ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Без євроінтеграції України курс гривні може впасти

курс гривніВ останні кілька тижнів девальвація курсу гривні виявилася досить серйозною. З одного боку російські ЗМІ продовжують заявляти про неминучий дефолт, з іншого боку Україна сподівається на надання економічної допомоги від ЄС.

Олександр Охріменко, який очолює Український аналітичний центр говорить про те, що зараз на міжбанківському валютному ринку курс долара і так сформувався практично без втручання НБУ, виключно на основі попиту і пропозиції. Експортери вже продають валютну виручку.

Так від продажу врожаю надійшло близько 20 млрд. доларів. Крім того, Україна не гаситиме борг перед Газпромом, домовившись про його структуризацію. І хоча девальвацію прогнозують також західні експерти, Нацбанк все ж не відмовляється від адміністративних важелів. Найімовірніше обов’язковий продаж 50% валютнох виручки для експортерів буде продовжений.

Зважаючи істотне скорочення золотовалютних резервів більш ніж на п’яту частину, міжнародні рейтингові агентства заявили, що в 2014 році гривня може впасти в ціні до 9,50 за 1 долар. Проте, в проект бюджету цього року Міністерство фінансів заклало курс 8,50 за 1 долар. Курс раніше планується утримувати за допомогою обов’язкового продажу валюти. Крім того, в НБУ говорять і про введення податку на валютні операції. У свою чергу Міжнародний валютний фонд рекомендує Україні повернутися до гнучкого курсу гривні. Це одна з вимог МВФ для кредитної програми. Раніше МВФ вже заморозив кредитну програму в обсязі 15,5 млрд. доларів, після того як влада України відмовилися підвищувати тарифи на газ і скорочувати дефіцит бюджету.

Багато в чому МВФ і підписання Євроасоціацією можуть позначитися на курсі гривні. Втім, позначитися можуть як позитивну так і в негативну сторону. Не секрет, що Росія чинить економічний тиск на країну, схиляючи Україну відмовитися від Асоціації. Такий тиск діє більш ефективно, ніж обіцянки заходу. Економіка відчуває труднощі вже зараз.

Російські ЗМІ заполонили заголовки про те, що Україну чекає неминучий дефолт. Водночас ніхто не згадується про аналогічний економічний тиску з боку ЄС з огляду на те, що Асоціація містить ряд вимог, на виконання яких потрібні серйозні витрати, а їх ніхто не компенсує. Втім, економічні труднощі в Україні, спровоковані Росією можуть позначитися і на самій Росії. Не можна не згадати і про економічні зв’язки ринку і підприємств.

Дефіцит бюджету ризикує майже подвоїтися, але його спробують компенсувати, нарощуючи державний борг, який ймовірно збільшиться на 5% -6%. Інвестиційний клімат у світі змушує великих інвесторів цуратися країн, що розвиваються.

Для України це звичайно нехороший прогноз. Проте, після виборів все може змінитися. Гривня перебуває під постійним пресингом. І навіть у разі погіршення ситуації уряд буде вживати заходів щодо посилення валютного контролю, але такий інструмент працює лише в короткостроковій перспективі.

Зростання зарплати сповільнюється, як і зростання реальних доходів, а отже з часом це буде проявлятися все більше. Враховуючи труднощі в торговельних відносинах з Росією і замороження процесу Асоціації на тлі вимог МВФ провести глибокі реформи на шанси на допомогу ззовні зменшуються. Україна не може визначитися куди йти, а тому не отримає допомоги ні від МВФ, ні від ЄС, ні від Росії.

Навіть якщо у Януковича вийде утримати повільне падіння економіки і збалансувати курс гривні до президентських виборів – вже в 2015 році девальвація неминуча. У разі ж найменшої помилки або різкого посилення зовнішнього тиску вже в 2014 році курс гривні може впасти до 10 гривень за 1 долар.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами