ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Який рівень девальвації стане «смертельним» для українських банків?

банкБанки готові до помірної девальвації, однак зниження вартості гривні більш ніж на 20% приведе до істотного погіршення якості їх портфелів.

Сьогодні міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor’s знизило кредитний рейтинг України з «В» до «В-».

Раніше зниження рейтингу зафіксували Moody’s і Fitch. Слідом за рейтингами країни, були погіршені оцінки більшості українських банків, а також погіршений прогноз по банківській системі у цілому.

Директор із фінансових організацій FitchRating у країнах СНД Ольга Ігнатьєва повідомила, що якість банківських активів у 2013 році, в порівнянні з 2012 роком, покращилася, однак, залишається ще дуже низькою. Так, за підрахунками Fitch у загальному кредитному портфелі українських банків частка прострочення (90 днів і більше) становить 19%. Крім цього ще 25% – це портфель реструктурованих кредитів. Таким чином, проблемних активів у системі 44% (проти 50% у 2012 році).

У даних умовах показник адекватності капіталу в цілому по банківській системі досить непоганий – 18%. Однак, досягнутий він завдяки показникам держбанків. Якщо прибрати їх з вибірки, то значення буде істотно нижче, стверджує Ольга Ігнатьєва. Вона нарікає, що темпи поліпшення стану активів у системі досить низькі. Майже під третину (36% – Ред.) проблемних активів ще не сформовані резерви, підрахували в FitchRating.

Ще більшою проблемою для фінансової системи може стати здешевлення гривні. «Девальвація до 7% не матиме значення для системи», – вважає начальник відділу аналізу і досліджень Райффайзен Банку Аваль Дмитро Сологуб.

А ось девальвація у 20%, виходячи зі структури фондоутворення та виданих кредитів, уже «смертельна» – Ольга Ігнатьєва вважає, що досягнення такого показника призведе до банкрутства частини портфелів банків.

«При курсі у 9,5 гривень за долар більшості фінансових установ потрібно буде рефінансування», – додає директор відділу аналізу і схвалення кредитних ризиків ОТП банку Аттіла Молнар.

Поведінка вкладників в Україні дуже чутлива до валютного курсу, будь-яка зміна курсу може істотно знизити кількість депозитних вкладів у банківській системі, попереджають у Fitch.

При цьому багато підприємств, не дивлячись на обмеження (наявність диверсифікованої валютної виручки – Ред.), брали кредити у валюті, оскільки ставки у гривні (більше 25%) для них були не підйомні. Однак, Аттіла Молнар уточнює, що в цілому по системі відбувається зміщення портфелів у бік гривневих кредитів. Але у випадку інвестиційних проектів досі існує практика валютного кредитування. «Це збільшує валютні ризики портфелів банків при девальвації», – несподівано критикує банкір якість вже нових (після 2009 року – Ред.) портфелів кредитів.

Але й збереження курсу гривні на теперішньому рівні також веде до проблем, вважає Дмитро Сологуб. Банкір запевняє, що Україні необхідний перехід до гнучкого валютного режиму.

Зниження прогнозів по банківській системі в рейтинговому агентстві пов’язують з погіршеннями суверенного рейтингу, валютною нестабільністю, анонсом відходу іноземних банків із країни й очікуваннями великих збитків у фінансових інститутах.

«Банківська система не може зростати швидше, ніж економіка», – пояснює керівник проектів ЄБРР у фінансовому секторі України Олександр Павлов.

Для поліпшення ситуації фінансові установи повинні швидше списувати проблемні активи і проводити валютну диверсифікацію портфелів. Однак, зазначає Аттіла Молнар, даний процес, через відсутність ринку неякісних активів, проходить дуже повільно. Розвиток колекторських послуг зупиняє українська правова система, вважають в ОТП Банку. Колектори постійно скаржаться на судову практику і відсутність спеціалізованого законодавства. А це не додає перспектив усьому фінансовому сектору.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами