ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Як українцям будуть виплачувати зарплати і пенсії в 2014 році?

зарплати і пенсіїУкраїна близько півроку живе в стані прихованого дефолту, золотовалютні резерви вичерпані до критичного мінімуму. Жакливий економічний стан України досяг настільки безпрецедентних показників, що навіть балакучі голови на Банковій почали всерйоз передрікати затримку виплат пенсій і зарплат вже на початку 2014 року. Насправді, все, про що почали говорити тільки зараз, відбувається вже давним-давно. Україна живе від виборів до виборів, а під час передвиборної кампанії затримувати пенсії – собі дорожче. Але криза управління вже позначається. Широкій громадськості поки не помітні всі нюанси і реалії, які на своїй шкурі відчувають працівники бюджетних установ. Також і в цьому році – затримки зарплат та інші «кари єгипетські» впадуть саме на бюджетників, тому як президентські вибори вже поруч, і гнівити і без того розбурхане населення не можна.

Насправді, співробітники бюджетних організацій живуть «приспівуючи» ще з кінця 2011 року. Притому, добре живеться тим, хто має можливість клянчити гроші або матеріальні цінності у своїх «клієнтів», а от працівникам безіменних відділів та управлінь, в які вкрай рідко заходять прохачі, доводиться несолодко.

У першу чергу мова йде про придбання витратних матеріалів – паперу, конвертів, канцелярських товарів, фарби для принтера і т.д. Практично всю цю «кухню» дрібному чиновництву доводиться купувати самостійно, після чого ще й розписуватися у відомості про отримання на руки матеріальних цінностей. У цій ситуації добре працюється тим, хто служить, наприклад, в дозвільній системі і завжди може «натякнути» відвідувачеві, що без пачки паперу його питання вирішуватиметься дуже довго. А що робити нещасним, наглухо замкненим у службових коридорах – тільки кроїти свою і без того низьку зарплату. У зв’язку з цим, багато співробітників навчаються відпарювати поштові марки, обнуляти картриджі, а то й зовсім проводити дрібний ремонт оргтехніки, тому що якщо зламається принтер, в більшості випадків начальство тут же натякне, що непогано б якось вирішити це питання самостійно. Цікаво до речі, скільки коштів таким чином економлять керівники профільних міністерств і куди ці кошти йдуть.

Також держава обожнює користуватися дрібними чиновниками в якості безкоштовної робочої сили і статистів для масовки. Здійснити безкоштовне прибирання парків, підготовку до свят, обрізку зелених насаджень – для цього завжди знадобляться бюджетники, які принесуть із собою інструмент, вапно, фарбу і т.д. Не кажучи вже про постійні новомодні шевченківські свята, на які обов’язково зганяють студентів, школярів і, звичайно ж, чиновників.

Будь-який брак грошових знаків тут же б’є по зарплаті службовців бюджетних установ. А оскільки в останні роки фінансові труднощі Україна відчуває перманентно, то і бюджетники хронічно отримують свої аванси і зарплати на тиждень-два пізніше запланованого. І ось вже в цьому січні зарплати чиновникам можуть почати затримувати на досить тривалі терміни. Зовні, само собою, практично нічого не зміниться, так як ми не американці, які через бюджетну кризу тут же перестали виконувати свої службові обов’язки. Українці все одно ходитимуть по інерції на роботу, смиренно очікуючи погашення заборгованості, але економічний ефект від цих затримок підспудно руйнуватиме економіку. Вдумайтеся: на сьогоднішній день бюджетники і держслужбовці є найбільш масовим прошарком легально працюючих людей. Варто їм почати відчувати фінансові труднощі, знизитися їх купівельна спроможність, як це позначиться на підприємцях, сфері послуг і т.д. Особливо це актуально для невеликих співтовариств та міст з знищеною промисловістю, таких, як Миколаїв, Херсон і т.д.

До речі, цей процес уже почався, тільки поки він стосується не чиновників, а працівників комунальних установ. Вся справа в тому, що минулого року Кабінет міністрів потайки змінив законодавство таким чином, що зарплата комунальним і бюджетним службовцям вийшла зі списку першочергових, так званих – захищених статей, відійшовши на третє за важливістю місце. У зв’язку з цим в останні півроку багато комунальних установ нарощують заборгованість по зарплаті, марно очікуючи, коли казначейство переведе належні їм гроші. Ситуація є апофеозом абсурду, тому що формально гроші на комунальні установи з бюджетів виділяються, але застрягши в казначействі, так і не доходять до адресата, який не платить зарплати і податки. За що адресата безжально штрафує фінансова інспекція і податкова, навіть незважаючи на те, що вони в курсі справи.

Не краще йдуть справи і з підрядниками держустанов. До кінця року розрахунки за спожиті товари та послуги завжди заморожуються. Така ось акумуляція коштів на ялинки по країні і створення відчуття свята. А з року в рік процес розморожування платежів за боргами затягується на місяці. Починається все з розпорядження держказначейства про закриття рахунків бюджетних суб’єктів господарювання з метою отримання в новому році нових розрахункових рахунків. Закриття рахунків йде в одну сторону: на прийом «старі» реквізити працюють, але на виплати вже ні. Ось такий заробіток бюджету по-українськи.

Це відбувається вже сьогодні, а вже завтра ситуація може змінитися кардинально. Україна близько півроку живе в стані прихованого дефолту, золотовалютні резерви вичерпані до критичного мінімуму. Тому, щоб платити пенсії і хоча б мінімально створювати видимість «покращення» потрібно буде кимось пожертвувати. І хто саме це буде здогадатися нескладно.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами