ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Як визначається курс валют?

долариІснують дві найбільш поширені системи визначення курсу іноземної валюти: 1) система вільно коливних валютних курсів і 2) система твердих курсів, заснована на вірності уряду золотому стандарту або на якій-небудь іншій чітко сформульованій урядовій програмі.

Протягом століть, під час яких не було воєн, найбільшого поширення набула система твердих валютних курсів на базі золотого стандарту.  Однак ми почнемо з системи вільних валютних курсів, яку легше описати і яка до того ж за останні роки набула більшого значення, зокрема, в торгівлі між Канадою та США.

Вільні валютні курси. На сайті http://minfin.com.ua – курс валют доллара на готівковому і міжбанківському ринку України. Розглянемо випадок, що відноситься до торгівлі між Сполученими Штатами і Канадою.  Канадський долар не дорівнює американському долару.  Сьогодні він може коштувати 1,02 американського долара, а через тиждень, якщо відбудеться раптове похолодання і різко збільшиться приплив канадських туристів у Флориду, для покупки 1 канадського долара може знадобитися 1,011 / 4 американського долара.  У 40-х роках курс канадського долара становив 0,90 американського долара.  Курс цей встановлюється не в порядку декретування;  вільний валютний курс визначається пропозицією і попитом, а маклери і банки підтримують один з одним постійний телефонний зв’язок.

Наведемо інший приклад.  У період з 1919 по 1925 р. Англія скасувала золотий стандарт, тоді як ми як і раніше зберігали його.  Що ж сталося?  Валютні курси змінювалися з дня на день.  Курс англійського фунта  стерлінгів, який тримався приблизно на рівні 4,87 дол в 1890, 1914 і 1918 рр.., коли Англія дотримувалася золотого стандарту, впав нижче долара;  і зрештою в 1925 р. канцлер казначейства Уїнстон Черчілль зробив необачний крок, відновивши в Англії золотий стандарт за довоєнним курсом у 4,87 дол за 1 ф.  ст.  Це був необачний крок, бо вже в 1931 р. виявилося, що Алглія не може підтримувати такий курс, і їй довелося встановити курс фунта  стерлінгів на колишньому рівні, близько 4,02 дол. У 1949 р. Англія була навіть змушена піти ще далі і знизила курс до нинішнього (на початку 1961 р.) рівня в 2,80 дол.

Вільний валютний курс, як і всяка інша ціна в умовах вільної конкуренції, визначається ринковими силами пропозиції і попиту.  Спрощена схема пропозиції і попиту, що показує, що вільний валютний курс визначається таким чином, щоб забезпечити збут в умовах ринкової конкуренції.

Твердий курс валюти, заснований на золотому стандарті.  Перейдемо до розгляду системи золотого стандарту.  У 1925 р. Уїнстон Черчілль відновив в Англії золотий стандарт за довоєнним «монетним паритетом» ‘в 4,87 дол за фунт стерлінг.  Яким чином він це зробив?

Англійський уряд заявив, що купуватиме золото за твердою ціною в фунтах стерлінгів і продавати золото приблизно за тією ж ціною.  Таким чином, ціна золота в фунтах стерлінгів була точно встановлена на цьому рівні монетного паритету не тому, що Черчілль так наказав, а тому, що його уряд купував і продавав золото за такою ціною.

Однак і Америка протягом всіх цих років теж притримувалась золотого стандарту.  Що ж зробив в 1925 р. Меллон, який був міністром фінансів в уряді Куліджа?  Він запропонував купувати золото за ціною близько 21 дол за унцію і продавати його приблизно за тією ж ціною.  Таким чином, ціна долара була також виражена в золоті.

Зіставимо тепер обидві ці країни.  У школі нас учили, що дві величини, рівні третій величині, рівні одна одній.  Те ж саме відноситься до економічних явищ.  Якщо ціна долара встановлена по відношенню до золота, якщо ціна фунта стерлінгів теж встановлена по відношенню до золота і якщо ви дозволите вільний рух золота між країнами в обох напрямках – а це велике “якщо”, – тоді з цього точно так само, як за днем наступає ніч, випливає, що фунт стерлінгів і долар повинні знаходитися в твердому співвідношенні один до одного.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами