ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Чому економіка йде в інтернет?

заробити в інтернетіДевід Брукс недавно опублікував цікаву статтю про нову професію «ідейних лідерів». Думаю, я знаю, про кого він говорить.

Старі норми справді активно зникають. Раніше було так: щоб мати вагу в економічних обговореннях, потрібно було отримати офіційні дипломи і займати керівну посаду; потрібно було бути «довічним» професором кращого факультету та публікуватися в найкращих журналах або бути високопоставленим чиновником. На сьогоднішній день обговорення, особливо в макроекономіці, має набагато більш вільний формат. Але до вас не прислухаються в такому обговоренні, якщо ви опублікуєте дотепний коментар; до вас прислухаються, якщо ви скажете щось розумне, підкріпивши це даними.

Очевидно, що інтернет змінив багато чого, хоча фактично цей процес почався ще до появи блогів. Економічні журнали перестали повідомляти ідеї, як мінімум, 25 років тому, поступившись робочим звітам; публікація була більше пов’язана з отриманням права на володіння, ніж з чим-небудь ще. Частково це було викликано тривалим відставанням – до того моменту як мою найуспішнішу (але далеко не найкращу) наукову статтю дійсно опублікували в 1991 році, я знав про існування приблизно 150 неоригінальних статей, і цільова література зіткнулася зі зниженням доходів. Частково це також було пов’язано з тим, що в деяких галузях суворі ідеологи блокували нові ідеї. Не вірте мені на слово: Кен Рогофф, а не я, написав про неможливість публікувати реалістичні макростатті перед обличчям «нової неокласичної репресії».

Кожного разу дане обговорення макроекономіки (меншою мірою це стосується інших галузей) відбувається в економічній блогосфері. Це зауваження справедливе і для досліджень, проведених офіційними організаціями, наприклад, МВФ і ФРС: люди читають їх наукові доповіді в режимі реального часу, і саме таким чином їх робота вбудовується в обговорення. Як працює економічна блогосфера? Вона багатьом нагадує культуру кав’ярні 17 століття, описану Томом Стендіджем в його чудовій книзі «Напис на стіні». Фактично люди зі спільними інтересами зустрічаються в кіберпросторі (хоча багато з них, виявляється, також одночасно сидять у справжній кав’ярні, як і я зараз), обмінюються думками, записують їх і відкривають ці записи іншим, коли вважають їх особливо цікавими. Як пояснює Стендідж, ця неформальна система поступово переросла в сучасну структуру наукових журналів, оскільки процес поширення дослідних робіт став формальним, а рецензування стало формою перевірки якості. Але, як зазначає Стендідж, на самому початку це набагато більше нагадувало соціальні мережі, а не централізовані публікації з чіткою субординацією.

І тепер ми повернулися до чогось подібного. Так хто ж живе в цьому світі? Що ж, погляньте на різні типи економічних блогів – скажімо, на один з блогів на сайті. Там я не бачу нікого з ідейних лідерів, описаних Бруксом. Я бачу безліч професійних економістів; кілька таких же надійних економічних журналістів і кілька людей, які не потрапляють в стандартні категорії, але без сумніву є в деякому роді дрібними біржовими маклерами, описаними Бруксом. Наприклад, Майка Конзала з Next New Deal не можна віднести ні до однієї з цих старих категорій, однак він виконує надзвичайно серйозну і важливу роботу. Чи працює ця нова, хаотична система? Так! Протягом останніх декількох років ми спостерігали те, що я вважаю трьома класичними економічними спорами – вплив монетарного збільшення при нижній межі в області нуля, про фіскальні коефіцієнти і жорсткі заходи і про вплив високих коефіцієнтів боргу; гостра потреба в основних нових темах, що включають такі питання як частка позикових коштів приватного сектора і необхідність в надійних активах і так далі, і все це активно підкріплювалося даними. Зрозуміло, більшість переможених ці суперечки відмовляються визнавати, що вони були не праві, але так було завжди – прогрес у науці відбувається, коли вмирають носії старих ідей.

Так що не піддавайтеся ностальгії колишніх днів, коли в обговореннях переважали можновладці. В інтелектуальному плані, принаймні, в економіці, це і є старий добрий час.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами