ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Позичити у банку гроші можна буде на вигідніших умовах

банкНацбанк вдруге знизив свою облікову ставку. У підсумку цей базовий показник для всіх інших процентних ставок НБУ сьогодні досягає найнижчого значення за всю історію незалежності України. Для комерційних банків це означає, що кредитний ресурс стане дешевшим.

Як результат, ставки за позиками для бізнесу і населення до кінця року знизяться на 2-5%. Правда, при цьому зменшиться прибутковість по депозитах, так що вкладати свої заощадження в банки українцям краще зараз.

Ставка зроблена

Зараз облікова ставка НБУ становить 6,5%, і в цілому за літо цей показник «схуд» рівно на один відсоток. Нагадаємо, що перед цим банківський регулятор знижував облікову ставку тільки минулого року (з 7,75 до 7,5%), а найвищою вона була в кризовому 2008-му (12%). Нинішня ставка рекордно низька за весь час незалежності нашої країни, що демонструє курс Нацбанку на пом’якшення кредитно-грошової політики. Справа в тому, що облікова ставка – це базовий орієнтир для інших процентних ставок НБУ, а також основа для визначення вартості грошових ресурсів комерційних банків. Простіше кажучи, чим нижча облікова ставка НБУ, тим дешевше фінансистам обходиться залучення і розміщення коштів.

Своє рішення в Нацбанку пояснюють низкою причин. По-перше, низька, практично нульова інфляція з січня по липень (0,1%) і дефляція за підсумками минулого року. Сьогодні інфляційні очікування ринку досить низькі, що дає регулятору можливість пом’якшити контроль над ціною грошових ресурсів у країні. По-друге, за перше півріччя банкірам вдалося залучити від населення більше 50 млрд. грн. – це знизило проблеми з ліквідністю. Для нормальної роботи банкам сьогодні в більшості випадків вистачає власних коштів, і гроші у НБУ вони займають вже не так часто, як раніше. По-третє, Нацбанк хоче стимулювати розвиток економіки. Знижуючи облікову ставку, регулятор «дає добро» на такі ж точно дії банкірів щодо кредитів для бізнесу і населення.

Почуття обов’язку

Експерти вважають, що дії НБУ дійсно можуть зробити кредити банків дешевшими. Звичайно, не набагато: наприклад, після зниження облікової ставки в червні відсотки за банківськими позиками впали, в середньому, на два пункти. Приблизно такого ж результату економісти очікують нинішньої осені. На думку президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, «довгі» кредити (наприклад, іпотека) подешевшають на 2-3%, і в цілому з початку року стануть доступнішими для наших громадян приблизно на чверть. Також трохи знизяться ставки за позиками для бізнесу – останнім часом цей сегмент кредитування в нашій країні практично не розвивався, відзначають в НБУ. Крім цього, є ймовірність, що банки активізують видачу населенню споживчих кредитів.

Проте, чекати серйозного падіння відсотків за позиками не варто – принаймні, до тих пір, поки Нацбанк знову не знизить облікову ставку (в ідеалі на 1%). Це цілком реально протягом осені, якщо в країні не виникне нових інфляційних ризиків. Що стосується нинішніх дій НБУ, то вони носять більше демонстраційний характер, пояснюють експерти. Регулятор всіляко показує, що налаштований на м’яку кредитно-грошову політику, однак при цьому далеко не всі банки в Україні сьогодні мають доступ до дешевих ресурсів від НБУ. За словами банкірів, на даний момент зниження облікової ставки позитивно вплине тільки на найбільші банки з числа десятка лідерів за активами. Іншим фінустановам доведеться шукати інші можливості для зниження процентної ставки по кредитах.

Таємниця вкладу

У набагато більшій мірі, ніж облікова ставка Нацбанку, на вартість кредитів впливають відсотки за банківськими депозитами. Не секрет, що між внесками і позиками банку існує прямий взаємозв’язок – як тільки дешевшають одні, відразу падають в ціні інші. Сьогодні НБУ взяв «курс на зниження» ставки за валютними депозитами. Через нові, більш жорсткі вимоги до тих банків, які залучають від населення вклади в доларах та євро, відсотки за такими депозитами з початку року знизилися на третину. Протягом осені прибутковість валютних депозитів може впасти з нинішніх 7-8% до 4-5% річних. Це, у свою чергу, також спровокує зниження ставки за гривневими вкладами. Нехай не відразу, але людей будуть привчати до думки, що депозитний «навар» у 18-20% іде в минуле.

Реально знизити вартість грошей у банківській системі може тільки зменшення процентних ставок за гривневими депозитами до 10-12%, вважає Охріменко. Правда, це перспектива не нинішнього року, але готуватися до неї варто хоча б через прийдешні новацій на українському готівковому ринку. Нагадаємо, що менше ніж через місяць в країні обмежать обіг готівкових коштів – у силу вступає ліміт на розрахунки «налом» у розмірі 150 тис. грн. Цей захід призведе до наповнення безготівкових рахунків банків, і боротьба з високими відсотками за кожен новий депозит втратить своє значення. Крім того, з нового року нам загрожує податок на обмін валюти – за винятком тієї, яка лежить на депозиті. Це також стимулює приплив заощаджень українців в банки, навіть під найнижчий відсоток.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами