ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Гривня в банку – як зберігати і на що міняти

гривняОбмін валют в Україні за роки незалежності перетворився на справжній національний спорт. Міняють як гривню на долари, євро, рублі та інші грошові знаки, так і навпаки.

Благо купити або продати валюту сьогодні не складає труднощів. Це вже не лихі 90-ті, коли головним обмінним пунктом часто виступав якийсь «джентльмен», як правило, що мешкав на підступах до ринку або ж вокзалу, спілкування з яким не завжди могло призвести до успішної і взаємовигідної угоди.

І, навіть, не початок 2000-х, коли практично на кожному розі можна було побачити віконце обмінки, де цілком могли підсунути пару фальшивих купюр.

Сьогодні все досить просто – населення гроші міняє у відділеннях банків і в нечисленних, що ще збереглися обмінних пунктах, які, до слова, також є підрозділами банків, однак діють на підставі агентських угод.

За що купив і за що продав

Журналісти вирішили поцікавитися, де ж кияни та гості столиці воліють міняти гроші і які суми найчастіше здають і купують.

Як виявилося, ажіотажу купівлі-продажу серед українців немає – більшість опитаних українців взагалі не має справи з вільно конвертованою валютою.

А ті, хто все ж валюту міняє, роблять це частіше при необхідності, а не для заощаджень або спекуляції. При цьому головними критеріями при виборі місця обміну для українців є надійність і зручність.

Наприклад, Андрій (32 роки, бізнесмен) говорить, що купує ту чи іншу валюту в залежності від того, в яку країну йому потрібно летіти. При цьому воліє обмінні пункти – «не потрібно стояти в черзі».

Ольга (35 років, працівник торгівлі) міняє гроші часто і воліє банки, оскільки «так надійніше».

А ось Віктор (52 роки, інженер) долари купує рідко, ходить для цього в невелике відділення банку недалеко від будинку.

Євген (25 років, менеджер) ніякої різниці між банком і обмінкою не бачить – міняє там, де вища ставка. Іноді заради вигіднішого курсу «може і пройтися».

Найчастіше обмінні пункти, що стоять поруч можуть мати різний курс валют.

Як немає серед українців ажіотажного попиту на валюту, так немає й особливих переваг, яку валюту продавати-купувати.

Олександра з обмінника в центрі Києва каже, що міняють як національну валюту на іноземну, так і навпаки. Яких-небудь особливих переваг немає. Єдина примітка – на вихідні доводиться більше міняти рублі на гривні у зв’язку з потоком туристів з Росії.

Надія, яка працює в обмінному пункті недалеко від ст. м. «Лівобережна», зазначає, що люди частіше міняють гроші вранці і ввечері.

А от Юля, касир одного з банків, говорить, що обмін влітку нічим не відрізняється від обміну в інший час року – схожі валюти, суми, і кількість людей.

У цілому, якщо ми подивимося на статистику Національного банку України, то побачимо, що населення країни останнім часом все більше віддає перевагу гривні – у червні українці продали банкам валюти на 68 млн. дол. більше, ніж купили. У травні цей показник склав 81 млн. дол., в квітні – 120 млн. дол.

Гривня в гаманці – гривня в банку

Українці не тільки стали більше купувати гривні, але також використовують її як валюту для зберігання своїх заощаджень. За даними НБУ, зростання депозитів у національній валюті в першому півріччі 2013 року склала 15,2%, у той час як частка валютних вкладів знизилася на 1,6%.

Головну роль у цій динаміці зіграло населення. За шість місяців депозити фізичних осіб у національній валюті зросли майже на 44,2 млрд. грн. (24,1%) до 228 млрд. грн. У той же час, ставки за гривневими депозитами трохи знизилися – з 13,7% до 9,7%.

Показники аналогічного періоду минулого року значно нижчі. За січень-червень 2012 року загальний депозитний портфель виріс на 16,8 млрд. грн., або 3,4%. Депозити в національній валюті – на 22,1 млрд. грн., або 14%.

Попит населення на гривневі депозити можна пояснити двома факторами – високими процентними ставками, які при практично нульовій інфляції приносять людям реальний щомісячний прибуток, а також зростанням довіри українців до гривні, курс якої за останні роки фактично не мінявся.

За прогнозами аналітиків «Укрсиббанку», така тенденція збережеться до кінця року. «Ми змушені підвищити прогнози по приросту депозитів у другому півріччі і тепер допускаємо приріст депозитної бази в липні-серпні на рівні до 5 млрд. грн. щомісяця», – йдеться в липневому звіті банку.

Даєш депозит – отримуєш кредит

Наповнення банківської системи грошима населення дає один важливий ефект – підвищується зростання кредитування економіки країни.

Ще одним фактором, який стимулює кредитування, є, безумовно, зниження НБУ в червні облікової ставки з 7,5% до 7%. Проте ефекту від цього рішення регулятора слід очікувати лише в середньостроковій перспективі.

Проте вже сьогодні ми можемо спостерігати позитивні тенденції як у зростанні депозитів, так і кредитів.

Враховуючи, що, за оцінками Незалежної асоціації банків України, сьогодні українці зберігають «під матрацами» від 40 до 70 млрд. дол., потенціал для подальшої активізації банківської системи у нашої країни є.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами