ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Україну позбавлять від «сірих» і «чорних» ріелторів

ріелторНа ринку нерухомості повним ходом орудують аферисти: за даними МВС, нинішнім літом в країні почастішали випадки шахрайства при оренді і купівлі житла. Найбільше постраждалих – у Києві та великих обласних центрах, хоча маклери «кидають» українців і в інших містах.

Причина зовсім не в довірливості наших громадян, а в тому, що ріелторські послуги досі не врегульовані ніякими законами. Вирішити проблему нещодавно спробували в Мінекономрозвитку, але експерти називають спробу не надто вдалою.

Прибуткове місце

Ріелторів в Україні сьогодні досить багато. За даними Мін’юсту, з початку цього року в країні вже зареєстровано майже чотири тисячі СПД (суб’єктів підприємницької діяльності), які в якості основного виду діяльності визначили проведення операцій з нерухомістю. «Найбільш популярним напрямком роботи серед них є здача в оренду власної або орендованої нерухомості, – розповідає директор Департаменту державної реєстрації юридичних осіб і фізосіб-підприємців Олександр Барбелюк. – Другим за популярністю стало відкриття агентств нерухомості, яких в Україні з’явилося більше шестисот». Цифри вражають, і не тільки тому, що це дані за підсумками семи місяців одного року. Можна лише приблизно підрахувати, скільки ріелторів працює в країні нелегально і без реєстрації.

Експерти стверджують, що вся ріелтерська братія може налічувати десятки тисяч чоловік (з урахуванням ріелторів-самоучок, а також «сірих і чорних» маклерів, яких звільнили з агентств нерухомості під час кризи). Незважаючи на те, що роботи сьогодні дуже мало, ніхто не залишає цей ринок через можливість швидкого і порівняно легкого заробітку. «У людей ще свіжі в пам’яті часи, коли за півроку можна було заробити на іномарку, а за рік накопичити на квартиру, – пояснює президент Спілки фахівців з нерухомості України Олександр Рубанов. – Зараз теж можна при вдалій угоді за місяць отримати $3-4 тис., хоча потім цілий сезон сидіти без клієнтів і заробітку. У середньому столичні ріелтори укладають сьогодні п’ять-шість угод купівлі-продажу на рік. У регіонах ця цифра менша».

Ціна питання

Ситуація незрозуміла: особливо дохідним ріелторський бізнес не назвеш, але люди прагнуть працювати в цій сфері послуг, не дивлячись на стагнацію ринку нерухомості. «Хтось чекає приходу кращих часів, хтось замість продаж йде в більш активний сегмент оренди житла і офісів, а хтось без зайвих сумнівів починає заробляти гроші дрібним і великим шахрайством, – аналізує ситуацію зсередини незалежний експерт ринку нерухомості Руслан Макаренко. – Правда, на цей крок йдуть, як правило, ріелтори, які працюють без державної реєстрації». Найчастіше аферистів можуть зустріти потенційні орендарі, кажуть у МВС. Як правило, шахраї «здають» квартири за заниженою вартістю, але відразу декільком людям. Бувають і великі махінації: наприклад, в липні в Макіївці ріелтор присвоїв собі 19 тис. $ за продаж будинку за дорученням.

У великих агентствах нерухомості причиною всіх проблем називають довірливість і скупість наших громадян. Мовляв, люди в прагненні заощадити на послугах професіоналів звертаються за допомогою до сумнівних осіб, за що «платять двічі». Однак аналітики ринку нерухомості впевнені, що головна біда – відсутність законодавчого регулювання ріелторської діяльності. На сьогоднішній день посередники у сфері купівлі-продажу та оренди житла або нежитлових приміщень найчастіше працюють без правил і зобов’язань. Небагато фірм мають кваліфікаційні сертифікати, які видані професійними об’єднаннями ріелторів. У той же час в Європі, наприклад, даний вид посередницької діяльності суворо регламентований, починаючи від видачі державних ліцензій і закінчуючи штрафами за порушення у роботі.

Ріелтор в законі

З досвіду європейських колег Мінекономрозвитку розробило свій варіант законодавчої «вуздечки» для ріелторів. Законопроект від МЕРТ (до речі, далеко не перший у цій сфері) визначає умови для тих, хто хоче займатися цією діяльністю, фіксує головні пункти договорів про надання ріелторських послуг і змушує ріелторів страхувати свою відповідальність перед клієнтами. Також у документі встановлений максимальний розмір оплати посереднику (не більш 3% від ціни нерухомого майна) і дуже розмито, але все-таки прописана відповідальність ріелтора за якість послуг. «Для нашої країни прийняття такого закону дуже актуальне. Розроблений документ дозволить визначати належний рівень професійної діяльності учасників ринку ріелторських послуг, надійніше захищати права та інтереси споживачів цих послуг», – пояснив глава департаменту державної регуляторної політики та розвитку підприємництва Ігор Шевердін.

Не заперечуючи «важливість», «значущість» і «потрібність» профільного закону про ріелторську діяльність, експерти, не хвалять проект від МЕРТ. Найбільше здивування викликає тривідсотковий ліміт по оплаті роботи рієлтора. «Спроба обмежити винагороду може позначитися на мотивації і якості наданих послуг», – вважає старший менеджер компанії Ernst & Young в Україні Сергій Кекух. Простіше кажучи, посередник, який знає про те, що більше все одно не отримає, перестане напружуватися, задовольняючи бажання клієнта. «Це ж ринок! Чому держава не регулює ціни на надання, наприклад, перукарських послуг?!», – Обурюється Макаренко. Експертам також неясно, як буде дотримуватися ця норма при оренді житла: за плату в розмірі 3% від місячної орендної ставки не піде працювати жоден ріелтор.

Как сообщает сайт south-realty.info “За незаконную аренду жилья в России начнут сажать на 3 года”.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами