ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Що чекає українців на європейському ринку праці після підписання Асоціації з ЄС?

Існує багато думок про перспективи для українців на ринку праці європейських країн у разі підписання угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі з ЄС у листопаді. Складається враження про повний доступ до широкого кола вакансій у контексті «свободи переміщення товарів, капіталів і робочої сили».

Для того, щоб розуміти преференції для громадян України на ринку праці ЄС має скластися цілісне розуміння основних наявних бар’єрів.

На поточний момент, істотним бар’єром для українських мігрантів залишається візовий режим з ЄС. Не зважаючи на спрощення процедури видачі шенгенських віз для окремих категорій громадян, повне скасування даної процедури стане можливим тільки як наслідок успішного результату на Вільнюському саміті.

Не менш делікатним питанням залишається проблема легалізації українських мігрантів в ЄС.

На жаль, частина наших співвітчизників обирає ризикований шлях працевлаштування в ЄС, в’їжджаючи по туристичній візі в європейську країну. У перебігу строку її дії українці займаються трудовою діяльністю без наявності дозволу на роботу і підписаного контракту з роботодавцем. Також нелегко отримати посвідку на проживання в країні працевлаштування навіть легальним українським мігрантам. Кожна країна має свою законодавчу специфіку.

Цілком зрозуміло, що виходячи з досвіду асоційованого членства ряду держав, насамперед Туреччини і балканських країн, українці зможуть розраховувати на спрощення процесу працевлаштування на ринку праці ЄС у цілому, при підписанні угоди про Асоціацію.

Відсутність необхідності чекати оформлення трудової візи, можливість вільного переміщення по території ЄС, а також відсутність ризику у роботодавця отримати штраф за використання робочої сили нелегальних мігрантів, відкривають перед українськими мігрантами більш яскраві перспективи.

Однак не варто забувати, що ЄС є інтеграційним утворенням, в якому дія наднаціонального права ЄС тісно перетинається з національними нормативно-правовими нормами.

Те, що буде передбачено угодою про асоціацію та зону вільної торгівлі, може обмежуватися національним законодавством та соціально-економічною ситуацією окремих європейських країн.

Невже це можливо? Адже угода про асоціацію та зону вільної торгівлі не буде дійсною, якщо вона не буде ратифікована кожною з країн членів ЄС. У даному випадку йдеться про квотування національного ринку праці, в залежності від попиту та пропозиції на робочу силу.

Зокрема, якщо в країні-члені ЄС спостерігається дефіцит кадрів у сфері інформаційних технологій, то українські фахівці в даній галузі будуть затребувані.

Ну, а якщо ситуація йтиме по іншому, то навіть в умовах «прозорості кордонів», влаштуватися на роботу буде складно, а може й неможливо, у наслідок відсутності вакансій у тому чи іншому секторі ринку праці європейських країн.

На сьогодні, на європейському ринку праці, крім працівників у сфері IT-технологій, затребувані фахівці у сфері інжинірингу, медицини, а також фармацевтики.

Існує думка й про затребуваність працівників торгівлі у певних нішах. Йдеться про фешенебельні магазини в туристичних центрах Європи, де завсідниками є російськомовні туристи з пострадянських держав.

Природно, що носії мови основної групи клієнтів, у даному випадку російськомовної, користуються особливим попитом серед європейських підприємців.

Не варто забувати і про те, що європейський роботодавець досить педантично ставиться до таких вимог, як наявність у іноземних працівників високої трудової кваліфікації, відповідної професійної освіти і, природно, тривалого досвіду роботи за фахом.

Наявність або відсутність угоди про Асоціацію та зону вільної торгівлі з країною громадянської належності працівника навряд чи вплине на кадрову політику європейської фірми чи установи.

Висококваліфіковані працівники особливо цінуються європейськими роботодавцями. Не поодинокі випадки сприяння з їхнього боку трудовій інтеграції іноземних працівників, яке включає оплату за курси з вивчення мови країни працевлаштування, легалізації диплома, перекладу документів.

Тому, ступінь відкритості ринку праці європейських країн буде залежати не тільки від успіху підписання угоди про Асоціацію та зону вільної торгівлі з ЄС, а й від зусиль самих українських громадян.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами