ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon В Україні розробляють схему знесення хрущовок

хрущовкиПроблема застарілого житлового фонду, а сьогодні це, за офіційними даними, близько 47 тисяч будинків, в яких мешкають майже 100 тисяч українців, знову потрапила під пильну увагу уряду. Правда, зараз її не обіцяють вирішити дуже швидко, оскільки необхідно врегулювати ще ряд правових, економічних і соціальних питань.  Але вже стартував пілотний проект, який дозволить відпрацювати модель реконструкції старих кварталів і схему переселення мешканців зі старих будинків в новобудови.

Коли в 2005 році уряд Юлії Тимошенко заявив про знесення будинків перших масових серій, вартість квартир у «хрущовках» моментально подорожчала на 20%.  Занадто вже привабливою для багатьох здавалася перспектива потрапити «під знос» і переїхати зі старих малогабаритних квартир в нові і просторі.  Адже влада гарантувала надання нового житла за площею в півтора рази більшою, ніж у старих «хрущовках».  Причому нові квартири передбачалося роздавати за кількістю прописаних мешканців у старих.  Тому багато власників квартир у «хрущовках» готові були прописати на своїй досить обмеженій території навіть тарганів, аби вигідно отримати нове житло, обіцяне урядом.

Досить привабливими виглядали і умови іпотечного кредитування під 2-6% річних строком на 10-30 років, які уряд обіцяв тим, хто хотів розширити свою житлову площу.  Для більшої переконливості у швидкому оновленні житлового фонду країни Юлія Тимошенко заявляла про залучення кредитних ресурсів в $ 2 млрд. під державні гарантії.

Але «Територія якісного життя», а саме під такою назвою населенню презентувалася програма реконструкції старого житлового фонду, виявилася звичайною територією обману.  Не було розроблено ні самої моделі реконструкції, за якою б зносилися старі будинки і будувалися нові, ні схеми залучення інвесторів і забудовників, ні законодавчої бази, яка чітко регламентує вирішення питань з переселенням мешканців зі старих будинків.  У результаті більшість власників квартир, що не мають власних коштів на купівлю квадратних метрів у новобудовах, так і залишилися жити в будинках, побудованих ще в радянські роки як тимчасове житло.

Сьогодні в уряді працюють над усуненням всіх проблем, що заважають реалізувати плани з реконструкції старого житлового фонду.  На даний момент міністерство супроводжує у Верховній Раді законопроект, який базується на дослідженнях даного відомства і розроблений за активної участі Асоціації міст України.  Цей документ містить норми, які враховують пропозиції органів місцевого самоврядування, а також зарубіжний досвід, зокрема, Москви і ряду європейських міст.

Але головне – законопроект пропонує нові умови відселення мешканців зі старих будинків, які передбачають, що при відселенні достатньо згоди понад 60% власників і орендарів квартир у будинках, що потрапляють під знесення, а не всіх, як це прописано зараз.  Саме це положення чинного закону, прийнятого в грудні 2006 року, не дозволяє вирішити проблему відселення громадян, які відмовляються переселятися в пропоновані квартири і висувають часто неправомірні вимоги про надання житла.  Розробники законопроекту впевнені, що нова редакція закону дозволить спростити всі питання з відселенням.

Крім того, у новому документі передбачені також пільги для інвесторів-забудовників, зокрема, звільнення від сплати пайової участі на створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури, а також право пільгового розміру орендної плати за користування землею державної та комунальної власності на період будівництва і до введення будинку в експлуатацію.

В даний час в Дніпровському районі Києва, у мікрорайоні «Соцмістечко», вже реалізується пілотний проект з реконструкції застарілого житлового фонду, згідно з яким заплановано побудувати понад 400 тис. кв.  м житла та інші об’єкти соціальної сфери.  На даний момент відселено 425 сімей з одинадцяти житлових будинків, десять з яких вже знесені.  Залишається відселити ще близько 370 сімей з 26 будинків.  Проте як і раніше актуальною залишається проблема з відселенням громадян із старих квартир, тому замовник змушений вирішувати ці питання в судовому порядку.

У цілому комплексною реконструкцією передбачається охопити 5,2 млн. кв.  м застарілого житла.  При цьому реалізація проектів, як відзначають фахівці, не потребує виділення значних коштів з держбюджету, оскільки базуватиметься на принципах державно-приватного партнерства.  Така реконструкція дозволить не тільки переселити громадян у комфортне, упорядковане житло, що відповідає сучасним стандартам якості і теплоефективності, але і підвищити ефективність використання міської власності і території.  А комунальним службам – експлуатувати об’єкти житла більш високої за своїми характеристиками якості.  Адже витрати на обслуговування старих будинків у кілька разів вищі, ніж сучасних будівель.

Як показує досвід ряду європейських країн, наприклад, Австрії чи Німеччині, де проблеми із застарілим житловим фондом вже давно вирішені методом реконструкції будівель, такі проекти дозволяють не тільки забезпечити громадян країни комфортним житлом, але і дуже вигідні для будівельного бізнесу.  Показник їх окупності досить привабливий – повна реконструкція великого мікрорайону здійснюється за сім-вісім років.  Будинки перших масових серій займають досить багато місця, де можна побудувати багатоповерхівки, в яких частину квартир – віддати на відселення, а частину – продати бажаючим.

До речі, переваги такого підходу вже оцінили в Москві, де протягом багатьох років (з 1995 року) реалізується програма зносу застарілого житла.  Спочатку будується так званий «стартовий» будинок, куди переселяють жителів з «хрущовок», які підлягають знесенню, а на їхньому місці зводять нові багатоповерхівки.  Квартири в них і пропонуються «переселенцям».

Як показує практика, прибуток від проданих квартир, які залишилися після заселення жителями знесеного будинку, як правило, перевищує витрати на спорудження «стартового» будинку.

Правда, чи приживеться така модель в нашій країні, поки прогнозувати рано.  Багато що залежатиме від того, наскільки швидко за нову редакцію закону проголосують народні депутати…При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами