ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Рекордний врожай не знизить ціни на продукти

експорт зерновихУрожайний рік

Це літо стало для українських аграріїв сприятливим. Приріст цього року пов’язаний з відносно теплою і сніжною зимою, кажуть експерти. Озимина не вимерзла, так що перші підсумки збиральної кампанії позитивні.

Традиційна структура і високі обсяги врожаю – хороші передумови до зниження цін. Але аналітики говорять, що споживачі цього не побачать. «Весь надлишок зернових піде на експорт», – вважає керівник аналітичного відділу консалтингової компанії ААА Марія Колесник.

Слова експерта підтверджуються діями Мінагропроду: відомство оцінило експорт зерна в маркетинговому році (з липня 2012 року по червень 2013 року) на рівні майже 23 млн. тонн. У той же час прогнози на новий маркетинговий період значно вищі. Очікується, що Україна зможе поставити на зовнішні ринки близько 26 млн. тонн зернових культур (в основному, пшениця і кукурудза). Уряд уклав з найбільшими зернотрейдерами країни угоди про вільний експорт зерна з України. Звичайно, це не означає, що експортерам дозволять вивезти весь намолочений урожай, але сам факт підписання таких договорів говорить про те, що влада очікує від зернового ринку великих надходжень до бюджету.

Овочева дієта

Експерти стверджують, що ціни на борошно та хліб в українських магазинах не знизяться. «Виробники та експортери не допустять затоварення і надлишку цих продуктів на ринку, – пояснює Колесник. – Крім того, собівартість хлібобулочних виробів залежить не тільки від зерна, але й від багатьох інших чинників». Наприклад, ціни на паливо та енергоносії, оренди приміщень, зарплати пекарям. Ці статті витрат не знижуються, а ростуть, що в свою чергу, цілком може викликати підвищення цін на борошняну продукцію вже до кінця року. Ніякий рекордний урожай ситуацію не виправить, резюмують експерти. Хіба що уряду буде трохи простіше утримувати ціни на макарони і соціальні сорти хліба для бідних верств населення.

До речі, з цукром утримання ціни не склалося. Незважаючи на те, що уряд підписав з цукровими заводами меморандум про збереження обґрунтованих цін, в багатьох регіонах країни кілограм солодкого піску вже подорожчав в середньому на 45-50 копійок. Причиною цьому є зовсім не сезон консервації, кажуть аналітики. Справа в тому, що минулого року країна виробила 2,14 млн. тонн цукру при тому, що внутрішня потреба становить 1,8 млн. тонн. Надлишок залишився в перехідних запасах (рекордні засіки в 700 тис. тонн), але продати їх нікуди – лідером з експорту цукру в світі залишається Бразилія, яка пропонує більш дешевий тростинний продукт. У результаті, цього року буряка в Україні посіяли менше. Дефіциту, звичайно, не буде, але зростання цін не уникнути.

Урожай картоплі в цьому році трохи менше минулорічного. Багато чого залежить від погодних умов, які Мінагропрод характеризує як «задовільні». Однак населенню вистачить і на борщі, і на зимові запаси, говорять експерти: у гіршому випадку, країна виростить 20-22 млн. тонн при річному споживанні населенням в 6 млн. тонн. Втім, ціни знов-таки будуть вищі, ніж роком раніше. «Минула осінь для сільгоспвиробників була збитковою, адже занадто великий врожай змушував їх продавати овочі борщового набору нижче собівартості, – згадує Колесник. – Цього разу урожай очікується нижчий, відповідно, ціни триматимуться на рівні рентабельності виробництва».При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами