ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Чи захистить закон українців від фінансових пірамід?

фінансова пірамідаВ українському законодавстві досі не було чіткого визначення, що таке фінансова піраміда. Тому правоохоронні, а також регулюючі органи не могли ефективно перешкоджати діяльності структур типу МММ.

У народних депутатів нарешті дійшли руки до боротьби з фінансовими пірамідами. Днями Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект № 2700 «Про заборону фінансових пірамід в Україні», який передбачає в т.ч. та кримінальну відповідальність для їх організаторів. Мінпром вирішив з’ясувати, чи зможе цей закон захистити українців від нечистих на руку махінаторів?

Народний депутат від Партії регіонів, член парламентського комітету з питань фінансів і банківської діяльності Андрій Пінчук підкреслює, що в українському законодавстві досі не було чіткого визначення, що таке фінансова піраміда. Тому правоохоронні, а також регулюючі органи не могли ефективно перешкоджати діяльності структур типу МММ, зазначає нардеп. «В недалекому майбутньому такі діяння стануть кримінально караними, і тому прийняття законопроекту № 2700 є кроком у кращу сторону», – упевнений він.

Разом з тим А.Пінчук звернув увагу на психологічний аспект даної проблеми. «Довірливість людей, необдумана гонка за великою вигодою – на жаль, це неможливо викорінити. Адже досі є ще люди, які беруть участь у грі в наперстки», – зазначив нардеп.

А.Пінчук також висловив упевненість, що ухвалення закону про заборону фінансових пірамід позитивно вплине на фінансовий ринок. «Прийняття закону ніяк не позначиться і нічого нового не додасть в роботу тих учасників фінансового ринку, які діють законно і проводять чесну і прозору політику, – підкреслив він. – Навпаки – поліпшить клімат, з тієї причини що наслідком прийняття цього закону стане підвищення довіри громадян до фінансових установ, які працюють легально».

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко відзначає, що закон дає можливість карати помічників організаторів фінансових пірамід. «На даний момент можна залучити тільки організаторів фінансової піраміди за шахрайство, а ось осіб, які за винагороду радять вкладати гроші у фінансові піраміди, не можна, – говорить він. – У результаті Мавроді дуже активно використовував цих помічників, і фактично вони обманювали українців, умовляючи вкладати гроші у фінансову піраміду».

«Тепер юридичні або фізичні особи, які допомагатимуть залучати нових учасників фінансової піраміди, будуть нести кримінальну відповідальність нарівні з організаторами. Цілком можливо, що посадка у в’язницю кількох активістів, які агітують громадян нести гроші у фінансову піраміду, допоможе зменшити і кількість нових пірамід і відіб’є охоту у деяких осіб обманювати людей і заманювати їх в подібні структури», – упевнений О.Охріменко.

Президент Украналітцентра вважає, що після вступу в силу закону кількість різного роду незаконних і незареєстрованих фінансових компаній та кредитних спілок в Україні зменшиться. «Швидше за все, припинить роботу в Україні і сумнівного характеру псевдоплатіжна система, яка допомагала Мавроді обманювати людей. Можливо не буде публічної реклами різного роду фінансових операцій, які можуть принести швидкі заробітки своїм учасникам. Фінансовий ринок повинен очиститися від організацій, які тільки називають себе фінансовими структурами, а насправді є просто прихованими пірамідами», – вважає експерт.

Юрист компанії «Ілляшев і Партнери» Андрій Сидоренко вважає, що введення кримінальної відповідальності може змусити махінаторів додатково подумати перед створенням фінансової піраміди. «Незважаючи на те, що фінансові піраміди прямо не заборонені в українському законодавстві, їх створення потрапляє під дію статей Кримінального кодексу про шахрайство. Так, наприклад, в англійському праві еквівалент фінансової піраміди вживається для позначення шахрайства. Крім того, законопроект передбачає кримінальну відповідальність за створення умов для фінансових пірамід, а не за їх створення або дію», – зазначає він.

Юрист вважає за необхідне дати чітке визначення фінансовій піраміді, щоб шахраї не могли ним маніпулювати на свою користь і щоб легальний бізнес, який має ознаки піраміди, наприклад багаторівневий маркетинг, не потрапляв під його дію.

О. Сидоренко також звернув увагу на те, що запропоновані законопроектом штрафи за «створення умов для фінансових пірамід» в розмірі від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1,7 до 3,400 тис. грн.) більші, ніж штрафи за шахрайство (до 850 грн.), але такий розмір штрафу навряд чи відлякає творців фінансових пірамід. «До відома, штраф за адміністративне, не кримінальне, правопорушення – керування транспортними засобами в стані алкогольного сп’яніння – був підвищений і може досягати 17 тис. грн. Можливо, таким чином законодавець показує, що фінансові піраміди не настільки небезпечні», – говорить він.

На його думку, законопроект повинен надати позитивний вплив на фінансовий ринок, так як покликаний прибрати з нього шахраїв. «Проте шахраї не завжди створюють фінансові установи, які мають проходити відповідну реєстрацію, а входять у довіру, прикриваючись назвами відомих організацій, і діють без підписання будь-яких договорів», – зазначив він.

У свою чергу старший партнер адвокатської компанії «Кравець і партнери» Ростислав Кравець вважає, що чинне законодавство повністю дозволяє припиняти діяльність фінансових пірамід і в прийнятті додаткового документа немає ніякої необхідності. «Є стаття, яка передбачає відповідальність за шахрайство, вона повністю дозволяє це робити», – упевнений він.

«Правоохоронні органи, Антимонопольний комітет, Національна комісія з регулювання ринку фінансових послуг не звертають уваги на роботу подібних структур. Чому не можна викликати цих людей і провести з ними бесіду, на якій підставі вони ведуть діяльність, що вони роблять? І для цього не обов’язково заява від потерпілого, – вважає він. – Поява закону, яким можна буде залучати фізичних осіб та юридичних осіб до кримінальної відповідальності, ні на що взагалі не вплине. Хіба що на додатковий заробіток правоохоронців, тому що будь-яка особа, яка позичила гроші, можна буде надалі звинувачена в тому, що вона створила фінансову піраміду».

Юрист висловив упевненість, що запропоновані урядом нововведення не завадять творцям подібних структур продовжувати свою діяльність. «Як, наприклад, це зараз відбувається з величезною кількістю компаній, які є фінансовими установами, але не мають ліцензії на адміністрування покупок у групах. Все, що могла зробити Нацфінпослуг – розмістила перелік незаконно працюючих компаній у себе на сайті. Але це було півроку тому. За півроку хоч одного директора або засновника такої компанії залучили до відповідальності? Ні. Про що ми говоримо? Який закон ще потрібен?»- Говорить він.

Р.Кравець вважає, що прийняття даного законопроекту не зробить ні прямого, ні опосередкованого впливу на фінансовий ринок. «Тому що його дія не поширюється на компанії, що мають банківську ліцензію або зареєстровані як фінансові установи», – резюмував він.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами