без перегляду плану за обсягами бурових робіт для компанії «Укргазвидобування» істотних змін в обсягах газовидобутку НЕ досягти – адже основна частка видобутку блакитного палива в країні (близько 70%) припадає саме на цього гравця. Не дивно, що в цьому зв’язку новий уряд повернувся до ідеї приватизації НАК «Нафтогаз України» і входять до нього державні газовидобувні компанії, що вже давно розглядається як можливість для збільшення видобутку газу та нафти.

Безумовно, їх приватизацію не можна провести швидко. На думку опитаних “ВД” експертів, компанія «Нафтогаз України» в даний час до цього в принципі не готова. Для початку потрібно виконати план її реформування, розроблений компанією «Ернст енд Янг».

Крім того, продаж «Укргазвидобування» вимагатиме складання програми приватизації та внесення змін до низки законодавчих актів. Але навіть якби приватизацію НАК «Нафтогаз України» та її видобувних компаній вдалося провести швидко, це ще не означало б нарощування показників видобутку.

Як би там не було, схоже, чергова спроба повернення України до курсу на незалежність від російського газу почнеться з поповнення нафтогазових імперій українських ФПГ. На думку експертів, нагальна приватизація державних газових компаній може означати лише передачу НАК «Нафтогазу України» і пов’язаних з ним підприємств комусь з олігархів, наприклад Ігорю Коломойському.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами