ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Де зберігається золотий запас України?

Золотовалютні резерви України змінюють структуру: збільшено обсяги золотаБагато хто чув про «золотий запас» України, але мало хто бачив його на власні очі…

І сняться нам «золоті засіки»

У Національному банку повідомляють, що велика частина монетарного золота зберігається в Державній скарбниці. У той же час на сайті НБУ відсутня інформація про точне його розміщення – вказане лише місто Київ.

Історія створення

Державна скарбниця, як підрозділ НБУ з’явилася в Україні в 1991 році. Перший метал надійшов на початку 1992 року. За даними Всесвітньої золотої ради (World Gold Counsel) до цього часу Україна золотого запасу фактично не мала.

Заступник голови НБУ Віра Ричаківська відзначає, що її відомство з моменту свого створення проводить скупку брухту дорогоцінних металів у населення через свої обласні територіальні управління. Цінності приймаються без будь-яких обмежень, а самі операції не обкладаються податком на доходи фізосіб.

Де зберігається золотий запас України?

Для зберігання золото переплавляється в злитки, які мають трапецієподібну форму і важать 12,5 кг (400 тройських унцій). Всі вони 999,5 проби. Пірамідки таких злитків можна було побачити в одному з телесюжетів у вересні минулого року, коли на той момент глава Нацбанку (нині – перший прем’єр-міністр) Сергій Арбузов провів для журналістів екскурсію у святая святих – золоті «засіки батьківщини».

А де зберігають золото інші країни?

Найбільший власник золота (понад 8,1 тис. тонн) – США – тримає свої золоті запаси на легендарній військовій базі Форт-Нокс у штаті Кентуккі, а також у Федеральному резервному банку Нью-Йорка. Крім того, в американських банках зберігається близько 6 тис. тонн запасів жовтого металу інших країн, а також міжнародних фінансових організацій.

Ще на початку 30-х років минулого століття, побоюючись німецько-фашистської агресії, багато європейських країн, зокрема Франція, Італія, Австрія, активно переправляли своє золото в Новий світ.

Сама Німеччина після поразки у Другій світовій війні також повторила долю своїх сусідів – 70% всього золотого запасу країни (3,4 тис. тонн) зберігається переважно в США, а також у Великобританії та Англії. У даному випадку причиною послужили, напевно, побоювання агресії з боку СРСР.

А останнім часом у Берліні активно заговорили про повернення частини запасів цього дорогоцінного металу на батьківщину. Планується, що до 2020 року німецький Центробанк сконцентрує у сховищах Франкфурта близько 50% всіх золотих ресурсів країни.

Одна з причин такого рішення, напевно, криється в тому, що за 60 років німецький уряд жодного разу не проводив інвентаризації власних золотих запасів, що зберігаються за кордоном. Та й інформація, що з’явилася в ЗМІ про підміну золотих злитків в американських сховищах на вольфрам, подібний з золотом за характеристиками, також могла «підлити масла» у вогонь.

Зміцнимо запаси

За обсягом золотих запасів Україна далеко відстає від лідерів – 49-е місце (зі 100) у світовому рейтингу. У той же час влада ще в 2012 р. заявила про намір цю ситуацію змінити. І дійсно, за минулий рік наша країна значно просунулася у цьому напрямку.

За даними World Gold Counsel, Україна в період з серпня 2012 по серпень 2013 р.р. наростила свій золотий запас на 6,1 тонн до 38,9 тонн (6,4% від всіх золотовалютних запасів).

Разом з тим директор Української біржі дорогоцінних металів Сергій Ніколаєнко відзначає, що нарощування золотих запасів йде поки що за рахунок суто внутрішніх резервів.

На думку фінансового експерта Анатолія Заїки, НБУ не слід акцентувати увагу на скупці дорогоцінного металу у населення.

«Оптимальним є купівля золота на зовнішніх ринках. Зрозуміло, що для цього необхідні ресурси, але в сьогоднішніх умовах – це один з основних механізмів поповнення золотовалютних резервів», – говорить він.

Наскільки сьогодні вигідно купувати золото?

Світові тенденції свідчать про те, що ціни на жовтий метал падають. Тому в даний час дії НБУ з поповнення цих запасів виглядають цілком логічно.

За словами Сергія Ніколаєнка, сьогодні всі у світі «стоять за закупівлю золота», найбільшими покупцями виступають Китай і Індія, які активно нарощують свої запаси. Разом з тим, за прогнозами експерта, ситуація з ціною найближчим часом буде змінюватися.

«Найбільший низ ми вже випробували, зараз будемо йти наверх, оскільки ціна сьогодні опустилася практично до собівартості видобутку – в Росії, в африканських країнах. На сьогоднішній день ціна розгортається у зворотний бік», – прогнозує він.

Золотодобування в Україні

Поряд з поповненнями за рахунок внутрішнього ринку, одним з можливих способів нарощування золотого резерву міг би стати власний видобуток.

Разом з тим, незважаючи на всі заяви влади про гостру необхідність відродження цієї галузі, розвиток золотоносних родовищ в Україні практично не ведеться.

Єдине в Україні золотодобувне підприємство «Мужиєвська золотодобувна фабрика» (Закарпатська область) не функціонує з 2006 року через відсутність інвестицій.

На розробку «Клинцівського родовища» (Кіровоградська область), яке вчені називають унікальним за своїми геологічними характеристиками, у держави в даний час також чи не знаходиться вільних коштів.

Та й щоб отримати ліцензію на проект з видобутку корисних копалин в Україні, в тому числі і золота, необхідно пройти цілий ряд бюрократичних інстанцій, починаючи від місцевих і закінчуючи державними органами влади. Очевидно, що це, а також практично повна відсутність системної державної підтримки галузі істотно знижує інвестиційну привабливість золотодобувних проектів у нашій країні.

Певні надії на розвиток галузі експерти пов’язують з НБУ. «В даний час питання золотодобування перейшли під юрисдикцію Нацбанку, він зараз вибудовує роботу галузі. До цього видобуток золота фактично був законсервований», – зазначає Сергій Ніколаєнко.

Все в наших руках

Золото є невід’ємною частиною резервів будь-якої держави. Обсяг його запасів служить одним з важливих індикаторів стабільності та стійкості країни на міжнародних ринках. Не дарма ключові економіки світу віддають перевагу для зберігання своїх багатств саме цьому металу.

Найбільш оптимальним шляхом для України з нарощування свого запасу було б комплексне використання всіх наявних можливостей: скупка брухту у населення, розвиток власного видобутку, а також вихід на світові ринки.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами