ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Таємниці нашого валютного ринку

Курс валют сьогодніВ Україні валютний ринок це вічна тема для новин і дискусій. Це в Німеччині чи Польщі люди більш схильні звертати увагу на свою заробітну плату і рівень безробіття, а в Україні головне курс долара і розмови про девальвацію або ревальвацію. Долар в Україні став мірилом та успіхів, і провалів всієї економіки. Це дійсно незвично і досить таки дивно з боку міжнародних аналітиків, може, тому вони так часто дають помилкові прогнози щодо нашого валютного ринку.

Ось і зараз, як тільки стало відомо, що золотовалютні резерви зменшилися до 18 мільярдів доларів, стали говорити про те, що НБУ розпродає валюту, щоб утримати курс гривні. Хоча цифри говорять про інше. За підсумками жовтня 2013 НБУ на міжбанківському валютному ринку здійснив валютні інтервенції на суму близько 300 млн. дол.. При цьому доларів було продано всього 148 млн. дол.. велика частина проданої валюти НБУ, це були не долари, а євро, які саме в цей час дуже добре подорожчали на міжнародних ринках. Зменшення золотовалютних резервів України відбувається тільки тому, що Україна погашає кредити МВФ. Коли брала кредити в МВФ – золотовалютні кредити росли, а тепер віддає, і вони відповідно зменшуються. Якщо Україна знову візьме кредити у МВФ, то золотовалютні резерви зростуть, хоча для валютного ринку це великого значення не має.

У зв’язку з тим, що тепер 50% валютної виручки продається на міжбанку, і в зв’язку з тим, що заборонили «сірий імпорт», на міжбанківському валютному ринку курс долар / гривня на даний момент, це курс який формує ринок. Час від часу він змінюється і це зрозуміло, тому що надходження валюти від експортерів і попит від імпортери не ритмічний. А наша традиція на початку місяця скуповувати валюту НАК «Нафтогаз» на міжбанківському валютному ринку для розрахунків за газ з Росією, веде до того, що на початку кожного осіннього місяця гривня трохи девальвує, а потім, коли вже немає необхідності скуповувати долари для Росії, курс ревальвує. Це явище можна було спостерігати і в вересні, і в жовтні, і це відбувається в листопаді. Ця традиційність навіть засмучує. Немає інтриги.

Жоден панічний прогноз про обвал курсу долара, які були так популярні в кінці того і початку цього року, не виправдався, і не міг виправдатися, бо ці прогнози, як і прогнози S & P Moody’s Fitch, нічого спільного з реальними прогнозами не мають. Вони скоріше покликані дати тему для дискусій про курс долара, ніж реально показати або передбачати зміну ситуації на нашому валютному ринку.

Крім того почали зменшуватися і валютні депозити. За підсумками жовтня 2013 загальна сума валютних депозитів населення зменшилася майже на 88 млн. дол, зате обсяг гривневих депозитів зріс майже на 15% порівняно з вереснем. Йде процес заміщення валютних депозитів на гривневі. Вже зараз частка валютних депозитів 44% проти 66% гривневих, а ще рік тому співвідношення було 50 на 50.

Може не так швидко, як потрібно для економіки, але дедоларизація економіки України відбувається. На жаль, багато проблем економіки України, починаючи з низьких заробітних плат і високих цін, пов’язані з високою часткою доларизації економіки. Українці змушені платити додатковий податок США за те, що користуються їх валютою, і цей податок дуже добре помітний за рівнем життя українців. Ось такий парадокс нашого валютного ринку.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами