ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Українців будуть «прописувати» в орендованих квартирах

квартира на добуЦієї осені в країні може бути нарешті запущена анонсована в минулому році держпрограма оренди житла з правом його подальшого викупу. За даними відповідальних органів влади, вона вже узгоджена з усіма міністерствами і чекає схвалення уряду.

У тому, що проект буде прийнятий, сумнівів немає: багато експертів вважають його однією з передвиборних акцій президента. Однак людям, в принципі, не важливо, до чого «приурочений» лізинг квартир, якщо він допоможе їм вирішити свої житлові проблеми.

Житло по осені рахують

Минулого тижня в Державній іпотечній установі повідомили про те, що програма оренди житла з правом викупу стане доступна українцям вже найближчим часом. За словами голови правління ДІУ Валентина Рибачука, проект погоджено з усіма профільними міністерствами і на даний момент знаходиться на вивченні в Мінфіні. Як тільки фінансове міністерство винесе по ньому позитивний вердикт, документ передадуть на схвалення Кабінету Міністрів. Уряд не стане ставити палиці в колеса новій житловій програмі, упевнені експерти. Хоча б тому, що вона повинна була бути запущена в Україні ще рік тому.

Нагадаємо, що докладні умови програми лізингу квартир влада озвучила у вересні 2012 року. Тоді у всіх газетах і на всіх каналах прогнозували, що оренда житла з правом викупу стартує до початку парламентських виборів. ДІУ повідомило, що для реалізації проекту по всій країні вже готово 15 тис. квартир (це приблизно стільки, скільки за рік зазвичай будують у столиці України). Справа була за малим – визначити джерела фінансування і почати укладання договорів довгострокової оренди. Наші громадяни подумки шикувалися в списки черговиків на отримання орендного житла, проте нова держпрограма несподівано «зависла». За однією з версій, на викуп квартир від забудовників у власність ДІУ не вистачило бюджетних коштів.

Інша версія хоч і була неофіційною, але звучить більш правдоподібно. Програму лізингу житла вирішили відкласти, щоб її запуск був «ближче» до виборів президента, призначених на весну 2015 року. У разі успіху нинішній владі витрати на новий соціальний проект себе виправдають. А в разі неуспіху – вони виявляться менші, ніж могли бути при старті проекту рік тому. Подібний підхід хоч і «коробить» експертів своєю ощадливістю, але в даному випадку зіграв позитивну роль. За рік будівельна галузь в країні набрала обертів. За даними Держслужби статистики, темпи житлового будівництва порівняно з торішніми обсягами повільно, але впевнено зростають.

Сьогодні, за словами керівництва компанії Київміськбуд, в Україні є хороша база вітчизняних будматеріалів, які дозволяють будувати більш якісне і одночасно доступне житло. Тобто, з’явилися передумови до того, щоб наростити темпи і обсяги будівництва мінімум удвічі, причому не стільки елітних «квадратів», скільки квартир середнього та бюджетного класу. Це тим більш важливо в світлі того, що 15 тис. анонсованих торік квартир при старті програми оренди з викупом розійдуться в лічені дні. За даними Мінрегіонбуду, зараз у черзі на житло стоїть більше мільйона чоловік.

Дешево, але не сердито?

Незважаючи на те, що в Україні діє відразу кілька житлових програм («Доступне житло», «Молодіжне кредитування», «30 на 70»), квартирна черга зменшується майже непомітно. З 2010 по 2012 рік власне житло за допомогою держави змогли купити (найчастіше взяти в кредит) всього лише 6 тис. сімей. За перше півріччя цього року щасливців стало більше ще на 1,5 тис. – ефект для мільйонної черги невідчутний. «Більшості людей ці програми просто не по кишені, адже паралельно з виплатою пільгового кредиту потрібно ще платити за оренду якогось кута, поки будинок не буде зданий в експлуатацію», – пояснює киянка Юлія, яка з чоловіком і дитиною тулиться в однокімнатній гостинці.

Оренда з викупом Юлії дуже подобається: сенс програми в тому, що сім’я заїжджає у вже готову квартиру, щомісяця віддає ДІУ орендну плату (до речі, порівняно невисоку по відношенню до київських розцінок), яка за сумісництвом є кредитним платежем за покупку житла. Таким чином, кожен місяць гроші не йдуть приватному орендодавцю, а наближають орендарів до отримання квартири у власність. «За нинішніх орендних ставках ми за рік викидаємо на вітер 5 тис. доларів, – ділиться Юлія своїми розрахунками. – Якби ці гроші йшли в оплату квартири, то за шість-сім років ми цілком реально могли б стати повноцінними киянами з пропискою і власним житлом».

ДІУ розраховує на більш довгі терміни: за умовами програми, договір оренди буде на 15 років. При цьому річна ставка орендної плати не зможе перевищувати 3% від ціни квартири. Розрахунок буде проводитися, виходячи з базової вартості квадратного метра житла для столиці 7,5 тис. грн, для обласних центрів – 5,5 тис. грн, для міст обласного значення – 4,3 тис. грн. Є й свої обмеження по площі: для сім’ї з двох чоловік квартира не повинна бути більше 40 «квадратів», а для трьох – не більше 58 кв. м. Також будуть доступними квартири в 76 кв. м – для сім’ї з чотирьох і більше осіб. Таким чином, щомісячний платіж за програмою для киян складе приблизно 2,5 тис. грн, для мешканців маленьких міст – близько 1 тис. грн.

На ці умови згодні піти дуже багато – навіть при тому, що поки невідомо, чи буде закріплена єдина вартість оренди протягом 15 років або її «прив’яжуть» до якихось ринкових факторів з правом подальшого підвищення. «Я все одно орендую квартиру, щоб не жити разом з батьками та двома сестрами. Зарплати вистачає на оренду і життя «без надмірностей», у мене немає шансів обзавестися квартирою самостійно, – міркує харків’янин Віктор. – А так з’явиться хоч слабка перспектива при тих же витратах на оренду отримати свій куток. Головне, щоб житло за програмою не «закінчилося» разом із передвиборною кампанією президента». Втім, ДІУ стверджує, що оренда з викупом буде запущена на тривалий термін.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами