ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Труднощі переводу: валюту заробітчан НБУ «забирає» собі

НацбанкМинулого місяця в силу вступила постанова Національного банку України, яке зобов’язує наших співгромадян конвертувати в гривню валютні перекази з-за кордону. Це означає, що вже сьогодні при отриманні грошей від закордонних родичів або друзів в банку людям видаватимуть на руки не євро, долари або рублі, а їх еквівалент в національній валюті.

Правда, поки що дана вимога стосується лише переказів на суму більше 150 тис. грн. Проте експерти не виключають, що ця планка надалі знижуватиметься.

Торік українці за кордоном офіційно відправили своїм родичам на батьківщину близько 7,5 млрд. $ грошових переказів. Це на чверть більше, ніж за той же термін вклали в нашу економіку іноземні інвестори, констатують експерти (для порівняння, обсяги закордонних інвестицій в Україну в 2012 році склали трохи більше 6 млрд. $). Причина проста: за кордон на заробітки їде все більше наших громадян. За скромними оцінками Інституту демографії та соціологічних досліджень НАН України, сьогодні за межами нашої країни трудиться від 2 до 3,5 млн. українських заробітчан. Міжнародна організація праці (МОП) дає куди значніші цифри: у її звітах фігурують дані про 5-6 млн. наших трудових мігрантів. При цьому левова частка з них працюють на сім’ю, регулярно надсилаючи додому все більші суми.

Тому іноземні доходи українців не дають спокою уряду. Не встиг вщухнути галас навколо податку на зарубіжні грошові перекази (за законом, ставку в розмірі 15-17% від суми переказу зобов’язаний платити кожен, хто отримує гроші з-за кордону від працівника-нелегала), як Нацбанк підкинув населенню новий привід для занепокоєння. Своєю нещодавньою постановою НБУ зобов’язав усіх банкірів конвертувати в гривню валютні перекази на суму, що дорівнює або перевищує 150 тис. грн. Таким чином, отримати на руки 15 тис. євро або 19 тис. доларів від іноземної тітоньки в Україні стало нереально. Їх не перерахують одержувачу навіть у разі, якщо у нього відкритий валютний рахунок: при першому ж зверненні клієнта банк у примусовому порядку відкриє йому гривневий (за який заплатить, звичайно, сам клієнт).

Причина введення цієї вимоги, в принципі, зрозуміла: НБУ чітко дотримується державної політики з дедоларизації економіки країни. Сьогодні не тільки долар, але і будь-яку іншу валюту всіляко «зживають» з ужитку українців. Спочатку було введено заборону на валютні кредити, потім з рекламних оголошень зникли ціни в доларах і євро. Також влада намагається скасувати депозити у валюті (відповідний законопроект вже зареєстрований у Верховній раді) або, принаймні, зробити їх невигідними для населення – зараз процентні ставки за вкладами у гривні в два-три рази перевищують прибутковість по валютних заощадженнях. Тепер же українцям перестануть видавати на руки їх «подарункові» іноземні грошові знаки. Щоб валюта, так би мовити, не «розповзалася» по країні для тіньового обороту.

Крім того, дане обмеження спростить податковій службі контроль розрахунків готівкою. Нагадаємо, що у вересні в силу вступила заборона з оплати «живими» грошима покупок і чеків дорожче 150 тис. грн. Не дарма ж цю цифру вибрали лімітом з конвертації валютних переказів: як уже говорилося вище, гривневий еквівалент буде в примусовому порядку зарахований одержувачу на гривневий рахунок. За його допомогою стежити за витратами стане набагато простіше, ніж за витратами з гаманця, кишені або барсетки. До речі, з приводу обмежень розрахунків готівкою експерти в один голос говорять, що ця планка буде знижуватися: впродовж найближчого року з 150 тис. грн. Нацбанк зробить 100, а то і 80 тис. Швидше за все, так само зміниться і ліміт по валютних грошових переказах. Чим менше грошей можна витратити «живцем», тим менше їх будуть видавати налом, та ще й у валюті.

Цікаво при цьому, що поряд із суворим контролем обороту валютних і просто готівкових коштів НБУ може спростити процедуру купівлі-продажу валют у касах банків і обмінних пунктах. Днями Держслужба з питань розвитку підприємництва звернулася до Нацбанку з проханням скасувати копіювання паспортів українців під час обміну валют. Глава служби Михайло Бродський стверджує, що ця дія не несе ніякої практичної користі, проте ксерокопії паспортів та персональні дані людей можуть бути використані шахраями для оформлення кредитів і навіть реєстрації фіктивних фірм. У відповідь на це прохання НБУ заявив, що не стикався з подібними прецедентами, але пообіцяв «детально вивчити проблему і розповісти про кроки, які будуть зроблені».При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами