Існує багато способів інвестування в дорогоцінні метали: від покупки акцій золотодобувних фірми до вкладень в одиниці WM Gold розрахункової системи Webmoney.
Однак відносно малі обсяги і опосередковане відношення безпосередньо до золота не дає можливості приділити їм тут великої уваги.
На заході для інвестування в золото найпопулярнішим інструментом є акції трекер-фондів. Найбільший з них – SPDR GLD. Він являє собою ETF (Exchange Traded Fund – фонд, який торгується на біржі). ETF – це індексний фонд, який базується на золоті. Гроші вкладників фонду інвестуються в золото, яке знаходиться в банках на відповідальному зберіганні. Ціна акції фонду підтримується близькою до ціни певної кількості золота (близько 0.1 унції). У разі, якщо попит на акції підвищує їх вартість на ринку вище вартості золота, GLD продає додаткові акції і купує на них злитки. Якщо ціна акції падає нижче вартості золота, злитки продаються і на виручені гроші GLD викуповує надлишок акцій, зрівнюючи ціни акцій і золота. Таким чином, для інвестора GLD – те ж саме золото, тільки ліквідне і з невеликою комісією (0,4% на рік). GLD був заснований в кінці 2004 року, і зараз він управляє більш ніж 1 100 тоннами золота. Це більше золотого запасу Китаю. Купити GLD можуть і вітчизняні інвестори через брокерів, що надають вихід на західні біржі. Перевагами золотих ETF для інвесторів є їх висока ліквідність і низькі комісії. Недоліки – практична неможливість отримати доступ до фізичного золота і беззахисність перед форс-мажорами (наприклад, рішенням уряду взяти в свої руки контроль над золотими ETF).
Щоб прийняти рішення про інвестування, інвестор повинен оцінити, що йому цікавіше – інвестиції в золото або, приміром, традиційні банківські депозити? До основних переваг депозитів належить:
1) Більш високий номінальний відсоток (до 13% річних у валюті проти 3% у термінових вкладів у золоті);
2) Гарантія фонду страхування вкладів;
3) Менші комісії при купівлі – продажу активу (валюти) – 1-2% проти 10% для операцій з металевим золотом;
4) Велика ліквідність – можливість оперативного зняття і поповнення рахунку (що для золота можливо тільки у ETF);
Основними перевагами інвестицій в золото є:
1) Гарантія збереження вартості активів;
2) Перспектива зростання вартості золотого депозиту, набагато перевищує втрати у відсотковому доході в порівнянні з традиційними депозитами.
Слід враховувати, що у разі повномасштабної банківської кризи фонду страхування вкладів не вистачить для компенсацій вкладникам навіть 2 – 3 великих банків. Якщо ж результатом кризи стане гіперінфляція долара (на думку деяких експертів саме в цьому напрямку розвивається ситуація), то зростання вартості золота в багато разів перекриє будь-яку процентну прибутковість валютного депозиту.
Необхідно враховувати і рекомендації експертів тримати до 10% портфеля в золоті і приймати рішення в залежності від обраних цілей інвестування.
1) Більш схильний до ризику короткостроковий інвестор може віддати перевагу золото на ETF. При цьому у разі підйому золота до рівня 1500 доларів за унцію, як це прогнозують деякі експерти, його дохід може скласти до 50% річних. У разі ж відсутності зростання вартості золота прибутковість складе 0%.
2) Менш ризиковий короткостроковий інвестор швидше за все віддасть перевагу поєднання валютного депозиту і ETF. У разі підйому вартості золота це дозволить підняти прибутковість порівняно з просто валютним депозитом, і в той же час страхує від непередбаченої корекції золота. Прибутковість при цьому може скласти середню арифметичну від доходностей валютного депозиту і відсотки приросту вартості золота – тобто в рамках наших припущень це буде близько 30% річних. Якщо ж зростання вартості золота не відбудеться, то прибутковість портфеля впаде до 6% річних.
3) Схильний до ризику довгостроковий інвестор може інвестувати в строковий золотий внесок і фізичне золото. Це дозволить отримувати довгострокові дивіденди від тренду, який підвищується в золоті і гарантує збереження хоча б частини активів у разі краху банківської системи. У разі приросту вартості золота, дохідність у сприятливому випадку складе до 50% річних у перший рік. Якщо ж золото дорожчати не буде, прибутковість складе близько 1,5% річних.
4) Несхильний до ризику довгостроковий інвестор міг би вкладати гроші частково на валютний банківський депозит, частково на строковий золотий внесок і частково у фізичне золото. Логіка в цьому така ж, як і в попередньому випадку (у схильного до ризику довгострокового інвестора), але наявністю валютного банківського депозиту обережний інвестор додатково страхує ризики різкої корекції золота. При зростанні курсу золота прибутковість у цьому варіанті складе близько 40% річних. Якщо ж золото рости не буде, то прибутковість буде в межах 5% річних.
Зрозуміло, реальні значення зміни цін і прибутковості будуть відрізнятися, але використані вище припущення можна використовувати як орієнтир при прийнятті рішення про інвестування.