ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Ахметов розрахується за газ векселями

АхметовВерховна Рада проголосувала за закон, який зобов’язує НАК «Нафтогаз України» приймати фінансові казначейські векселі від підприємств теплокомуненерго (ТКЕ) для погашення їх боргів за газ. Комунальники, які заборгували за газ вже 17,5 млрд грн, повідомляють про готовність до вексельних розрахунків.

Ініціатором випуску казначейських векселів став уряд, який цього року фактично заморозив оплату з держбюджету для підприємств ТКЕ компенсації по різниці тарифів за тепло і подачу води (за рахунок субвенцій з держбюджету комунальникам компенсують збитки через те, що затверджені державою тарифи на ці послуги нижче собівартості).

До 1 вересня бюджетна заборгованість по цій статті збільшилася вдвічі і склала близько 18 млрд грн. Опинившись без бюджетної підтримки, комунальники почали нарощувати борги за газ перед «Нафтогазом України».

В уряді спробували виправити стан справ за допомогою нового фінансового інструменту – казначейського векселя. Його використання стало можливим після того, як у липні Президент Віктор Янукович підписав закон про реструктуризацію бюджетної заборгованості. У вересні Кабінет Міністрів затвердив Порядок здійснення видачі, обігу, обліку та сплати фінансових казначейських векселів.

Відповідно до цього порядку бюджетна заборгованість із різниці в тарифах на тепло і воду перед підприємствами ТКЕ може бути частково погашена цими цінними паперами. При цьому в розрахунок беруться тільки борги, сформовані до 1 січня 2013 р., а встановлений ліміт по загальній сумі векселів дорівнює 3,6 млрд грн.

Випуск векселів доручений Держказначейству. Термін їх обігу становить п’ять років при прибутковості 5% річних. Держава зобов’язується щороку погашати 1/5 вартості цих цінних паперів.

Перед випуском векселів Держказначейство формує спеціальний реєстр, в який вносяться заявки від підприємств ТКЕ, згодних отримати їх замість живих грошей.

Для комунальників чинний порядок передбачає тільки дві можливості використання казначейського векселя: вони можуть або погасити їм свою заборгованість за газ перед «Нафтогазом України», або передати банку в заставу по кредиту. Але при цьому чітко обумовлено, що отриманий кредит має бути використаний лише «для погашення заборгованості за енергоносії».

«Брати кредит для розрахунків за газ невигідно. По-перше, кредит буде менше суми закладеного векселя, по-друге, за нього треба платити відсотки. У «Нафтогазі України» і чути не хочуть про те, щоб за борги з ними розраховувалися казначейськими векселями», – пояснює генеральний директор ТОВ «Краматорськтеплоенерго» (входить у міжнародний енергохолдинг Contour Global) Станіслав Волоха.

Та й самі банки навряд чи зацікавляться новою схемою кредитування. Як пояснив заступник голови правління одного з банків, векселі малоліквідні через те, що НБУ не розробив правил, за якими банки можуть отримати під них рефінансування.

На його думку, ще одна причина, через яку фінансові ринки не проявляють зацікавленості до цінних паперів, які випущені для погашення боргів ТКЕ – обмеження щодо їх використання. «Ці векселі жорстко прив’язані до розрахунків з «Нафтогазом», через що коло компаній, які їх можуть використовувати, вкрай обмежене», – говорить експерт.

Використовувати казначейські векселі поки що не вдалося навіть самому великому гравцю ринку. За словами фінансового директора «Київенерго» Тетяни Грязнової, компанія ще на початку жовтня отримала підтвердження про наявність перед нею бюджетної заборгованості на суму 340 млн грн від Київської міської державної адміністрації.

Але й тут «Нафтогаз України» зупинив процес. «Доводиться чекати, тому що для взаєморозрахунків векселями необхідна згода всіх трьох сторін», – говорить пані Грязнова.

У прес-службі «Нафтогазу України» ситуацію не коментують. І врешті, з’ясувалось, як компанії вдається паралізувати вексельні розрахунки: НАК тягне з оформленням свого облікового номера в системі вексельного обігу, пояснюючи це тим, що участь у таких розрахунках не є обов’язковим. Але без облікового номера кредитора в Держказначействі не можуть оформити реєстр, на підставі якого готується випуск векселів.

Форсувати події повинен закон, прийнятий парламентом 24 жовтня. По-перше, у ньому з’явилося нове формулювання, відповідно до якого Кабмін може випустити казначейські папери на суму заборгованості з різниці в тарифах, що виникла після 1 січня 2013 року. Наприклад, цього року бюджетна заборгованість перед «Київенерго» по різниці в тарифах виросла у п’ять разів і становить вже 1,7 млрд грн.

Друге нововведення також на користь комунальних підприємств. У законі з’явилася норма, за якою «постачальники природного газу зобов’язані приймати казначейські векселі для погашення заборгованості». Якщо цей закон підпише глава держави, то «Нафтогазу» доведеться включитися у вексельний обіг.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами