ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Держборг України – міфи і реальність

Держборг УкраїниУкраїнський держборг росте і буде збільшуватися в майбутньому. До чого може призвести така політика і як це торкнеться простих українців? Давайте розберемося!

Політика накопичення

Як повідомляє Міністерство фінансів, в січні-липні загальний держборг зріс на 7,3% – до 64,5 млрд. дол. Сукупний державний (прямий) і гарантований державою борг України в липні виріс на 1,5% – до 69,2 млрд. дол. Загальний внутрішній борг у липні збільшився на 2,8% (з початку року – на 25,2%) – до 32,3 млрд. дол., загальний зовнішній борг – на 0,4% (з початку року зменшився на 4,6 %), до 36, 9 млрд. дол.

При аналізі помісячної динаміки видно, що розмір держборгу «скаче». Нагадаємо, що сума державного та гарантованого державою боргу України за червень 2013 року знизилася на 382 млн. дол., або на 0,56%, – до 68,2 млрд. дол. Так само як і місяцем раніше, у травні, держборг зненацька скоротився майже на 1% (656 млн. дол.).

Нагадаємо, що державний і гарантований державою борг України в 2012 р. виріс на 8,9% (у тому числі внутрішній – на 18,8%, зовнішній – на 3,1%), або на 5,27 млрд. дол., і на кінець 2012 року становив 64,5 млрд. дол.

Нашого аналітика цікавить:

Держборг України безпосередньо пов’язаний з кількістю готівкової валюти, яка знаходиться в обігу в Україні. Фактично більша частина держборгу України – це кредити МВФ, які через валютообмінні операції обміняні на готівкові долари і знаходяться на руках у населення.

«Якщо б населення обміняло готівкову валюту на гривню, НБУ зміг би викупити надлишки готівкової валюти і погасити кредити МВФ без залучення нових запозичень. В результаті держборг України в частині зовнішніх боргів істотно знизився б.

Але зараз уряд змушений розміщувати нові єврооблігації, щоб погасити кредит МВФ, в той же час як валюта, отримана за рахунок цих кредитів, залишається в обігу в Україні у вигляді готівкової валюти. Це парадокс економіки України, який, на жаль, шкодить економіці і лише створює проблеми для нормального функціонування її і реального зростання доходів населення.

Фактично українці самі через свою любов до готівкової валюти стимулюють зростання держборгу України і створюють проблеми для зростання свого добробуту», – підкреслює президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

До слова, Україна вже провела більшу частину річних виплат за кредитом МВФ. Так, у січні-серпні 2013 Україна виплатила більше 4 млрд. дол. в рахунок погашення кредиту перед МВФ, що становить майже 72% від загальної суми виплат на 2013-й. До кінця поточного року – у жовтні та листопаді – Україна повинна здійснити ще чотири виплати кредиту на загальну суму 1,56 млрд. дол. і одну виплату з обслуговування боргу на 21,8 млн. дол.

Аналітик хотів би знати:

Саме зростання держборгу мало про що говорить, так як йдеться про ефективність використання позикових коштів.

«Брати в борг можна, але при цьому потрібно дотримуватися певних правил. По-перше, боргові кошти не можна використовувати на “проїдання”. Якщо уряд бере в борг, то має бути чітке розуміння, як ці кошти будуть повертатися (бажано, звичайно ж, не за рахунок інфляції або нових боргів).

По-друге, не можна брати швидше, ніж заробляєш, тому як це закінчиться дефолтом. Не дарма існує правило, що дефіцит не повинен перевищувати 3% ВВП», – розповідає керівник аналітичного департаменту інвесткомпанії Сoncorde Capital Олександр Паращій.

Наскільки страшний борг?

Зростання держборгу в нинішній ситуації вже практично є само собою зрозумілим. Важливий аспект критичності розміру держборгу для бюджету країни. Саме останній є джерелом погашення самого держборгу.

На кінець червня держборг досяг позначки 68,2 млрд. дол., що становить приблизно 38,2% ВВП.

«Це дуже мало. У багатьох країнах світу цей показник більше 100%. У Польщі цей показник близько 62%, а в Туреччині близько 75%. Згідно з рекомендаціями МВФ, критичним вважається показник держборгу до ВВП на рівні вище 60%», – зазначає Олександр Охріменко.

Втім, потрібно враховувати і характер розвитку економіки. «За Маастрихтським критерієм для країн ЄС критичний рівень боргу становить 60% ВВП. Але для країн, що розвиваються 40% від ВВП – вже небезпечний рівень», – уточнює Олександр Паращій.

Зі свого боку керівник аналітичного департаменту ІГ «АРТ Капітал» Ігор Путілін зазначає, що критичним є не поточний рівень держборгу України, а термін його виплати.

«Його погашення припадає в основному на найближчі три-п’ять років, тоді як в інших країнах терміни погашення держборгу 10-30 років. У поточних кризових для бюджету України умовах це є проблемою», – стверджує експерт.

Слід зазначити, що раніше в мінфіні Німеччини заявляли, що зростання держборгу України не відповідає стандартам ЄС і повинен знизитися до 3% ВВП на рік протягом найближчих двох років. Згідно з очікуваннями німецьких спеціалістів, це співвідношення буде рости і далі з причини високого рівня бюджетного дефіциту. Мінфін України у відповідь пообіцяв опустити планку держборгу до 30-31% ВВП у середньостроковій перспективі.

Більше того, на думку Олександра Охріменка, потрібно не боятися зростання держборгу, а навпаки, нарощувати держзапозичення, від яких в кінцевому підсумку залежить зростання економіки.

«Якщо ми хочемо зростання ВВП, промислового виробництва і зарплат, то збільшення держборгу є звичайним процесом. Боятися зростання держборгу – це трохи неадекватно з тієї простої причини, що у всіх країнах світу борги ростуть, але найголовніше – ці борги з часом знецінюються», – зазначає експерт.

Які прогнози?

Експерти відзначають, що рівень держборгу в найближчій перспективі буде зростати, про що говорять і урядові розрахунки. До кінця поточного року Кабмін очікує зростання сукупного (прямого та гарантованого) держборгу України до 38,5% ВВП (483 млрд. грн).

Загальний обсяг державних запозичень у 2013-му заплановано в обсязі 135 500 000 000 грн, з яких 92,9 млрд. грн. (68,6%) складають внутрішні запозичення, 42,7 млрд. грн. (31,4%) – зовнішні запозичення.

У 2014 і 2015 роках прогнозний обсяг запозичень становитиме відповідно 131,4 млрд. грн. і 125,6 млрд. грн. Нагадаємо, що в 2011 р. держборг скоротився до 35,9% ВВП з 39,9% ВВП, тоді як минулого року зріс до 36,8% ВВП.

«До кінця року ми очікуємо, що держборг досягне 39,5% ВВП. Якщо ж ситуація в економіці не зміниться на краще, то, очевидно, борг буде і далі накопичуватися, особливо в передвиборний рік», – підкреслює Олександр Паращій.

За словами Ігоря Путіліна, борг України в 2014-15 рр.. продовжить зростання і перевищить позначку 40% ВВП. «Уряд України ініціював програму розвитку економіки. Для цього будуть потрібні інвестиції. Враховуючи низьку інвестиційну привабливість України, державі під велику частину цих інвестицій доведеться видавати гарантії або самому залучати кошти.

У зв’язку з великим дефіцитом бюджету в уряду не залишається інших варіантів, як погашати поточні борги за рахунок залучення нових», – говорить експерт.

Як зазначає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко, в будь-якому випадку Україні доведеться ще позичати гроші для рефінансування старих боргів, для покриття дефіциту держбюджету. На його думку, уряд, швидше за все, зможе ще в нинішньому році залучити кошти на міжнародних фінансових ринках на прийнятних умовах.

Постановою № 592 від 21 серпня Кабінет Міністрів затвердив умови залучення у 2013 році зовнішньої державної позики на суму до 750 млн. дол. і на термін до двох років. Уряд не уточнює, у кого планується залучити такі ресурси.

Частковому вирішенню проблеми (дефіциту бюджету) також сприятиме впровадження казначейських векселів при відшкодуванні ПДВ.

«Рівень держборгу зросте в міру оформлення казначейських векселів у погашення боргів за ПДВ. Тому до кінця поточного року за рахунок реструктуризації боргів з ПДВ держборгів України може зрости на 7-8 млрд. грн., але в цілому це підвищить показник держборгів України до ВВП до 38%, що не є критичним явищем.

Але завдяки рішенню проблеми з ПДВ істотно зменшиться дефіцит держбюджету, що дозволить у цьому році без проблем профінансувати всі соціальні програми, закладені в бюджеті України», – зазначає Олександр Охріменко.

Аналітику не дає спокою питання:

Середньостатистичних українців ситуація з держборгом до пори до часу не торкнеться, поки держбюджет буде володіти засобами на його обслуговування. Але як їх може торкнутися, видно на недавніх прикладах Кіпру, Греції та Іспанії.

Загалом йдеться про «контрольованих» кредиторами (МВФ, ЄС і т. д.) скорочення або заморожування зростання зарплат бюджетних виплат (зарплат і пенсій) як за окремими програмами, так і всім «бюджетникам» загалом, а також скорочення зайнятості в бюджетній сфері.

Втім, у короткостроковій перспективі ситуація з держборгом в Україні поки виглядає контрольованою.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами