ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Українці будуть дарувати ахметовському «Укртелекому» по 1 млрд на рік

укртелекомУ якій ще країні світу природна монополія, до того ж, та яка перейшла в приватні руки, може розраховувати отримати компенсацію від держави?

Лідер ринку швидкісного інтернет-доступу компанія «Укртелеком» (частка ринку, за оцінками компанії, становила за підсумками 2011 р. 22%) цього року збирається приступити до широкомасштабної модернізації своєї мережі. Наприкінці року оператор прийняв рішення випустити п’ятирічні облігації на суму 1,4 млрд грн., пише Капітал.

Як сказано в повідомленні компанії, залучені кошти підуть на розширення інтернет-мережі і нарощування потужностей в міських кільцях, а також на ремонт магістральних мереж. Представник прес-служби «Укртелекому» Маріанна Литвиненко уточнила, що сьогодні компанія обслуговує 1,64 мільйонів абонентів інтернету. Це менше очікувань менеджерів компанії. Трохи більше року тому на прес-конференції екс-керівник дирекції продажів послуг та обслуговування споживачів «Укртелекому» Ірена Лисак заявляла, що в 2013 р. компанія планує підключити 300 тис. нових абонентів, але її клієнтська база зросла всього на 100 тис. чол.

Директор київського провайдера Ipnet Дмитро Грищук зазначив, що в містах, з технічної точки зору, «Укртелеком» безнадійно відстає від оптичних ліній. «У багатьох містах у« Укртелекому »ще радянська мідна проводка, яка взагалі мало на що годиться», – додав він. При технологічному відставання компанії говорить і колишній директор з розвитку бізнесу на масовому ринку «Київстару» Віталій Ворожбит. «Навіщо далеко ходити? Мені самому довелося перейти з «Укртелекому» на іншого провайдера, який надав більш швидкий інтернет », – додає він.

Відзначимо, що найсучасніші версії ADSL забезпечують прийом даних на швидкості до 24 Мбіт / сек, а швидкість «віддачі» обмежена до 1,4 Мбіт / сек, у той час як оптична технологія Fast Ethernet, яку використовують в Україні переважна більшість невеликих і середніх альтернативних провайдерів, дозволяє передавати дані зі швидкістю до 100 Мбіт / сек.

«Укртелеком» в останні роки вже оцінював можливість впровадження оптики замість застарілої технології ADSL, проводив відповідні дослідження. Йшлося про технології «Оптика до будинку» (FTTB) і навіть «Оптика в домогосподарство» (FTTH), що може забезпечити включення в інтернет на швидкості до 1 Гбіт / сек. Литвиненко вчора додала, що можливість запровадження сучасних технологій ще вивчається фахівцями компанії. Хоча Ворожбит відзначає, що «Укртелеком» часто поступається конкурентам на ринках з високою концентрацією гравців не тільки з технологічних причин. Компанії може не вистачати навичок в маркетингу, продажах та обслуговуванні, говорить він.

Модернізація мережі необхідна «Укртелекому» також для впровадження нових відеосервісів. Нагадаємо, що наприкінці року оператор запустив в партнерстві з відеоресурсом oll.tv нову послугу ogo.tv. Це пакет відео, доступний як на комп’ютерах користувача, так і на планшетах, смарттелевізорах, а також звичайних телевізорах з використанням приставки. В описі послуги сказано, що вона виявляється повсюдно. Проте конкуренти сумніваються, що така можливість є всюди. Дмитро Грищук припускає, що якісне потокове відео у форматах високого дозволу можна надавати хіба що на нових ділянках мережі «Укртелекому». «А в інших випадках це буде перетиснений avi.формат», – зазначає він. «Якщо говорити про телебачення всерйоз, то думаю, ADSL буде замало», – погоджується Ворожбит.

За словами Грищука, зазначеної суми позики, яку «Укртелеком» збирається залучити для модернізації, не вистачить на ремонт в загальнонаціональному масштабі. На його думку, цього вистачить хіба що для приведення в порядок мереж в декількох великих містах. «А затія повсюдної модернізації може і не бути економічно доцільною», – говорить менеджер.

Підсобити з фінансуванням «Укртелекому» може Національна комісія з питань регулювання зв’язку та інформатизації. Регулятор збирається отримати можливість визначати оператора з істотною ринковою силою, зокрема і на ринку соціально важливих послуг фіксованого зв’язку, які в країні надає головним чином «Укртелеком». Після цього комісія може визначити для такого оператора компенсацію збитків у тих регіонах, де доступ до мережі надається за ціною нижче собівартості. Приблизний щорічний обсяг фонду компенсацій становитиме близько 1 млрд грн. Відповідні законопроекти були зареєстровані в Раді наприкінці минулого року.

Нагадаємо, що 4 жовтня минулого року холдинг СКМ Ріната Ахметова і група EPIC завершили операцію купівлі-продажу 92,79% акцій «Укртелекому».

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами