ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Кіпр втрачає гроші українських олігархів

грошіСкандальна офшорна зона скоро залишиться без наших капіталів. Вітчизняний бізнес активно виводить свої заощадження з Кіпру. За даними Держслужби статистики, за перший квартал року прямі іноземні інвестиції з грецького острова в Україну впали у вісім разів. Це означає, що грошей «made in Ukraine» на Кіпрі залишилося дуже мало.

Причому всупереч надіям уряду, назад у країну ці гроші не повертаються. Олігархи “ведуть” їх далі – до Швейцарії, Сінгапуру і на Віргінські острови.

Відповідно до звітів Держстату, з січня по квітень поточного року з Кіпру в нашу країну прийшло всього лише 50 млн. $ При цьому ще рік тому частка грецького острова в структурі іноземних інвестицій за цей же період (тобто, один квартал) склала 4 млрд. $ або дві третини всіх зарубіжних капіталовкладень в нашу економіку. Саме Кіпр довгий час лідирував серед номінальних іноземних інвесторів України, хоча за фактом до нас в країну поверталися наші ж гроші, які олігархи переховували там від податків і рейдерства. Проте всього за півроку острів втратив свої лідерські позиції. Простіше кажучи, там не залишилося грошей, які можна вкладати в українську економіку.

Економісти і юристи вже давно говорять про те, що левова частка зарубіжних інвестицій в країну насправді припадає зовсім не на іноземців, а на наших співвітчизників. Українському бізнесу набагато простіше спочатку вивести гроші в зони безподаткової або низькоподаткової юрисдикції, а потім повернути частину з них назад в країну, але під виглядом капіталовкладень від іноземних інвесторів. «До подібної схеми бізнесмени зараз вдаються не тільки для оптимізації оподаткування, але і для того, щоб захистити свої активи від посягання третіх осіб, – говорить співвласник фірми, яка спеціалізується на реєстрації компаній і відкритті рахунків за кордоном. – Проте, потім три чверті «виведених» грошей повертаються в Україну».

Виходячи з цих міркувань, експерти роблять висновок: якщо з Кіпру не приходять гроші, значить, там їх вже не залишилося. Підставою для вивозу капіталів з острова стали поступки місцевої влади в обмін на допомогу Євросоюзу щодо стабілізації грецької економіки. З початку цього року податок на компанії, зареєстровані на Кіпрі, виріс з 10 до 12,5%. У два рази (з 15 до 30%) підняли податок на депозити в усіх кіпрських банках, а головний з них, Bank of Cyprus тимчасово заморозив заощадження вкладників на суму більше 100 тис. євро. Майже половину цих грошей (37,5%) банк обміняє на акції, однак вони навряд чи можуть вважатися гідною альтернативою «живим» грошам. Тому бізнес (причому не тільки українські компанії) сьогодні намагається всіма можливими способами забрати капітали у колишнього офшорного лідера.

На такий розвиток ситуації ще навесні робив серйозну ставку український уряд. Як тільки стало зрозуміло, що проблем на Кіпрі уникнути не вийде, наша влада стала чекати повернення капіталів на батьківщину. На думку високих чинів, Кіпр повинен стати вітчизняним олігархам наукою і показати, що набагато надійніше зберігати і примножувати свої гроші в рідній країні. Експерти були більш обережні у своїх прогнозах. Наприклад, керівник інформаційно-аналітичного центру Forex Club в Україні Микола Івченко припустив, що в Україну повернеться лише невелика частина капіталу: «Основна частина грошей розійдеться по інших європейських офшорах, таких як Швейцарія, Бельгія, Нідерланди», – підкреслив експерт.

Час показав правоту аналітиків і безпідставність очікувань уряду. Дійсно, грошей з Кіпру Україна і не дочекалася: всі свої заощадження українські бізнесмени зараз перекидають, в основному, до Швейцарії. Ця країна поки що твердо «тримає оборону» – днями швейцарські банки в черговий раз відповіли відмовою на вимоги Євросоюзу розкрити інформацію про вкладників. Крім Шевйцаріі, в Україні користуються особливою популярністю Сейшели, Беліз і Британські Віргінські острови, кажуть експерти компанії Campio Group. А фахівці аналітичної групи Da Vinci AG прогнозують вже в цьому році масову «міграцію» українських олігархів в африканські і азіатські офшори.

«Великому бізнесу є з чого вибрати, – відзначає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. – У світі сьогодні налічується близько 50 офшорів, які різняться між собою тільки вартістю реєстрації та ведення бізнесу і розмірами податків. А от розраховувати на масштабне повернення коштів в Україну не варто. По-перше, в нашій країні зберігається досить важкий податковий, правовий та економічний клімат. По-друге, продовжують розширюватися списки податкових гаваней. У квітні ми підписали конвенцію про уникнення подвійного оподаткування з Ірландією. Так що ця країна має всі шанси стати новим офшорним «клондайком» для України, хоча умови там більш цивілізовані, ніж на Кіпрі».При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами