Низький ВВП і падіння промислового виробництва призвели до того, що українську економіку назвали найгіршою в СНД. А погіршення рейтингу Moody’s з подальшим негативним прогнозом може свідчити про незацікавленість в Україні інвесторів.
Показники економічного зростання і розвитку промислового виробництва України – гірші серед країн СНД, повідомляє Державна служба статистики.
Підстави для цієї статистики дав низький ВВП (до другого кварталу 2012 року знизився на 1,3%) і слабкий показник промвиробництва (зниження в січні-липні 2013 склало 5,3%). Як відзначають експерти, такі показники стали причиною низького інвестування в країну. Кращий показник зростання ВВП у січні-липні показав Туркменістан – 9,7%. В Узбекистані зростання склало 8%, Таджикистані – 7,5%, Киргизстані – 7%, Казахстані – 5% і Азербайджані – 5,1%. Середній показник зростання ВВП по країнах СНД склав 1,8%. А кращим показником розвитку промвиробництва визнано Киргизький – 16,2%, на другому місці Узбекистан – 8,2%, і наступна – Вірменія з показником 6,7%.
Інвестори всьому виною
«Україна знаходиться далеко від високих показників інвестицій 90-х років. Крім того, інвестори часто приходять в країну, заробляють гроші, виводять їх з країни і йдуть. Це негативно позначається на показниках економіки», – зазначає Валерій Геєць, Директор Інституту економіки та прогнозування НАНУ.
І, на жаль, ці дані в найближчому майбутньому не будуть змінюватися. На початку минулого місяця Moody’s знизив рейтинг єврооблігацій України до «Саа1» з «B3» з подальшим негативним прогнозом. Внаслідок цього вчора рейтинг був знижений у низки українських компаній (холдингової компанії групи «Метінвест», групи «Донецьксталь», агрохолдингу «Миронівський хлібопродукт», ТОВ «Лемтранс», гірничорудної компанії з активами в Україні Ferrexpo Plc і компанії енергохолдингу ДТЕК DTEK).
Експерти з Concorde Capital відзначають, що надалі Moody’s може знизити рейтинг і для ряду банків, таких як Укрексімбанк, Ощадбанк, Приватбанк і ПУМБ.
«Крім того, існує ризик, що Moody’s знизить рейтинг VAB Банку і банку «Фінанси та Кредит», які й так мають на щабель нижче від суверенного рейтингу України», – зазначив Олексій Паращій з Concorde Capital.
З такими рейтингами шанси України на збільшення обсягів зовнішнього інвестування невисокі. У січні-червні поточного року капітальні інвестиції в економіку України склали 103,33 млрд. грн, що на 14,6% менше, ніж за аналогічний період 2012 року. Чистий приплив прямих іноземних інвестицій і зовсім зменшився в 10 разів – за перше півріччя поточного року він склав $ 224 млн. У 2012 році цей показник становив $ 2,369 млрд.
Надії на Європу
Говорити про благотворний вплив ймовірного підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом також не варто. При розширенні ринків українські компанії зіткнуться з високою конкуренцією, а зовнішні інвестори можуть як і раніше використовувати українські ресурси і компанії в корисливих цілях, вважає Валерій Геєць.
Крім того, благотворний результат від асоціації в будь-якому випадку не буде отриманий миттєво – перспектива довготривала, і для отримання перших результатів буде потрібно як мінімум 5 років. Проте в МЗС переконані, що після підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом піде збільшення російських інвестицій в економіку України.
Торгова війна – не причина
Втрати України за період торговельної війни з Росією були значними, але не ключовими для падіння економіки. Ці події мали локальний характер. Виходячи з того, що за статистикою Україна експортує в Росію товарів на день на $ 50 млн, за 10 днів заборони ввезення певних видів товарів ми могли втратити не більше половини від $ 500 млн із найбільш грубим підрахунками.
Експерти відзначають, що в України ще є надія закінчити рік з незначним зростанням економіки. «План в обсязі 3%-го зростання не виконається, але очікувати зростання до 1% цілком реально», – зазначив економіст Олексій Плотніков. Благотворно на економіку зможе вплинути також пожвавлення на світових ринках, вважає експерт.