ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Роботи вигнали людей з промисловості і вже вторглися в сферу послуг

роботиІнновації – це не завжди благо, є у них і своя “темна сторона”.  Раніше економічне зростання йшло рука об руку з зростанням зайнятості, але тепер економіка зростає, а люди втрачають роботу.  У всьому винні роботи, незважаючи на те, що багато з них, наприклад homerobot, суттєво полегшують людям життя: прогнавши робітників від верстата, вони вторгаються в сферу послуг.

Протягом багатьох років після Другої світової війни в США зростання продуктивності праці та кількості робочих місць були тісно пов’язані.  Коли віддача від працівників росла, підприємства заробляли більше грошей і платили більше податків.  Країна в цілому ставала багатшою і створювала нові робочі місця.

Але на початку 2000-х років відбулося щось незрозуміле.  Продуктивність продовжила рости, але зростання зайнятості раптом сповільнилося.  До 2011 року розрив став значним – економічне зростання перестало супроводжуватися збільшенням робочих місць.  На думку вчених, “велике розбалансування” наступило через розвиток технологій, які привели до збільшення продуктивності виробництва.

У млявому зростанні зайнятості у виробничому секторі в останні 15 років потрібно звинувачувати вражаючі досягнення в галузі виробництва роботів, вважають  ЕрікБрунофссон і Ендрю Макфі з MIT.  Є й більш тривожна тенденція: подальший розвиток технологій почне витісняти людей з таких сфер як право, фінансові послуги, освіта і медицина.  А оскільки прогрес знищує робочі місця набагато швидше, ніж створює нові, багато людей ризикують назавжди залишитися без роботи.

Продуктивність зростає за рахунок роботів

Брунофссон і Макфі присвятили своє життя вивченню позитивних економічних ефектів технологічної революції.  Однак, з часом вони зрозуміли, що у інновацій є “темна сторона”.

Через технології середньостатистичні працівники стають біднішими. З початку 80-х років середній дохід американських сімей перестав встигати за зростанням економіки.  І це великий парадокс нашої епохи – продуктивність знаходиться на рекордно високому рівні, інновації ніколи в історії не впроваджувалися швидше, і в той же час зарплати падають, а в країні стає все менше робочих місць.

Справа в тому, що люди відстають від машин, пояснюють вчені.  Технології розвиваються настільки швидко, що організації не встигають до них пристосуватися.

Через автоматизацію процесів в найбільших країнах-виробниках – США та Китаї – кількість зайнятих у виробництві людей серйозно знизилося з 1997 року.

На автомобільних заводах роботи зі зварювання та фарбування запчастин тепер виконують тільки машини, хоча раніше для них використовувалася людська праця.

Останнім часом компанії-виробники роботехники вивели на ринок кілька роботів, які можуть виконувати прості завдання.  Наприклад, компанія RethinkRobotics представила новинку під назвою Baxter.  Baxter може працювати вантажником на складі або виконувати інші силові вправи.  А головне, він став набагато дешевшим і простішим в управлінні, ніж його попередники.

Рекламні автомобілі без водія від компанії Google говорять про те, що зовсім скоро професіонали з найнесподіваніших сфер можуть бути замінені роботами.

Роботи знищать середній клас

Професії вчорашнього дня.

У діловодстві та сфері обслуговування теж відбуваються зміни, здатні надати великий вплив на рівень зайнятості.

Такі технології, як штучний інтелект, аналіз bigdata з часом приведуть до того, що машини зможуть виконувати роботу “білих комірців” – співробітників call-центрів, поштових клерків і т.д.  Компанія IBM вже оголосила, що збирається поставляти свій суперкомп’ютер Watson в компанії, що обслуговують клієнтів.

Водночас, на деяких фахівців попит буде рости.  По-перше, в новому більш технологічному світі будуть потрібні високооплачувані співробітники, здатні вирішувати завдання творчо.  По-друге, будуть потрібні низькооплачувані працівники, роботу яких неможливо автоматизувати – офіціанти, медсестри і т.д.

Така поляризація робочої сили може призвести до того, що середній клас остаточно розмиється.  Нерівність посилюватиметься.  Людина, яка придумала нову технологію, зможе отримати мільйони доларів, а у простого робочого ніколи не получиться вибратися з убогості.

Втім, світ уже не раз переживав схожі трансформації.  З часів промислової революції, що почалася в 18 столітті, прогрес постійно знищує ті чи інші професії.  Наприклад, У XIX столітті висококваліфіковані ремісники були витіснені низькокваліфікованих фабричними робітниками.

У 1900 році 41% американців були зайняті у сільському господарстві.  До 2000 року на землі залишилося працювати тільки 2% жителів США.

Зазвичай на місце зникаючих професій приходили нові.

Чи зможе світ пережити технологічний бум цього разу?

У довгостроковій перспективі рівень зайнятості був досить стабільним.  Люди завжди були в змозі створити нові робочі місця.  Але цього разу все може бути по-іншому.  Важко сказати, чи буде збій зайнятості тимчасовим, або ж ми побачимо науково-фантастичному сценарії, в яких роботи з надлюдськими навичками вирішують більшість задач.  Я сподіваюся, що історична закономірність переможе.  Але гарантій, що це відбудеться, не існує.  Зрештою, якщо роботи будуть виконувати всю роботу, то чим займатимуться люди?

Падіння зайнятості могло статися і не через розвиток технологій.  Насправді ніхто не знає точної причини.  Можливо, слабке зростання кількості робочих місць став результатом застою в економіці.

Якщо це так, то тоді технології, навпаки, можуть допомогти вийти з кризи.  Підприємства можуть розширити виробництво, впроваджуючи інновація і залишаючи робітників.  Можливо, технологічний прорив допоможе їм вийти на нові ринки.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами