ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Російські інтернет-інвестори стали звертати все більш пильну увагу на український ринок

ІТ-аутсорсингДля рунету 2013 став роком посилення регулювання з боку держави, але поки більшість законів неефективні і не сприяють розвитку інтернет-сегмента. Особливе побоювання викликає збільшення обсягу держкоштів на венчурному ринку.

У 2013 році законотворча діяльність зробила серйозний вплив на діяльність рунета і технологічних компаній. Причому більшу частину прийнятих законів інтернет-співтовариство сприймає негативно.

У плані прийняття законопроектів, які так чи інакше регулюють вітчизняну інтернет-галузь, рік був дуже активним. Причому сукупна частка законопроектів, оцінених позитивно чи нейтрально, вдвічі менша, ніж частка оцінених негативно (співвідношення 31% до 69%).

Приміром, Держдума в першому читанні прийняла законопроект про позасудове блокування сайтів за заклики до масових безладів, екстремістської діяльності, міжнаціональної ворожнечі, участі в терористичній діяльності і в несанкціонованих масових акціях. Право блокувати сайти отримають генпрокурор та його заступники, які будуть повідомляти про виявлену інформацію в Роскомнадзор.

Але найбільш спірним залишається «антипіратський» закон, який влітку прийняла Держдума в екстреному режимі, практично без належного обговорення з представниками інтернет-спільноти. «Антипіратський» закон викликав шквал обурення як серед інтернет-компаній, так і серед користувачів – всі вказували на його неефективність. Петиція про скасування закону на сайті Російської громадської ініціативи набрала більше 100 тис. голосів – кількість, необхідна для того, щоб відправити на розгляд парламенту після схвалення експертною робочою групою федерального рівня при уряді, але в підсумку профільні міністерства її відхилили.

У більшості прийнятих законів йдеться про безпеку мережі, але в кожному разі помітне збільшення уваги влади до інтернет-галузі – зокрема, у спробах посилити її регулювання.

Велика частина прийнятих законів не сприяє розвитку інтернет-галузі, вважає президент Фонду інформаційної демократії Ілля Массух. «Інтернет-галузь буде розвиватися успішно, якщо в 2014 році ініціативи, нарешті, почнуть втілюватися в життя, – говорить він. – Рунету потрібні практичні результати, тому що концепцій можна наплодити скільки завгодно. Зараз же просто плодяться документи, без досягнення особливих результатів».

Однією з подій, що зробили серйозний вплив на інтернет-співтовариство в світі, стало різке зростання популярності інтерактивної валюти біткойн і, як наслідок, зростання її вартості. Тільки за останній місяць вартість біткойна, у якого немає гарантії від жодного ЦБ, збільшилася на 400% і досягла майже однієї тисячі доларів. Експерти побоюються, що нова валюта може стати одним з «фінансових бульбашок», які, досягнувши максимальної ціни, знеціняться.

Наступного року центробанки можуть почати регулювати галузь віртуальної валюти, упевнений головний аналітик Російської асоціації електронних комунікацій Карен Казарян, і ситуація з біткойнами вирішиться. «Нам здається, що галас навколо біткойнів ще триватиме, але не дуже довго. Рано чи пізно центробанки звернуть увагу на подібні валюти і зроблять все, щоб почати регулювати цю галузь», – говорить Казарян. Але поки цього не сталося, в мережі буде з’являтися все більше і більше віртуальної валюти.

«У світі почалася койноманія – це схоже на період, коли в Росії був бум купонних сервісів», – згоден Олексій Соловйов, керуючий партнер фонду ProstorCapital.

Одним з найбільш швидкозростаючих сегментів в рунеті залишається ігрова галузь. У 2012 році обсяг ринку ігор склав 28,58 млрд. руб. У 2013 році обсяг ринку має збільшився на 24%, до 36 млрд руб. Цього року на ігровому ринку рунету було виявлено багато негативних тенденцій, у тому числі скупка стартапів великими гравцями – це розглядається як негативна тенденція, яка згодом може привести до консолідації ринку і створення більш великих ігрових монополій. Це навряд чи позитивно позначиться на можливостях для зростання нових гравців, говорить Казарян.

На зростанні обсягу ігрового ринку позначаються такі фактори: проблеми нерозвиненості безготівкових платежів, а також рівень недовіри до них з боку споживачів. Але, з іншого боку, в Росії ростуть кількість і обсяг безготівкових платежів, частина яких дійсно направляється на ігри.

Іншим істотним фактором, який лякає інтернет-галузь, стало створення державного венчурного Фонду розвитку інтернет-ініціатив (ФРІІ) – він може призвести до монополізму на ринку, говорить Соловйов. «Наша держава створило монополіста – такого, як «Роснефть» і «Газпром». Цей фонд збирається проінвестувати в інтернет-галузь, і вже через три роки вони можуть зайняти до 30% всіх венчурних інвестицій в Росії, – говорить Соловйов. – Це унікальна подія в світі, тому що ні в одній країні в світі немає такого великого фонду з державною участю». За словами керуючого партнера фонду ProstorCapital, ФРІІ – це найбільший венчурний фонд, і його присутність в Росії може значно послабити позиції вітчизняних венчурних фондів.

У 2014 році виявиться велика кількість інтернет-проектів, які будуть визнані неуспішними. Такі проекти природні для венчурного ринку, але збільшення програшних проектів пов’язано тільки з тим, що за останні два роки значно збільшилася і кількість, і обсяги інвестування, говорить Соловйов.

За останній рік російські інтернет-інвестори почали звертати більш пильну увагу на український ринок, де з’являється все більша кількість якісних стартапів, говорить Соловйов. На його думку, наступного року інвестори будуть спрямовувати всі великі кошти в Україну.

ремонт айфоновПри використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами