ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Навіщо українському бізнесу Латвія?

ЛатвіяЗміни в податковому законодавстві Латвії, що відбулися у 2013 році, а також заплановані й на 2014 рік, ставлять цю країну в ряд найбільш вигідних юрисдикцій для ведення бізнесу.

За даними латвійської системи Lursoft, у 2012 році українці інвестували в Латвію 1,663 млн. євро. За 2013 рік надходження з нашої країни вже перевищили цей показник у 3 рази і склали 5,223 млн. євро станом на 7 листопада. З початку року було зареєстровано 127 підприємств з українським капіталом, на 141 суб’єкт збільшилася за цей час кількість інвесторів, які володіють латвійськими підприємствами, або їх частками. Тільки за перший тиждень листопада було зафіксовано десять випадків інвестування на загальну суму 278,166 тис. євро, і зареєстровано 2 компанії за участю українського капіталу.

Чим же так приваблива ця країна?

Річ у тім, що після падіння банківської системи Кіпру, Латвія заявила про себе, як про нову юрисдикцію для ведення бізнесу. Про нові законодавчі норми і про те, як із користю використовувати їх для організації свого бізнесу розповіла Віта Ліберті, партнер міжнародної консалтингової компанії BDO TAX у Латвії.

Переваги Латвії, як альтернативної юрисдикції

Латвія є країною-членом ЄС, що робить її юрисдикцію досить респектабельною. Але при цьому, ставка податку на доходи підприємств тут – одна з найнижчих в Європі і складає 15% (у Нідерландах – 20-25%, у Люксембурзі – 29,22%, в Україні – 19%). І хоча системи, аналогічної голландській tax-ruling у Латвії немає, але за рахунок початкової низької ставки і низки податкових стимулів при розрахунку податку на прибуток, фактично податок, який сплачується, можна порівнювати з податками тих же Нідерландів.

Витрати на реєстрацію та обслуговування компанії в Латвії також істотно нижчі, ніж в інших європейських юрисдикціях із привабливою системою оподаткування.

Інвестору неважко отримати вид на проживання в Латвії, що, у свою чергу, дає право на вільне пересування територією ЄС (країнам Шенгену) протягом 5 років.

Особливою перевагою для українського бізнесу є персонал. По-перше, зарплати тут нижче, ніж в інших країнах ЄС – наприклад, у Нідерландах середня річна заробітна плата, згідно з даними Eurostat, становить 46,287 тис. євро, на Кіпрі – 25,544 тис. євро, тоді як у Латвії – 8,923 тис. євро. По-друге, тут без зусиль можна знайти російськомовних фахівців, російська мова – друга за поширеністю в країні, згідно з даними перепису населення 2011 року ним володіли 37,2% населення. Російська мова вільно застосовується також у банківській і фінансовій сфері, що значно спрощує роботу.

Банківська система лояльна до нерезидентів. За словами Олени Вольської, директора консалтингової компанії ЕBS, Латвія, з точки зору банківського центру, одна з перших була готова замінити нішу Кіпру. Коли на Кіпрі сталася криза, всі активно почали забирати свої гроші. Країни ЄС ввели заборони, які не дозволяли виводити капітали з кіпрських банків на рахунки у свої банки. Латвія ж погодилася і заробила на цьому.

Крім того, у Латвії відсутні валютні обмеження – норми закону не вимагають переводити виручку в лати, що дозволяє вільно зберігати і використовувати євро, а також іншу валюту. А з 1 січня 2014 року євро стане офіційною валютою в Латвії.

Холдинговий режим

Холдингова компанія засновується для структуризації бізнесу. Холдинг володіє частками однієї, або більше компаній, будучи проміжною ланкою між фізичною особою та / або компанією, а в більш ускладненій структурі бізнесу холдинг також може бути проміжною ланкою між двома, або більше компаніями.

Важливо відзначити, що в Латвії немає вимог мінімального строку володіння, або мінімальної частки участі, щоб прибуток від продажу часток, що належать компанії холдингу, не обкладався податком. Це робить Латвійську систему більш ліберальною, оскільки від податку звільняється дохід від продажу навіть 1% акцій, що перебував у власності акціонера на протязі місяця, в той час як багато країн встановлюють мінімальну частку участі (зазвичай – 10%), а дохід, що отримується від продажу акцій, які знаходяться у власності менше року вважається отриманим від комерційної діяльності. Фактично, це означає звільнення від оподаткування спекулятивного доходу.

Перевагами такої структури є оптимізація фінансових потоків всередині групи компаній, скорочення витрат з управління дочірніми підприємствами і можливість перерозподілу збитків.

Нове податкове законодавство дозволяє підприємцям шляхом проведення операцій з акціями знизити ефективну ставку податку, а також перенести терміни виплати цього податку. Замість того, щоб платити податок на дохід фізичної особи за ставкою 15% при продажу активу, підприємець платить 10% податку, коли його власна компанія виплатить йому дивіденди.

Вибір певної юридичної форми холдингу (акціонерне товариство) дозволяє також захистити інформацію про бенефіціара, виключаючи її з публічно доступної і реєстрованої у державних регістрах інформації – таким чином, для третіх осіб буде досить складно визначити справжнього бенефіціара.

Позитивні зміни в корпоративному законодавстві

Із 2013 року в Латвії в силу вступив новий холдинговий режим, що передбачає істотні податкові знижки для компаній, заснованих у Латвії. Згідно зі змінами до податкових норм законів, дохід від продажу латвійської компанії часткою дочірніх компаній не оподатковується (крім часткою офшорів: у даному випадку прибуток обкладається стандартної ставкою – 15%).

Крім того, від податків звільнені:

  • дивіденди, що сплачуються компанії-нерезиденту (крім компаній, зареєстрованих в офшорах, які входять в урядовий «чорний список»);
  • дивіденди, одержувані латвійською компанією від дочірніх компаній (крім тих же офшорів);
  • відсоткові платежі та роялті, які латвійська компанія виплачує пов’язаним компаніям (це стосується всіх незв’язаних компаній ЄС; у 2013 році це положення розширено також на пов’язані компанії, зареєстровані в ЄС, а з 2014 року воно пошириться і на інші країни, у тому числі – на Україну).

За словами пані Ліберте, українські інвестори не інвестують безпосередньо в конкретну компанію заради отримання дивідендів, оскільки немає мети їх декларування. Частіше – засновують холдинг, якому у свою чергу належить група компаній. У рамках цієї групи компаній і відбувається перерозподіл витрат по відсотках і роялті, а також можливий продаж. Отриманий прибуток частіше залишається на рівні холдингу. У даному випадку можна контролювати рівень податкового навантаження в кожній компанії, залежно від виду її діяльності, і, відповідно, не переплачувати.

Що необхідно для ведення бізнесу

Найпоширенішою організаційно-правовою формою володіння є товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ).

Мінімальний розмір статутного капіталу – 2850 євро, при цьому 50% необхідно сплатити відразу, а решту суми можна вносити частинами протягом року з моменту реєстрації компанії. Якщо ж власник ТОВ не компанія, а фізична особа, то мінімальний статутний капітал становить 1,42 євро. Однак згодом, частину прибутку в розмірі 25% щорічно, прийдеться відраховувати для його збільшення до тих же 2850 євро. Якщо ж створюється холдинг у формі акціонерного товариства, мінімальний статутний капітал становить 35,6 тис. євро.

При реєстрації необхідно сплатити держмито і публікацію повідомлення в офіційній газеті, для ТОВ це обійдеться в 170 євро. Послуги нотаріуса – 25 євро за підпис, юридичний супровід реєстрації – ще 1500 євро.

Будь-яких обмежень за складом членів правління в Латвії щодо резиденції не існує:

  • Для ТОВ достатньо одного члена правління, і він може бути нерезидентом. Однак, якщо він не є громадянином ЄС – необхідно отримати дозвіл на роботу, або ж вид на проживання.
  • Для АТ – також достатньо одного члена правління, але є додатковий орган управління – рада, яка складається мінімально із трьох осіб.

Особливістю є те, що бухгалтерський облік повинен вестися в Латвії, а звітність – подаватися латиською мовою.

Вибираючи Латвію для створення холдингу, український бізнес може вирішувати як свої традиційні проблеми (насамперед – бюрократичного характеру), так і нові, такі як валютне регулювання і зрослий інтерес податківців до всіх торговельних операцій, які проходять через «безподаткові гавані». Експерти все частіше говорять про те, що на зміну традиційним офшорам (Беліз, Сейшели, Британські Віргінські о-ви) мають прийти респектабельні європейські юрисдикції. У цьому випадку зареєстрована в Латвії компанія стає гарною проміжною ланкою, яка дозволить не тільки знизити податкове навантаження, а й гарантує конфіденційність, збереження грошових коштів і простоту ведення бізнесу.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами