ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Чому «замовили» Webmoney?

ВебманіВже три місяці минуло з моменту початку скандалу навколо Webmoney. Саме тоді Мінсдох заблокував рахунки і провів обшуки в офісі компанії. Проте, не зважаючи на такий значний термін досі невідомо, які ж результати втручання чиновників у гаманці народу і коли ж будуть судові розгляди. Самі чиновники відповідають, що якщо комусь щось не подобається – нехай подають до суду. Webmoney звинуватили в порушенні законодавства про електронні гроші. Тим не менш, на ринку з’явилася компанія-конкурент під назвою GlobalMoney, яка спокійно працює. Що ж це за системи і чому до однієї претензії є, а до іншої – ні?

Webmoney – це не одна компанія, а цілий бренд електронної системи розрахунків, в який входить група компаній. Діє вона на основі платформи Webmoney Transfer. Ще у 1998 році ця платформа з’явилася в Росії, а свій розвиток в Україні вона отримала з 2003 року. Сама платформа була розроблена ТОВ «Обчислювальні сили», одним із засновників якого є Андрій Трубіцин із Москви. У 2003 році в Україні була зареєстрована компанія «Українське гарантійне агентство» (УГА), що виступило гарантом Webmoney в нашій країні. Її засновником став Олексій Титов, що залучив все ту ж платформу Webmoney Transfer. В якості кредитора УГА домовилося з Українським Професійним Банком (УПБ), за допомогою якого здійснювалося введення і виведення титульних знаків.

Титульні знаки WM досі так і не стали електронними грошима, а являють собою права вимоги. Схема роботи дійсно виглядає заплутаною, але насправді всі процедури описані в українському законодавстві, починаючи з цивільного кодексу. Компанія просто передає права на майнові вимоги, а їх облік проводиться за допомогою електронних розписок у вигляді титульних знаків WM. Існують різні види WM, номіновані за курсом до різних валют. Попросту кажучи, «Українське гарантійне агентство» розміщає у банку певну суму грошей і отримує документи, що дозволяють розпоряджатися цими грошима. При поповненні гаманця Webmoney користувач купує електронну розписку на невелику частину коштів, що знаходяться у банку. Про те, що Webmoney являють собою титульні знаки і не є електронними грошима, є ряд експертних висновків. У тому числі це підтвердили і результати науково-правової експертизи Інституту держави і права імені Корецького. Згідно цієї експертизі права вимоги не є електронними грошима згідно з положенням «Про електронні гроші в Україні». Навесні 2013 року такий же висновок зробив і Господарський суд Київської області. Система поступки прав вимог активно використовується у всьому світі. Не є винятком і Україна. Webmoney – лише один із невеликих сервісів, що використовує подібну схему. Аналогічно працює і система «Мобільні гроші» найбільшого мобільного оператора Київстар.

Вперше спробу врегулювати ринок електронних грошей Нацбанк намагався здійснити ще у 2008 році. Вивчивши побажання Нацбанку, «Українське гарантійне агентство» створило власну систему електронних грошей, які, на відміну від титульних знаків, відповідали цьому терміну. Електронні гроші назвали Webmoney Note. Документи по цій системі були відправлені до НБУ для проведення узгодження. Однак відповідь була отримана лише через чотири роки. Нацбанк заявив, що в Україні немає поняття електронних грошей, а відповідно і норм, які регулюють їх випуск та обіг. У зв’язку із цим узгодження правил системи електронних грошей призупинено до того часу, поки законодавство не отримає відповідні зміни. Саме тоді ліцензії на діяльність системи електронних грошей призупинили і не відновили досі. Проте, хоча за версією НБУ в Україні електронних грошей немає, все ж з’явилися аж три компанії, які отримали ліцензії на електронні гроші.

Одна з них була створена як сервіс VAB-банку і називається Максікард. У цілому, ця система скоріше пов’язана з бонусами і знижками, ніж безпосередньо з грошима. Система електронних грошей MoneXy є електронною системою, яка використовується для покупок через Інтернет. І третьою системою стала GlobalMoney, яку вже давно преса пов’язує з сином Януковича. На відміну від інших комерційних систем гарантом GlobalMoney чомусь став державний Ощадбанк.

На сьогодні ця система – головний конкурент Webmoney. Серед засновників GlobalMoney помічені Олександр Тютюн, Юрій Корж – син народного депутата «Батьківщини», а також Артур Вітренко, який є великим чиновником Центральної Виборчої Комісії. Також серед акціонерів GlobalMoney є й інші впливові люди. Офіційно статутний капітал цієї системи складає всього 12 млн. гривень.

Мабуть, ця сума і є якоюсь гарантією для користувачів. Але ж у Нацбанку однією з головних претензій до УГА було забезпечення фінансових зобов’язань. На рахунках Webmoney було заарештовано 60 млн. гривень.

Крім центрального акціонера О. Тютюна, якому належить лише 0,5% статутного фонду, засновниками є також й інші компанії. Однією з них стала зареєстрована в Лондоні «КВІК Пеймент СИСТЕМ». Її директором значиться також Олександр Тютюн. Сама компанія належить ряду інших офшорних компаній.

Ще одним засновником є АТ «Європейські технології». Її засновник – «Південно-Східна страхова компанія» ще у 2010 році була визнана банкрутом і ліквідована. Втім, у самій GlobalMoney повідомляють, що ця інформація є застарілою.

Всього серед акціонерів «Південно-Східної страхової компанії» значиться 30 осіб. Її ліквідацією займалися підприємства, що належать банку «Союз», керівником якого є колишній глава «Родовід-банку» Сергій Дядечко.

Може ці подробиці були б нецікавими, але з’ясувалося, що номер компанії «Європейські технології» є тим же номером, який використовує директор компанії «Нові технології» Іван Аврамов. Це – бізнес-партнер Юрія Іванющенка, який більш відомий як Юра Єнакіївський. Крім того, кілька років тому основним акціонером «Європейських технологій» було ТОВ «Парфе», яке повністю належить Алекс-банку. Одним з акціонерів цієї компанії був Олександр Дубихвіст, який зараз керує департаментом валютних активів Національного банку України. Ще одним акціонером «Парфе» була Варвара Шульц, у якої була спільна компанія з Юрієм Колобовим, який сьогодні є міністром фінансів України. Не секрет, що Колобов відноситься до «Сім’ї». У пресі також є інформація про те, що і Шульц і Колобов прописані в одній квартирі в Дніпропетровській області. Крім того, преса повідомляє ще ряд цікавих подробиць. Варвара Шульц прописана в одній квартирі з Колобовим тому, що це його мати. Глава валютного підрозділу НБУ Олександр Дубихвіст – це кум Колобова.

Очевидно, що так звану пірамідальність, недбалість і відмивання коштів можна віднести до Webmoney рівно настільки ж, наскільки і до будь-якої іншої системі електронних грошей, або будь-якого банку. При використанні корупційних схем навіть найчесніший банк можна перетворити на кримінальну структуру.

Якщо Webmoney навіть під пресингом чиновників і привладних бізнесменів продовжує виконувати зобов’язання перед користувачами, то сама суть системи GlobalMoney, гарантом якої фактично виступив державний банк, викликає великі сумніви. Враховуючи таку історію GlobalMoney, сам факт видачі їй ліцензії виглядає дещо дивним. Хоча все стає на свої місця, якщо згадати, що за нею стоїть «Сім’я».При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами