ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon На які зарплати будуть жити українці перед президентськими виборами?

зарплатаЧиновникам піднімуть оклади, іншим доведеться почекати

Після того як у вересні Кабмін заблокував бюджетний процес, українці чекають відповіді на запитання, на що можна розраховувати у 2014 р.

В уряді обіцяють не забувати про зростання зарплат. Однак ясність у цьому питанні є поки тільки щодо українських чиновників. Їх оклади почнуть рости відразу після Нового року.

До Румунії далеко

З 1 січня 2014 р. набирає чинності новий закон про держслужбу, за яким обіцяють переглянути зарплати всім вітчизняним чиновникам. За новою системою службовий оклад посадової особи найнижчої кваліфікації досягне розміру двох мінімальних українських зарплат. Якби закон набув чинності у ці дні, то мінімальний оклад чиновника склав би приблизно 2300 грн. (зараз мінімальна зарплата становить близько 1150 грн).

Відповісти на запитання, наскільки зростуть зарплати решти українців (і чи виростуть взагалі), куди складніше. Нагадаємо, депутати Верховної Ради так і не побачили текст головного фінансового документа країни-2014, а також всі необхідні фінансові розрахунки. І після того як уряд оприлюднив у вересні всього кілька прогнозних цифр, парламент повернув текст засекреченого бюджету назад.

Яким саме буде новий фінансовий рік, покаже час. Але вже зараз зрозуміло, що рожеві очки оптом доведеться зняти не тільки простим українцям, а й представникам уряду.

Як розповів на прес-конференції в Києві лідер КПУ Петро Симоненко, соціальні пільги, якими користуються 15 млн. українців, сьогодні не отримують фінансування у повному обсязі. До того ж рівень оплати праці в Україні залишається одним із найнижчих в Європі та СНД.

«У 2011 р. середня зарплата в Україні становила 330 дол., а в цьому – 401 дол., – навів цифри П. Симоненко. – При цьому у Росії – 774 дол., Білорусі – 472, Румунії – 579, Польщі – 1137. Частина заробітної плати в собівартості продукції складає 4–12%. Це дуже низький показник. Він говорить про те, що йде жорстока експлуатація робочої сили. Це також говорить про те, яка в Україні державна соціальна політика».

Примус до соціальної допомоги

На думку лідера КПУ, бюджет, над яким зараз працює уряд, не зможе виконувати одну з головних завдань – фінансування соціальних програм.

«Зараз заборгованість по зарплаті складає близько 1 млрд. грн., – повідомив він. – Офіційно у нас 435 тис. безробітних, але експерти говорять про четверту частини незайнятих працездатних українців. При цьому допомогу з безробіття отримують приблизно 77%. Все це відбувається тому, що соціальна політика в Україні декларативна. Вона – лише інструмент вирішення політичних проблем».

Максим Борода, директор Українського інституту публічної політики, вважає, що нинішні соціальні ініціативи Президента обумовлені передвиборною президентською кампанією, яка фактично вже стартувала. У зв’язку із цим уряд буде намагатися з усіх сил виконувати дані обіцянки.

Але ось грошей на всіх не вистачить. Швидше за все, наступного року будуть фінансувати пріоритетні напрямки, наприклад, пенсії, на шкоду таким, як армія, медицина чи освіта. Але у цілому ситуація глобально не зміниться.

«Питання із зовнішніми запозиченнями, торговим балансом існують не перший рік, – говорить експерт. – Ситуацію утримують ручними методами в рамках норми. Але нескінченно це не може продовжуватися. Проблеми самі по собі не вирішаться, а тільки посиляться».При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами