ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon В Україні дешева праця? Рівень заробітної плати роботи в країні

зарплатаЯкщо розглядати рівень середніх заробітних плат в Європі, то позиції України тут – найнижчі. Навіть середня заробітна плата Молдавії стала випереджати український рівень. Мінімальна заробітна плата в Україні поки ще вища, ніж у Молдавії та становить 1147 гривень або 140 доларів США (до сплати податків). Дійсно, за даними служби статистики України середня заробітна плата за видами діяльності в економіці країни становить трохи більше 3200 гривень (до сплати податків): у квітні 2013 р. – 3233 гривні. Це приблизно 2650 гривень після сплати всіх податків і зборів (583 гривні) або еквівалент 325 доларів США (по реальному обмінному курсу 8,16 гривень за 1 долар США). Якщо отримані «на руки» 325 доларів розділити на середньомісячну норму робочого часу 2002 год/12 місяців = 166,83 години (за 12 місяців 2013 року), то ми отримаємо середню зарплату працівника в 1,95 долара на годину (менше 2-х доларів!). Для ряду кваліфікованих робітників реальна зарплата в Україні не перевищує 2-2,5 долари США на годину.

Для порівняння: кваліфікований робітник в Німеччині заробляє 40 євро на годину, у скандинавських країнах (Швеції, Данії, Норвегії) – до 80 євро на годину. Ведучими дослідниками науково встановлено, що робітник ефективно працює всього 6 годин на день. Тривалість робочого дня в Україні (8 годин) трохи вищий за середньоєвропейський (приблизно 7 годин). Середня зарплата в Росії перевищила еквівалент 830 доларів США, що вище середньоукраїнського рівня більш ніж в 2 рази. Середня зарплата робітника в світі (за даними ООН серед 72 країн) становить 1480 доларів США на місяць. За даним показником ми відстаємо більше ніж у 4 рази. Зауважимо, що в соціальний пакет робочого розвиненої держави входять: медичне страхування, страхування від нещасних випадків, недержавне (накопичувальне) пенсійне страхування, подарунки до знаменних дат і свят, оплата навчання (підвищення кваліфікації, тренінги, семінари і т.д.) Навчальні заходи, організовані роботодавцем для робітників, проводяться все частіше у зв’язку з постійними змінами технологій і зростанням рівня (класу) комп’ютеризації.

Питома вага заробітної плати в собівартості української продукції зараз становить в середньому 10% плюс-мінус 1-2%, а в країнах Європи – до 40-50%. Якщо раніше вважалося, що країною дешевої праці і робочої сили є, перш за все, Китай, то сьогодні це вже не так. Зарплата в Китаї за останні 10 років зросла в 3 рази і продовжує зростати далі. Те, що Україна насправді – країна дешевої праці, побічно підтверджує той факт, що нещодавно міграційна державна служба Великобританії внесла пропозиції своєму уряду про залучення на роботи в сільському господарстві робітників з України та інших країн Східної Європи.

З іншого боку, дешева праця для економіки держави означає досить непогані стартові можливості для організації і розвитку міжнародного бізнесу, щоправда, за умови грамотної економічної політики держави та наявності значних інвестицій в економіку країни. Зараз же ми продовжуємо спостерігати серйозний відтік висококваліфікованих фахівців, які від’їжджають на постійне місце проживання з України за кордон.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами