ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Хрущовки будуть зносити, але відселяти людей поки нікуди

хрущовкиЧерез півроку в країні почнеться масове знесення застарілого житлового фонду. Першими від хрущовок «очистять» п’ять міст країни – два обласних і три районних центри. Далі в проекті задіють всю Україну, але дати і терміни поки що не зрозумілі. Проте, експерти кажуть, що найближчим часом ціни на житловий «неліквід» підскочать на 15-20%, адже в перспективі їх власникам «світить» нова квартира взамін знесеної.

Наприклад, у Москві з цієї причини зараз йде справжнє полювання на «бабусине житло». Однак українські покупці можуть прорахуватися у своїх планах. Справа в тому, що мешканців з хрущовок просто нікуди відселяти.

Нежитловий масив

Програма знесення кварталів старої (60-70х років) забудови зараз знаходиться в стадії розробки. За словами міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадія Темника, до кінця цього року міністерство закінчить всі паперові формальності і з січня перейде до реалізації пілотної частини проекту. У ній візьмуть участь відразу п’ять міст України: обласні центри Чернівці та Тернопіль, а також міста районного значення – Нововолинськ (Волинська обл.), Бердянськ (Запорізька обл.) та Жовква (Львівська обл.). Саме ці міста першими «виявили бажання взяти участь у пілотному проекті», стверджує міністр. Правда, деякі градоначальники чомусь дізналися про цей факт від журналістів.

Наприклад, міський голова Бердянська Олексій Бакай був приємно здивований, коли йому подзвонили наші колеги з проханням про коментар, однак у кінцевому підсумку підтримав ініціативу уряду. Це не дивно, вважають експерти, адже хрущовські квартали в сучасних містах – все одно, що виразки на тілі здорової людини. «Кожна друга панельна п’ятиповерхівка в країні повинна впасти через п’ять чи максимум десять років, – каже голова Об’єднання професійних управителів ОСББ Іван Борисенко. – Плановий термін експлуатації хрущовок (30-40 років) закінчився, і сьогодні вони тримаються на чесному слові. Якщо ж згадати, що в багатьох будинках було зроблено перепланування, то взагалі незрозуміло, як вони не рухнули досі».

Не дивно, що місцева влада гаряче схвалює плани Мінрегіонбуду з ліквідації старих «панельок», адже у випадку несподіваного обвалення такого будинку їм доведеться вирішувати питання розселення постраждалих мешканців. Тут же з’являється шанс, що квартирним питанням займеться уряд. За законом, власникам квартир у будинках, які підлягають реконструкції або знесенню, держава зобов’язана надати спочатку тимчасовий, а потім постійний дах над головою. «Ясна річ, що фінансуватися знесення хрущовок і будівництво нових будинків за новою програмою буде не тільки з держбюджету, а й з місцевої казни, – міркує Борисенко. – Однак для міських адміністрацій такий сценарій набагато переважніший».

Полювання на неліквід

На фоні таких перспектив експерти ринку нерухомості прогнозують подорожчання житлових квадратів в хрущовках. Теоретично їх господарям після знесення старого будинку можна буде розраховувати на переїзд в новобуд, і тому купівля «убитої» квартири стає довгостроковою і вигідною інвестицією. «Так було в 2006 році, коли влада прийняла закон про реконструкцію міської забудови, – згадує незалежний експерт ринку нерухомості Руслан Макаренко. – Тоді серед мешканців великих міст почався справжній ажіотаж. Люди в спішному порядку скуповували житло застарілого фонду, розраховуючи отримати натомість нову квартиру в тому будинку, який буде побудований на місці знесеного. Ціни таких неліквідних об’єктів зросли на третину, але покупці залишилися з носом».

Спочатку через недоробки в законі (для зносу будинку була потрібна згода 100% мешканців), а потім через кризу Хрущовським кварталам відміряли ще кілька років життя. І ось тепер «оклигавши» від фінансових втрат забудовники знову зацікавилися майданчикам під нове будівництво.

Зате в курортному Бердянську і двох обласних центрах плани можуть виявитися реалістичними. Тому місцеві ріелтори вже зараз придивляються до хрущівок, хоча ціни ще не пішли в ріст. Проте, як тільки з’явиться більше конкретики, вартість застарілих житлових квадратів може зрости на 15-20%, стверджують аналітики. Як приклад вони наводять Москву, де в травні цього року було оголошено про завершення до 2015 року програми зі знесення старого житла. Зараз у районах російської столиці, які підлягають реконструкції, почалося справжнє полювання за «бабусиним спадком». Люди готові переплачувати за квадратні метри, щоб у перспективі переселитися в новобудову. У зв’язку з цим ціни квартир у хрущовках зросли до рівня класу «комфорт».

Велике відселення

В Україні можливий подібний ажіотаж. При цьому потенційним покупцям треба віддавати собі звіт в тому, що події можуть піти за сценарієм 2006 року, коли проект заморозився на етапі одних декларативних заяв. У такому випадку жити в «нової» хрущовці доведеться ще довго – можливо, до тих пір, поки вона не обвалиться від старості. Втім, навіть якщо знесення застарілих кварталів почнеться за планом у наступному році, мешканцям загрожує інша небезпека. Сьогодні ніхто з експертів не може сказати, куди, на який строк і на яких умовах влада буде переселяти власників квартир з дому, призначеного до руйнування. У закон 2006 року це параметри прописані дуже нечітко, а нових документів з цього приводу немає.

Директор «Інституту міста» Олександр Сергієнко зазначає, що у нас не позначено найголовніше – норма нової житлоплощі на одну людину. Наприклад, у Росії цей показник вже закріпили на рівні 18 квадратних метрів. Крім того, ні в одному законодавчому акті немає чіткої гарантії, що власникам старого житла дадуть квартири в тому ж районі, не кажучи вже про те будинку, який буде побудований замість знесеної «панельки». До речі, немає у нас і критерію, за яким можна визначити, який саме будинок є старим і непридатним для життя. «Якщо забудовник захоче конкретну ділянку, він просто скаже, що будівля на ньому, наприклад, не відповідає нормам теплоізоляції», – прогнозує Сергієнко.

Виходить, що сьогодні забудовник може вибрати будь житловий об’єкт хрущовських часів (благо, таких в Україні поки предостатньо), вказати на нього влади і сказати: я готовий тут будувати в рамках участі в пілотному проекті. Жильцов при цьому можна буде розселити куди завгодно. Примітно, що з таким свавіллям не згодні і самі будівельники, які вимагають від уряду змін в закон. Наприклад, пропонується встановити коефіцієнт переселення на рівні 1,3 (на кожні 100 кв.м старого житла давати не менше 130 метрів нового). Також важливо, щоб відстань між старим і новим житлом не перевищувало один кілометр, щоб людина при переселенні не шукав поліклініку, дитячий садок або школу для своєї дитини.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами