ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Порівнюємо: тарифи на ЖКГ у нас і в світі

тарифи ЖКГМВФ і Світовий банк хором вимагають від України підвищення тарифів на послуги ЖКГ. Мовляв, ви платите занадто мало. Ми вирішили порівняти витрати на «комуналку» у відсотках від доходу у них і у нас. За допомогою наших зарубіжних кореспондентів ми спробували порівняти ситуацію.

Швеція

Хоча ЖКГ у цілому відпущено на волю ринку, видів житла – з різною оплатою – дуже багато. Є житло, що належить комунам – місцевим муніципалітетам. Як правило, це «соцсектор» – будинки для пенсіонерів і квартири для іноземців, які щойно отримало дозвіл на проживання. Тут квартплата, за шведськими мірками, низька. А є прибуткові будинки, де мешканці платять за квадратний метр за ринковою ціною. У Стокгольмі за трикімнатну квартиру в 70 квадратів у пристойних районах доводиться викладати по 800 – 900 євро.

Якщо квартира власна, витрати приблизно ті ж, накопичуються внески на ремонти, перебудови, зміну ліфтів та інше. Тому жителі столиці Швеції середнього та малого достатку намагаються отримати соціальне житло, стоячи роками в черзі.

Постачальників електрики можна вибрати, і шведи часто змінюють договори. Але ціни все одно високі. Зате вода коштує копійки. Вважається, що вона – народне надбання й обмежувати в цьому ресурсі громадян не можна. Опалення більшості будинків – і в першу чергу багатоквартирних – на альтернативних, «власних» джерелах. Це дешевше.

США

Роль влади в організації місцевого ЖКГ – практично нульова. В основному вона зводиться до видачі необхідних ліцензій і сертифікатів.

Багатоквартирні будинки обслуговують приватні компанії. Не зважаючи на конкуренцію, у США своїми компаніями, що керують будинками і їх цінами, далеко не всі задоволені.

«Плачу за обслуговування будинку 900 доларів на місяць, а не можу добитися – на що йдуть гроші», – ділиться особистим досвідом кореспондент у США Олексій Осипов.

Істотна відмінність від нас – рівень плати за обслуговування у конкретному будинку – один із критеріїв при купівлі нерухомості, він вказується в оголошеннях. Не подобається – селись в іншому місці. Нам до такої відкритості поки далеко.

Є знайомі нам проблеми з монополізмом в електроенергетиці. Правда, зараз у ряді штатів людині пропонується самому вибрати продавця електроенергії. Але при цьому постачальником залишається єдина компанія – ConEdison. У результаті у рахунку стало дві графи – за саму енергію і за послуги провайдера.

Але в цілому ціни на комунальні послуги не ростуть більше ніж на 3 – 7% на рік.

Є й соціальне житло зі скромною квартплатою. Критерії для його отримання – дохід, стаж проживання в певному місті, інвалідність.

Франція

Тарифи на електрику в країні, за західними мірками, порівняно невисокі, завдяки розвиненості ядерної енергетики. До недавнього часу головною електричною компанією Франції залишалася Electicite de France, а газовою – Gaz de France. У двохтисячному році у них з’явилися конкуренти. Зараз можна легко поміняти компанію, розриваючи й укладаючи контракт за допомогою Інтернету або телефону, з подальшим пересиланням документів і обміном підписаними контрактами. Але 90 відсотків французів залишилися зі старими постачальниками, попри не найнижчі ціни. У консервативній провінції вважають – так надійніше.

Для мешканців соціального житла, де ощасливлені черговики району платять 350 – 500 євро орендної плати за 70-метрову квартиру, передбачені знижки на тарифи. Знижка на рік за електрику може досягати 60 відсотків, але не більш ніж 140 євро на рік. За газ знижка досягає 156 євро.

Ізраїль

На воду тут діє щось на зразок нашої соціальної норми. На кожного мешканця виділяється квота – 7 кубів на 2 місяці, кожен куб понад норму оплачується за підвищеним тарифом. Кількість людей що проживає визначається просто: самі мешканці заповнюють спеціальний бланк.

На низку комунальних платежів діє система знижок для певних, досить численних, категорій громадян. Так, муніципальний податок зі знижкою платять пенсіонери, матері-одиначки, інваліди, солдати строкової служби, нові репатріанти.

 При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами